kobieta dotykająca twarzy
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle

Jak pozbyć się prosaków z twarzy: laser albo elektrokoagulacja

Prosaki to drobne, białe lub żółtawe, twarde krostki pojawiające się na skórze, m.in. na twarzy w okolicy oczu i na policzkach. Są to małe torbiele łojowe, powstałe pod wpływem zatkania łojem ujścia mieszków włosowych. Nie da się ich wycisnąć i lepiej nawet nie próbować. Do skutecznych i bezpiecznych metod usuwania prosaków należą laser i elektrokoagulacja.

Prosaki to drobne, białe lub żółtawe, twarde krostki pojawiające się na skórze, m.in. na twarzy w okolicy oczu i na policzkach. Są to małe torbiele łojowe, powstałe pod wpływem zatkania łojem ujścia mieszków włosowych. Nie da się ich wycisnąć i lepiej nawet nie próbować. Do skutecznych i bezpiecznych metod usuwania prosaków należą laser i elektrokoagulacja.

Skąd biorą się prosaki?

Przyczyna pojawiania się prosaków nie jest znana. Duże znaczenie mają prawdopodobnie czynniki genetyczne. Pojawienie się prosaka na skórze jest efektem zatkania się ujścia gruczołu łojowego łojem. Łój pozostaje tam i tworzy twardą grudkę, która ma kolor biały lub żółtawy. Prosaki mogą pojawić się także jako skutek niedokładnego zmywania makijażu lub używania kosmetyków, które zatykają pory skóry. Prosaków nie da się jej pozbyć przez wyciskanie. Próby wyciśnięcia prosaków mogą wywołać zakażenie skóry.

Jak skutecznie pozbyć się prosaków?

Prosaki nie są groźne, na ogół nie powiększają się z czasem, często samoistnie znikają. Usuwanie ich nie jest więc konieczne. Jeśli jednak uważasz prosaki za duży defekt estetyczny, możesz zdecydować się na zabieg, który je usunie. Do bezpiecznych i skutecznych zabiegów należą usuwanie laserowe i elektrokoagulacja.

Usuwanie prosaków laserem

Podczas zabiegu laserowego emitowana wiązka światła dociera do nieprawidłowych komórek, rozgrzewa je i sprawia, że wyparowuje z nich woda. Zabieg laserem trwa nie dłużej niż 30 minut. Usuwanie prosaków z twarzy przy pomocy lasera kosztuje ok. 400-600 zł, cena zależy też od liczby prosaków do usunięcia.

 

Zabiegu laserowego usuwania prosaków nie stosuje się u osób, które są w ciąży i karmią piersią, mają świeżą opaleniznę, mają łuszczycę i inne choroby skóry, cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi lub przyjmują leki, które rozrzedzają krew.

Usuwanie prosaków poprzez elektrokoagulację

Elektrokoagulacja to oddziaływanie prądem na określone miejsca tkanki. Prąd powoduje ścinanie się białek w tkance. Jedynym nieprzyjemnym uczuciem podczas zabiegu może być ukłucie spowodowane przez wysoką temperaturę metalowej elektrody. Zabieg elektrokoagulacji prosaków może kosztować od 30 do 150 zł w zależności od ich liczby.

 

Elektrokoagulacji nie przeprowadza się u osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca, są w ciąży, mają problemy z krążeniem i krzepliwością krwi, opalały się w ciągu 3. tygodni przed zabiegiem.

 

Ani laser, ani elektrokoagulacja nie gwarantują niestety, że prosaki nie pojawią się na twarzy ponownie.  

Gwiazdy na konferencji marki Oslo Skin Lab. Jak dbają o swoją skórę? Żadna z nich nie wyobraża sobie dnia bez jednej czynności

dioda lasera przyłożona do nogi
©anikanes/Fotolia.com
Styl życia
Laser pomaga szybko i skutecznie pozbyć się szpecących kurzajek
Usuwanie brodawek (kurzajek) laserem to, obok krioterapii i smarowania maściami, jeden ze sposobów na pozbycie się tych zmian skórnych. Zabieg laserem szybko usunie kurzajki i skutecznie zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu się na inne partie ciała. Wczesne laserowe usunięcie kurzajek ograniczy też ryzyko zarażenia nimi innych.

Usuwanie brodawek (kurzajek) laserem to, obok krioterapii i smarowania maściami, jeden ze sposobów na pozbycie się tych zmian skórnych. Zabieg laserem szybko usunie kurzajki i skutecznie zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu się na inne partie ciała. Wczesne laserowe usunięcie kurzajek ograniczy też ryzyko zarażenia nimi innych. Dlaczego warto usuwać kurzajki laserem? Pojawiające się na skórze brodawki są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego . Jest on przenoszony przez kontakt z przedmiotami używanymi przez osobę, która ma brodawki i przez dotyk. Wcześnie usunięta kurzajka pozwala ograniczyć ryzyko zakażenia. Często już jeden zabieg wystarczy, żeby skutecznie usunąć tkankę z wirusem.   Brodawki mają tendencję do rozprzestrzeniania się. Osoby, które mają kurzajki np. na dłoniach, mogą niechcący przenieść wirusa na inne partie ciała, np. na stopy. Wczesne pozbycie się kurzajek za pomocą lasera zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wirusa.   Choć brodawki najczęściej same znikają, trzeba na to czekać. Kurzajki mogą powodować dyskomfort osoby, u której występują w widocznym miejscu. Również smarowanie maściami przynosi efekt dopiero po dłuższym okresie regularnego ich stosowania. Zabieg laserowy to sposób na szybkie pozbycie się nieestetycznych zmian. Jak przebiega zabieg laserowego usuwania kurzajek? Na ogół zabieg laserowego usuwania kurzajek wykonuje się bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym. Usunięcie jednej brodawki trwa ok. 10-15 minut . Fala elektromagnetyczna emitowana przez lampę jest absorbowana przez płyn wewnątrz i zewnątrztkankowy. Wytworzone ciepło sprawia, że zakażony fragment tkanki wyparowuje. Okolice tkanki pozostają nienaruszone, ponieważ laserem oddziałuje się na skórę punktowo. Już następnego dnia po zabiegu ranka zabliźnia się, nie wolno jej rozdrapywać ani podrażniać. Trzeba przemywać ją...

