różowy peeling
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle

Peeling enzymatyczny czy mechaniczny – który jest dla ciebie odpowiedni?

Peeling enzymatyczny i mechaniczny stosuje się po to, żeby pozbyć się martwego naskórka, poprawić wygląd i koloryt cery. To, który z nich powinnaś wybrać, zależy od tego, jaką masz cerę i jakie są jej potrzeby oraz wymagania.

Peeling enzymatyczny i mechaniczny stosuje się po to, żeby pozbyć się martwego naskórka, poprawić wygląd i koloryt cery. To, który z nich powinnaś wybrać, zależy od tego, jaką masz cerę i jakie są jej potrzeby oraz wymagania.

Gwiazdy na konferencji marki Oslo Skin Lab. Jak dbają o swoją skórę? Żadna z nich nie wyobraża sobie dnia bez jednej czynności

Peeling enzymatyczny – na czym polega i na co pomaga?

W składzie preparatów do peelingu enzymatycznego najczęściej znajdują się enzymy roślinne: papaina (pozyskiwana z owoców i liści melonowca właściwego) i bromelaina (z ananasa). Rozpuszczają one obumarłe komórki naskórka, rozjaśniają przebarwienia, oczyszczają pory, usuwają nadmiar łoju ze skóry, ujędrniają ją i łagodzą stany zapalne. Peeling enzymatyczny stosuje się jak maseczkę: nakłada na kilka minut (ok. 5-8) na skórę, a następnie zmywa wodą.

 

Jest on odpowiedni dla każdego typu skóry, szczególnie dla skóry wrażliwej, suchej oraz naczynkowej. Dzięki temu, że nie wymaga wcierania w skórę, nie podrażnia jej i nie powoduje roznoszenia bakterii. Jest to szczególnie istotne w przypadku skóry trądzikowej.

 

Peeling enzymatyczny może być zastosowany przed innymi zabiegami kosmetycznymi, ponieważ poprawia wchłanianie substancji odżywczych z maseczek i kremów.

Peeling mechaniczny – na czym polega i na co pomaga?

Peeling mechaniczny zwany jest też peelingiem ziarnistym, ponieważ w jego składzie znajdują się drobne, ziarniste elementy, np. sól morska, łupiny orzechów włoskich, zmielona kawa, drobiny kryształów. Preparat do peelingu wmasowuje się w skórę przez kilka minut (ok. 5 minut w przypadku twarzy, ok. 20 minut w przypadku pośladków). Ten zabieg złuszcza martwy naskórek, poprawia ukrwienie skóry, pomaga w usuwaniu zmian potrądzikowych, blizn i rozstępów, wygładza drobne zmarszczki. Można go stosować nie tylko na twarz, ale też inne części ciała. Peeling mechaniczny ud, pośladków i brzucha pomaga np. w walce z cellulitem. Odmianą peelingu mechanicznego jest mikrodermabrazja, która polega na ścieraniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Materiałem ściernym jest w tym przypadku korund albo diament.

 

Peeling mechaniczny nie jest odpowiedni dla osób o cerze wrażliwej, suchej i naczynkowej, ponieważ może ją podrażniać. Również osoby z trądzikiem w stanie zapalnym oraz innymi bakteryjnymi, wirusowymi i grzybiczymi chorobami skóry powinny zrezygnować z tego zabiegu.


Peeling do twarzy
© deniskomarov/Fotolia.com
Fleszstyle
Rodzaje peelingów kosmetycznych: enzymatyczne, ziarniste, gommage, peel off
Rodzaj peelingu należy dopasować do typu skóry, np. dla cery wrażliwej idealny będzie peeling enzymatyczny. Najbardziej uniwersalny jest peeling gommage i preparat typu peel off.

Rodzaj peelingu należy dopasować do typu skóry, np. dla cery wrażliwej idealny będzie peeling enzymatyczny. Najbardziej uniwersalny jest peeling gommage i preparat typu peel off.   Usuwanie martwego naskórka warto wykonywać w okresie wiosennym i jesiennym. W tym czasie delikatny naskórek po zabiegu nie będzie narażony na nadmierne słońce ani mróz. Rodzaje peelingów kosmetycznych i ich zastosowanie przy różnych typach skóry Skóra twarzy to jedno z najbardziej delikatnych miejsc na całym ciele, dlatego nie należy stosować peelingów do ciała na tę wrażliwą okolicę.   1. Peeling enzymatyczny   Peeling enzymatyczny to doskonałe rozwiązanie dla cery wrażliwej, suchej i naczynkowej . Głównym składnikiem produktu są enzymy roślinne, np. z owoców papai lub ananasa bądź enzymy ziołowe. Peeling nakłada się na około 5 minut na twarz, a następnie spłukuje. Taki zabieg umożliwia pozbycie się martwych i zrogowaciałych komórek naskórka. Warto wykonywać go 1-2 razy w tygodniu.   2. Peelingi ziarniste   Peeling ziarnisty sprawdzą się przy skórze tłustej. Głównym składnikiem preparatu są drobinki, np. zmielone łupinki orzechów, pestki owoców, sól morska. Jest to peeling złuszczający naskórek mechanicznie (za pomocą tarcia). Zabieg odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie łoju oraz poprawia ukrwienie. Preparat nakłada się tak samo jak peeling enzymatyczny . Wskazane jest wykonywanie go nawet co drugi dzień.   W przypadku cery normalnej i mieszanej najlepiej sprawdzą się peelingi ziarniste z syntetycznymi kulkami – są bardziej delikatne niż peelingi ziarniste z łupinami nasion. Zabieg warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Peeling gommage...

