
Zarówno perfumy damskie, jak i męskie składają się z trzech nut zapachowych o różnym stopniu i szybkości uwalniania aromatów. Najszybciej wyczuwalna jest nuta głowy, która zwykle działa odświeżająco. Po kilkunastominutowym kontakcie ze skórą uaktywnia się nuta serca. Z kolei podstawa perfum składa się z najwolniej ulatniających się substancji zapachowych.
Rola zapachów w życiu człowieka wciąż jest niedoceniana. Zmysł powonienia ma wpływ na stany emocjonalne, wrażenia estetyczne oraz sposób odbierania rzeczywistości i innych ludzi. Zapachy identyfikowane jako przyjemne pozytywnie oddziałują także na pracę mózgu oraz procesy przemiany materii.
Nuta głowy
Nuta głowy ma zwykle największe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zakupie danych perfum, ponieważ to ona jest wyczuwalna najwcześniej - podczas pierwszego rozpylenia zapachu w drogerii. Zawiera substancje, które są najbardziej lotne ze wszystkich składników. Zwykle jest ona bardzo intensywna, bowiem komponuje się ją najczęściej z aromatów roślinnych i owocowych: bergamotki (niejadalnej pomarańczy), mandarynki, mchu dębowego i drzewa sandałowego. Zapach nuty głowy utrzymuje się na skórze od kilku do kilkunastu minut, dlatego z decyzją o zakupie lepiej odczekać około pół godziny, aż pierwszy zapach lekko osłabnie odsłaniając kolejne – trwalsze nuty zapachowe.
Nuta serca
Kolejnym elementem każdej kompozycji zapachowej jest nuta środkowa, zwana również nutą serca. Składa się ona z aromatów, które utrzymują się na skórze do kilku godzin. Zwykle uaktywnia się po kilkunastu minutach od rozpylenia perfum. Nuta serca, jak sama nazwa wskazuje, stanowi esencję zapachu. Zwykle pojawiają się w niej aromaty kwiatowe: lilii, róży, irysa, jaśminu, piwonii i pomarańczy. Oprócz substancji zapachowych nutę serca uzupełniają tzw. fiksatory (utrwalacze), dzięki, którym perfumy dłużej utrzymują się na skórze.
Nuta bazy
Nuta bazy, zwana również podstawą zapachową perfum, składa się z substancji o najmniejszym poziomie lotności. Najczęściej tworzą ją aromaty: cybetu, piżma, ambry, wanilii, paczuli i pralinki. Zapachy z nuty bazy mogą utrzymywać się na skórze i ubraniach nawet do kilku dni.
Ten sam zapach może inaczej pachnieć na różnych osobach. Wpływ na to mają takie czynniki, jak: poziom nawilżenia skóry, stopień jej porowatości, temperatura i zawartość tłuszczu. Poza tym zaleca się podejmowanie decyzji o zakupie danych perfum po kilkugodzinnym testowaniu ich zapachu.