Zabieg laserowy na twarzy
©nikolasvn/Fotolia
Fleszstyle
Usuwanie znamion skórnych laserem
Usuwanie znamion laserem to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Ważne jest, aby odpowiednio się do niego przygotować, a po jego przeprowadzeniu stosować się do zaleceń specjalisty. Laserowe usuwanie znamion to metoda skuteczna i szybka.

Usuwanie znamion laserem to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Ważne jest, aby odpowiednio się do niego przygotować, a po jego przeprowadzeniu stosować się do zaleceń specjalisty. Laserowe usuwanie znamion to metoda skuteczna i szybka. Zalecenia i przeciwwskazania do laserowego usuwania znamion Znamiona, które usunąć laserem, to przede wszystkim znamiona barwnikowe, komórkowe i naczyniowe. Wcześniej należy zasięgnąć opinii lekarza, który zleci badania w celu wykluczenia złośliwego charakteru zmiany .   Przed przystąpieniem do zabiegu laserowego usuwania znamion należy wykluczyć wszystkie czynniki mogące spowodować poważne skutki uboczne lub nawet zagrożenie życia i zdrowia, są to: ciąża i karmienie piersią, opalanie w ciągu ostatnich 4 miesięcy – opalenizna (szczególnie z obszaru który będzie poddawany zabiegowi) powinna całkiem zniknąć; skłonność do przerostu blizn tzw. keloidów, aktywne infekcje skóry, np. zmiany trądzikowe, alergie, atopowe zapalenie skóry, nowotwór, przyjmowanie leków i stosowanie maści zawierających retinoidy (pochodne witaminy A) – przez 6 miesięcy przed zabiegiem, nieleczone choroby ogólnoustrojowe i autoimmunologiczne, w szczególności: cukrzyca, choroby nerek, choroba niedokrwienna serca , uczulenie na składniki środków znieczulających, osłabiona odporność i czynne infekcje. Przygotowanie do zabiegu i przebieg laserowego usuwania znamion Przed zabiegiem laserowego usuwania znamion należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania i zastosować się do zaleceń lekarza. Są to m.in. wskazania dotyczące opalania oraz zażywania leków. Leczenie z użyciem lasera najlepiej przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym , ponieważ istnieje wtedy mniejsze prawdopodobieństwo kontaktu skóry ze słońcem. Obszar poddawany zabiegowi jest znieczulany miejscowo. Cały proces usuwania znamienia trwa...

Kobieta w salonie kosmetycznym
©hammett79/Fotolia
Fleszstyle
Usuwanie włókniaków: laser, zamrożenie lub prąd
Usuwanie włókniaków ma przede wszystkim zalety estetyczne, ponieważ są to łagodne zmiany skórne. Powstałe z komórek tkanki łącznej tworzą szpecące grudki na ciele, szczególnie na twarzy. Włókniaki miękkie usunąć można na wiele sposobów – za pomocą zabiegu laserowego, krioterapii czy elektrokoagulacji.

Usuwanie włókniaków ma przede wszystkim zalety estetyczne, ponieważ są to łagodne zmiany skórne. Powstałe z komórek tkanki łącznej tworzą szpecące grudki na ciele, szczególnie na twarzy. Włókniaki miękkie usunąć można na wiele sposobów – za pomocą zabiegu laserowego, krioterapii czy elektrokoagulacji.   Włókniaki mogą być problemem estetycznym. Miękkie zgrubienia na skórze szpecą twarz, ale są również uciążliwym problemem skórnym. Na przykład guzek występujący w niekorzystnym miejscu – pod stanikiem lub pod pachą, może przeszkadzać i wywoływać dyskomfort. Występowanie włókniaków miękkich jest przede wszystkim uwarunkowane genetycznie. Usuwanie włókniaków odbywa się po konsultacji z dermatologiem za pomocą metod mało inwazyjnych. Dlatego nie wymagają specjalnych przygotowań ani okresu rekonwalescencji, chyba że lekarz prowadzący zleci wykonanie dodatkowych badań czy specjalnych czynności po samym zabiegu. Decydując się jednak na którąś z metod należy wiedzieć, że raz usunięty włókniak może ponownie odrosnąć w tym samym lub innym miejscu. Włókniak: usuwanie za pomocą lasera Wiązka lasera, niewidzialna dla oka, wypala guzek prowadząc do koagulacji (wchłaniania się) tkanki do skóry właściwej. Zabieg jest bezkrwawy, nie pozostawia śladów, a znieczulenie miejscowe podawane jest wyłącznie w przypadku dużych zmian skórnych. Przeciwwskazania do zabiegu: ciąża, aktywna infekcja skórna, tendencja do bliznowców lub zbyt opalona skóra. Po zabiegu ranę należy chronić od środowiska zewnętrznego opatrunkiem i przed słońcem. Skóra po zabiegu dochodzi do siebie po 3-4 tygodniach. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ i jego koszt wynosi około 200 zł. Włókniak: usuwanie za pomocą krioterapii Wymrażanie włókniaka za pomocą ciekłego azotu o temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza jest dość popularną metodą, ponieważ...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik