Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kręgosłup kobiety bada specjalista
©Photographee.eu/fotolia
Fleszstyle

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania nakłucia lędźwiowego

Nakłucie lędźwiowe polega na wprowadzeniu igły punkcyjnej do przestrzeni podpajęczynówkowej w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Zabieg przeprowadzany jest w celu diagnostycznym (pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego do badań), leczniczym (podanie leków lub nastrzyknięcie krwi własnej) lub wykonania znieczulenia (podpajęczynówkowe znieczulenie).

Nakłucie lędźwiowe polega na wprowadzeniu igły punkcyjnej do przestrzeni podpajęczynówkowej w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Zabieg przeprowadzany jest w celu diagnostycznym (pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego do badań), leczniczym (podanie leków lub nastrzyknięcie krwi własnej) lub wykonania znieczulenia (podpajęczynówkowe znieczulenie).

"Ślub od pierwszego wejrzenia": Iga o szczegółach operacji plastycznej! "Ten zabieg był dla mnie bardzo ważny"

Wskazania diagnostyczne do nakłucia lędźwiowego

 • podejrzenie zakażenia Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN),
 • podejrzenie choroby autoimmunologicznej OUN,
 • podejrzenie choroby metabolicznej,
 • podejrzenie krwawienia do przestrzeni podpajęczynówkowej,
 • podejrzenie neuropatii,
 • napady drgawkowe o niejasnych przyczynach,
 • drgawki gorączkowe związane z OUN,
 • podejrzenie innych chorób OUN.

Terapeutyczne wskazania do wykonania nakłucia lędźwiowego

 • zakażenie OUN, które wymaga dokanałowego stosowania antybiotykoterapii,
 • doraźne obniżenie ciśnienia w płynie mózgowo-rdzeniowym,
 • choroba nowotworowa OUN, która wymaga dokanałowego stosowania cytostatyków (leków przeciwnowotworowych).

Przeciwwskazania do nakłucia lędźwiowego

 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • podejrzenie guza tylnego dołu czaszki,
 • niewydolność oddechowa lub krążeniowa u niemowląt,
 • wady rozwojowe kręgosłupa,
 • wady rozwojowe rdzenia kręgowego,
 • zakażenie tkanek w okolicy nakłucia.
Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
©RioPatuca Images/Fotolia
Styl życia
Choroby ośrodkowego układu nerwowego: przyczyny, objawy i skutki. Zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
Zakażenia OUN, czyli ośrodkowego układu nerwowego, mogą być wywołane przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Objawiają się zwykle bólami głowy i gorączką. Czasem występują zaburzenia czucia i mowy lub poruszania się.

Zakażenia OUN, czyli ośrodkowego układu nerwowego, mogą być wywołane przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Objawiają się zwykle bólami głowy i gorączką. Czasem występują zaburzenia czucia i mowy lub poruszania się.   Zakażenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN) mogą różnić się objawami . Symptomy zależą od przyczyn, które wywołały infekcję . Objawy wspólne dla wszystkich zakażeń OUN to pogorszenie samopoczucia, osłabienie i brak chęci do życia. Charakterystyka zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Cechy wspólne wszystkich chorób ośrodkowego układu nerwowego wywołanych przez infekcję to: kłopoty z rozpoznaniem choroby i jej leczeniem, postacie kliniczne różniące się nasileniem objawów i przebiegiem: łagodne, podostre, ostre oraz przewlekłe, niekiedy prowadzące do śmierci, różne okresy wylęgania choroby i jej leczenia. Przyczyny zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Zakażenie ośrodkowego układu nerwowego wywołują bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby. Najczęściej występują zakażenia bakteryjne. Mają też najcięższy przebieg. Bakterie stają się odporne na antybiotyki, dlatego leczenie zakażeń jest coraz bardziej utrudnione. Objawy zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Objawy pojawiające się przy zakażeniach ośrodkowego układu nerwowego to: wysoka gorączka, silny ból mięśni , zaburzenia świadomości, nieprzemijające uczucie senności , bóle głowy i światłowstręt spowodowane zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym, nudności i wymioty, sztywność karku, wybroczyny na skórze, zwolnienie lub przyspieszenie akcji serca, zwiększona potliwość, czasem ślinotok. Skutki zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Skutkiem infekcji ośrodkowego układu nerwowego...