Młoda kobieta po zabiegu kosmetycznym, opiera ręce na ręczniku.
ⓒarttim/Fotolia.com
Fleszstyle
Dobry peeling enzymatyczny do cery trądzikowej i naczynkowej
Działanie peelingu enzymatycznego polega na rozpuszczaniu zrogowaciałych warstw naskórka poprzez roślinne enzymy – np. papainę i bromelainę. Delikatne złuszczanie nie powoduje podrażnień, wygładza i oczyszcza, dlatego może być stosowane przez osoby z cerą naczynkową i trądzikową. Peeling enzymatyczny wykonuje sięw gabinecie kosmetycznym lub w domu.

Działanie peelingu enzymatycznego polega na rozpuszczaniu zrogowaciałych warstw naskórka poprzez roślinne enzymy – np. papainę i bromelainę. Delikatne złuszczanie nie powoduje podrażnień, wygładza i oczyszcza, dlatego może być stosowane przez osoby z cerą naczynkową i trądzikową. Peeling enzymatyczny wykonuje sięw gabinecie kosmetycznym lub w domu.   Peeling enzymatyczny dostępny w drogeriach - w przeciwieństwie do ziarnistego, nie zawiera drobinek ścierających, przez co jego działanie jest łagodniejsze. Delikatne złuszczanie enzymatyczne można wykonywać nawet 2 razy w tygodniu, bez obawy o podrażnienia naskórka. Jak działa peeling enzymatyczny Peeling enzymatyczny to zabieg rozpuszczania warstwy martwego naskórka poprzez działanie enzymów roślinnych. Jeden z nich to papaina, pozyskiwana z liści owoców papai, a drugi - bromelaina pochodząca z ananasa. Proces złuszczania jest delikatny , bo peeling nie zawiera w sobie drobinek ścierających mogących podrażniać wrażliwą skórę . Dlaczego peeling enzymatyczny jest dobry dla cery naczynkowej i trądzikowej Stosowanie zabiegu enzymatycznego sprawdza się u osób z cerą naczynkową   i trądzikową. Skóra z pękającymi naczynkami ma skłonności do zaczerwienień i podrażnień, a trądzikowa – do reakcji alergicznych. Oba typy cery wymagają troskliwej i szczególnie delikatnej pielęgnacji, dlatego dobrze jest ją oczyszczać możliwie jak najdelikatniej. Peeling enzymatyczny do twarzy – jak używać w domu Peeling enzymatyczny do twarzy można kupić w sklepach kosmetycznych i drogeriach w postaci pianki lub żelu. Na opakowaniach znajduje się informacja, do jakiej cery jest przeznaczony, np. do trądzikowej lub naczynkowej. Kosmetyk nakłada się na oczyszczoną skórę twarzy, omijając okolice oczu. Niewielką ilość produktu...

Kobieta z peelingiem na twarzy
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Zastosowania peelingu kwasami (eksfoliacji)
Peelingi kwasami (z ang. peel – złuszczać, obrać) to zabiegi chemiczne polegające na złuszczaniu martwego naskórka. Kosmetyczka lub dermatolog wybierają odpowiedni kwas, a następnie nakładają go na oczyszczoną skórę. Źle dobrany peeling może spowodować powstanie blizn, przebarwień oraz zakażeń, dlatego peeling kwasami nie powinien być wykonywany samodzielnie.

Peelingi kwasami (z ang. peel – złuszczać, obrać) to zabiegi chemiczne polegające na złuszczaniu martwego naskórka. Kosmetyczka lub dermatolog wybierają odpowiedni kwas, a następnie nakładają go na oczyszczoną skórę. Źle dobrany peeling może spowodować powstanie blizn, przebarwień oraz zakażeń, dlatego peeling kwasami nie powinien być wykonywany samodzielnie. Peeling kwasami – trzy rodzaje 1. Kwasy łagodne Działanie preparatów z kwasami owocowymi zależy od rodzaju kwasów, ich stężenia i wartości pH. Najłagodniejszy jest peeling enzymatyczny ( enzymy rozpuszczają naskórek, dzięki czemu nie podrażniają skóry ). Wykonuje się je zazwyczaj na bazie owoców papai, jagód oraz ananasa. Peeling kwasami owocowymi zmniejsza blizny, przebarwienia, zmarszczki oraz oczyszcza pory.   2. Kwasy mocniejsze: salicylowy, glikolowy, fenolowy Peeling mocniejszymi kwasami stosuje się w celu zredukowania zmarszczek i usunięcia blizn. Kwasy o silniejszym działaniu to: kwas salicylowy – kwas rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu oprócz złuszczenia skóry, przenika przez warstwę łojową – odblokowuje pory, przeciwdziała wypryskom i zaskórnikom . Peeling kwasem salicylowym wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne; kwas glikolowy – peeling kwasem glikolowym nie jest tak łagodny jak zabieg enzymatyczny, ale mniej podrażnia skórę niż mikrodermabrazja (mechaniczne ścieranie naskórka). Poprawia krążenie krwi w skórze , pobudza organizm do produkcji kolagenu i elastyny (substancje odpowiedzialne za sprężystość skóry). kwas fenolowy – stosuje się go w celu usuwania blizn i zmarszczek. 3. Mieszanka kwasów z innymi substancjami Kwasy złuszczające skórę, np. retinolowy łączy się z wyciągiem z...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik