
Przebarwienia, czyli nieestetyczne zmiany pigmentacyjne na skórze, powstają w wyniku działania różnych czynników, m.in. chorób, promieniowania UV, predyspozycji genetycznych, zmian hormonalnych. Aby się ich pozbyć, często nie wystarczy droga maść lub apteczny specyfik, ale konieczny jest profesjonalny zabieg kosmetyczny. Sytuacja jest podobna w przypadku niewielkich blizn. Mikrodermabrazja, laser oraz złuszczanie chemiczne to obecnie najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody na uzyskanie jednolitego kolorytu skóry.
Wybór konkretnej metody jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju cery, wielkości zmiany, oraz jej głębokości (w przypadku blizny). Trzeba pamiętać, aby korzystać z usług sprawdzonych i profesjonalnych gabinetów kosmetycznych. Niewłaściwie przeprowadzony zabieg ma konsekwencje nie tylko estetyczne, ale również zdrowotne.
Mikrodermabrazja na blizny i przebarwienia
Mikrodermabrazja polega na mechanicznym ścieraniu powierzchniowych warstw naskórka, dzięki czemu pobudzone zostają naturalne procesy regeneracyjne w skórze właściwej. Istnieją trzy rodzaje mikrodermabrazji: diamentowa, korundowa i tlenowa (oxybrazja). Typ zabiegu dostosowywany jest indywidualnie, przy czym warto pamiętać, że oxybrazja jest rekomendowana szczególnie w przypadku cery naczynkowej, wrażliwej oraz aktywnych stanów zapalnych skóry.
Laserowe usuwanie blizn i przebarwień
Wykorzystywanie lasera do likwidowania blizn i przebarwień jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod. Wiązka światła dociera do głębokich warstw skóry, pobudzając naturalne procesy regeneracji. Istnieje wiele rodzajów laserów, a każdy z nich ma inne przeznaczenie. Do usuwania blizn najczęściej wykorzystywany jest laser rubinowy oraz CO2, który stosowany jest do zabiegów tzw. dermabrazji laserowej.
Usuwanie blizn i przebarwień za pomocą złuszczania chemicznego
Złuszczanie chemiczne polega na stosowaniu różnego rodzaju preparatów, które wykazują bardzo silne właściwości peelingujące. W usuwaniu przebarwień i blizn najczęściej wykorzystywany jest peeling kwasem trójchlorooctowym (TCA) oraz peeling kwasem pirogronowym.