Badanie krwi - PTC
© ghazii/Fotolia.com
Styl życia
Interpretacja wyników badania morfologii PTC – o czym świadczy wynik powyżej normy?
Morfologia PTC jest badaniem diagnostycznym, wykonywanym w celu określenia stężenia proklacytoniny we krwi. Dzięki temu badaniu można odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej i wdrożyć odpowiednio ukierunkowane leczenie. Morfologię PTC wykonuje się u osób z podejrzeniem ciężkiej infekcji organizmu, w tym przede wszystkim sepsy, zapalenia płuc oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Morfologia PTC jest badaniem diagnostycznym, wykonywanym w celu określenia stężenia proklacytoniny we krwi. Dzięki temu badaniu można odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej i wdrożyć odpowiednio ukierunkowane leczenie. Morfologię PTC wykonuje się u osób z podejrzeniem ciężkiej infekcji organizmu, w tym przede wszystkim sepsy, zapalenia płuc oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.  Proklacytonina jest białkiem, będącym podstawowym markerem (wskaźnikiem) infekcji organizmu o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym. Jej obecność we krwi jest jedną z reakcji organizmu na stan zapalny.  Morfologia PTC – na czym polega i jakie są jej normy we krwi? Badanie morfologii PTC polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi (ok. 20 ml) oraz przesłaniu jej do laboratorium, w celu dokładnej analizy. Można je wykonywać zarówno metodą ilościową, jak i jakościową. Przy pierwszej z nich wykorzystuje się test immunoluminometryczny (ILMA), którego działanie opiera się na wiązaniu antygenu z przeciwciałem. Z kolei przy metodzie jakościowej, również stosuje się nieskomplikowane testy, których zadaniem jest wychwycenie cząsteczek prokalcytoniny we krwi. U osób zdrowych, stężenie PTC w osoczu zwykle wynosi mniej niż 0,5 ng/ml i wynik ten traktuje się jako normę. Co istotne, norma ta nie dotyczy noworodków, ponieważ w pierwszych dniach życia poziom PTC we krwi jest podwyższony. Wskazania do wykonania morfologii PTC Podstawowym wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie stanu zapalnego organizmu i potwierdzenie wstępnej diagnozy postawionej przez lekarza. Dzięki badaniu morfologii PTC można poznać podłoże infekcji i zastosować odpowiednio ukierunkowane leczenie. Ponadto zaletą tego badania jest możliwość wczesnego rozpoznania zakażenia organizmu oraz monitorowanie skuteczności wdrożonego...

probówka
Flickr/Horia Varlan/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Odczyn antystreptolizynowy, czyli badanie ASO, pomoże wykryć zakażenie paciorkowcami
Badanie ASO to analiza stężenia przeciwciał antystreptolizyn we krwi. Pozwala potwierdzić lub wykluczyć zakażenie paciorkowcem z grupy A. Streptokoki mają niszczący wpływ na organizm, mogą powodować rozpuszczanie komórek czerwonych.

Badanie ASO to analiza stężenia przeciwciał antystreptolizyn we krwi. Pozwala potwierdzić lub wykluczyć zakażenie paciorkowcem z grupy A. Streptokoki mają niszczący wpływ na organizm, mogą powodować rozpuszczanie komórek czerwonych. Charakterystyka badania ASO Badanie ASO jest skrótem od nazwy badania – odczyn antystreptolizynowy. Polega na analizie surowicy krwi . Celem badania jest stwierdzenie czy dana osoba jest lub w ostatnim czasie przeszła zakażenie spowodowane przez paciorkowce grupy A (np. Streptococcus pyogenes).   Zakażenia streptokokami mogą występować w postaci: paciorkowego zapalenia gardła, anginy, płonicy (szkarlatyny), ostrego zapalenia kłębuszków nerwowych róży. Zwykle zakażenie paciorkowcem jest rozpoznawane na podstawie objawów klinicznych typowych dla danego schorzenia (paciorkowe zapalenia gardła: gorączka, ból gardła, rozpulchnione migdałki; róża: w miejscu zakażenia – najczęściej na twarzy – mocno zaczerwieniona skóra, dreszcze; płonica: wymioty, wysypka na całym ciele, osad na języku) i podlega terapii antybiotykowej.   Znane są też przypadki, w których zakażenie streptokokami nie wywołało żadnych objawów. Bez względu na to czy infekcja miała postać objawową, czy bezobjawową, może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań – popaciorkowcowe zapalenie nerek lub gorączkę reumatyczną. Badanie ASO jest zalecane przede wszystkim osobom z objawami, które wskazują na wymienione komplikacje. Odczyn antystreptolizynowy ma potwierdzić ich popaciorkowcową etiologię (zespół przyczyn) i odróżnić je od chorób o podobnych objawach (nerek lub serca). Antystreptolizyny – przeciwciała walczące z paciorkowcem Streptolizyna O to substancja immunogenna. Enzym wytwarzany przez paciorkowce...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner