kobieta wyciska wyprysk
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle

Leczenie trądziku: środki aplikowane miejscowo, antybiotyki i hormony

Wybór metody, która pozwoli zwalczyć trądzik, zależy od tego, jak poważne są jego objawy. Domowe sposoby na trądzik działają tylko w przypadku łagodnych zmian trądzikowych. Przy większym nasileniu może pomóc laseroterapia, leczenie hormonalne lub kuracja antybiotykami.

Wybór metody, która pozwoli zwalczyć trądzik, zależy od tego, jak poważne są jego objawy. Domowe sposoby na trądzik działają tylko w przypadku łagodnych zmian trądzikowych. Przy większym nasileniu może pomóc laseroterapia, leczenie hormonalne lub kuracja antybiotykami.

Gwiazdy na konferencji marki Oslo Skin Lab. Jak dbają o swoją skórę? Żadna z nich nie wyobraża sobie dnia bez jednej czynności

Jak pozbyć się trądziku o niewielkim nasileniu?

Jeśli objawy trądziku ograniczają się do nadmiarowej produkcji łoju, zaskórników i kilku, kilkunastu krostek, może wystarczyć stosowanie środków dostępnych bez recepty. Należą do nich żele oraz kremy, zawierające nadtlenek benzoilu i krzemian glinu. Pomocniczo można też stosować domowe sposoby na trądzik, np. przemywanie twarzy naparem z nagietka czy peeling cynamonowy.

 

Skórę objętą łagodnymi zmianami trądzikowymi należy też odpowiednio pielęgnować:

  •  nie myj twarzy częściej niż dwa razy dziennie, zbyt częste mycie podrażnia skórę i zmywa z niej naturalną warstwę ochronną;
  •  do mycia twarzy używaj letniej wody, zbyt ciepła lub zbyt zimna woda może zaostrzać objawy trądziku;
  •  nie wyciskaj zaskórników i krost, wyciskanie pomaga bakteriom rozprzestrzeniać się i przenikać do głębszych warstw skóry, może też doprowadzić do pojawienia się trwałych blizn;
  •  nie używaj zbyt wielu kosmetyków do makijażu i zmywaj go dokładnie przed snem.

 

Trądzik o małym i średnim nasileniu skutecznie leczy się za pomocą lasera i światła IPL. Zabieg laserem jest bezbolesny, należy powtórzyć go kilka razy, w zależności od nasilenia trądziku. Laser sprawia, że spada liczba nowo powstających zmian skórnych. Zabieg światłem IPL też wymaga kilku powtórzeń. Jego efekt utrzymuje się nawet do roku. Oba zabiegi można wykonać w gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej.

Jak pozbyć się trądziku o średnim i dużym nasileniu?

Jeśli trądzik rozprzestrzenia się na skórze, tworzy większe skupiska krost, także na plecach i klatce piersiowej, a stosowanie środków dostępnych bez recepty nie pomaga, udaj się do dermatologa. Przepisze ci on leki do stosowania miejscowego. Być może konieczna będzie też terapia antybiotykami lub hormonami.

 

Do leczenia poważniejszych zmian trądzikowych zazwyczaj stosuje się:

  •  retinoidy do stosowania miejscowego,
  •  kwas azelainowy,
  •  antybiotyki do stosowania miejscowego,
  •  antybiotyki w tabletkach,
  •  hormonalne tabletki antykoncepcyjne (u kobiet),
  •  izotretynoinę.

 

Na ogół w pierwszej kolejności przepisuje się retinoidy i antybiotyki (najczęściej tetracyklinami lub erytromycyną). Te pierwsze usuwają martwe komórki skóry i zapobiegają jej rogowaceniu, natomiast antybiotyki niszczą bakterie odpowiedzialne za rozwój zmian trądzikowych. Również kwas azelainowy usuwa martwe komórki naskórka i odkaża skórę. Stosuje się go zamiast retinoidów u osób, które są na nie uczulone.

 

Trądzik jest wywołany zwiększonym wydzielaniem androgenów. Z tego względu u kobiet leczy się go za pomocą tabletek antykoncepcyjnych, które obniżają poziom tych hormonów.

 

Najcięższe postacie trądziku leczy się izotretynoiną. Normalizuje ona wydzielanie sebum, zmniejsza liczbę bakterii na skórze, redukuje zaczerwienienie i swędzenie wokół krost na skórze. Niestety ma też szereg efektów ubocznych: suchość skóry, ust i nozdrzy, wahania poziomu cukru we krwi, przesuszenie i podrażnienie oczu, a nawet zapalenie powiek. Izotretytoina może też uszkodzić płód, dlatego nie mogą zażywać jej kobiety w ciąży.

kobieta wklepuje w twarz krem
©JLPfeifer/fotolia
Fleszstyle
Trądzik pospolity – rodzaje i przyczyny występowania
Trądzik pospolity (acne vulgaris) to najpopularniejsza choroba skóry. Może wystąpić w każdym wieku, choć najczęściej pojawia się u nastolatków – cierpi na niego 85% chłopców i 80% dziewczyn. Bardzo często trądzik pospolity ma podłoże genetyczne – występuje lub występował u kilku członków rodziny.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) to najpopularniejsza choroba skóry. Może wystąpić w każdym wieku, choć najczęściej pojawia się u nastolatków – cierpi na niego 85% chłopców i 80% dziewczyn. Bardzo często trądzik pospolity ma podłoże genetyczne – występuje lub występował u kilku członków rodziny. Trądzik pospolity – rodzaje Trądzik pospolity objawia się rumieniem, trwałym zaczerwienieniem, zmianami w obrębie nosa, podrażnieniem oczu lub występuje w postaci krostkowo-guzkowej. W ostatnim przypadku może mieć formę zaskórników zamkniętych – drobnych, białych krost z otworkiem (widocznych po naciągnięciu skóry) lub zaskórników otwartych, które na końcu mają czarne zabarwienie. W przypadku białych zaskórników zamknięcie ujść mieszków włosowych spowodowane jest nadmierną ilością keratynocytów – komórek z warstw pod naskórkiem . Z kolei za czarne zabarwienie zaskórników odpowiedzialna jest utleniona keratyna (białko, z którego zbudowana jest skóra) i melanina (pigment). Trądzik pospolity – przyczyny Trądzik pospolity występuje zwykle w okolicach pleców, brody, nosa i ust. Najczęstsze przyczyny pojawienia się trądziku pospolitego, to: zbyt duża ilość łoju w skórze wynikająca z zaburzeń hormonalnych – lśniąca i tłusta skóra prowadzi do zaczopowania gruczołów; reakcja zapalna i immunologiczna – za patologie trądziku odpowiadają cytokiny – cząsteczki białkowe odpowiedzialne za odporność; podłoże genetyczne – uwarunkowania dziedziczne dotyczą zwłaszcza najcięższych form trądziku pospolitego .   Typowym problemem okresu dojrzewania jest trądzik młodzieńczy. Poznaj, objawy, przyczyny i to, jak leczyć jedną...

dziewczyna z czystą cerą
©shefkate/fotolia
Fleszstyle
Co wywołuje trądzik kosmetyczny i jak go leczyć?
Niektóre składniki kremów, szamponów czy pudrów mogą zatykać ujścia porów i powodować trądzik kosmetyczny. Wygląda on podobnie jak trądzik hormonalny, ale leczy się go wyłączenie miejscowo.

Niektóre składniki kremów, szamponów czy pudrów mogą zatykać ujścia porów i powodować trądzik kosmetyczny. Wygląda on podobnie jak trądzik hormonalny , ale leczy się go wyłączenie miejscowo.   Podczas leczenia zwykle wystarczy odblokowanie porów i złagodzenie stanu zapalnego, a także bezwzględne odstawienie kosmetyków, które doprowadziły do powstania trądziku kosmetycznego. Przyczyny trądziku kosmetycznego Trądzik kosmetyczny może pojawić się po zastosowaniu nowego kosmetyku, niemal po kilku użyciach. Dotyczy to produktów używanych do pielęgnacji włosów i twarzy oraz kosmetyków kolorowych, takich jak pudry i fluidy. Za zapychanie porów odpowiedzialne zwykle są oleje mineralne, gliceryna, silikony, trójglicerydy, a także polietylenoglikole oraz izopropyle. Zamknięte ujścia porów i skóra nieustannie produkująca łój to przyczyna powstawania zmian skórnych, zwłaszcza na twarzy . Objawy trądziku kosmetycznego Czarne kropki i grudki, czyli zaskórniki otwarte i zamknięte, a także czerwone i ropne wykwity ze stanem zapalnym – tak wygląda trądzik kosmetyczny. Krosty i ropne wykwity mogą pojawiać się w środkowej części twarzy, gdy ich sprawcą są produkty do pielęgnacji twarzy i makijażu . Natomiast gdy winowajcą jest szampon, odżywka czy serum do włosów, trądzik kosmetyczny będzie widoczny na linii włosów na czole i na bokach twarzy. Tak jak w przypadku innych rodzajów trądziku – zdarza się, że zmiany skórne obejmie stan zapalny . Leczenie trądziku kosmetycznego Pierwszym krokiem w leczeniu trądziku kosmetycznego jest zidentyfikowanie produktu, który wywołał zmiany skórne. Dlatego lepiej nie używać jednocześnie zbyt wielu nowych kosmetyków. Aby nie pogorszyć sytuacji, na...

Kobieta ma problem z cerą
© Syda Productions/Fotolia.com
Fleszstyle
Zatkane ujścia porów tworzą trądzik zaskórnikowy
Zbyt duża produkcja łoju i nieprawidłowe rogowacenie naskórka powodują trądzik zaskórnikowy. Może mieć postać czarnych kropek lub wyczuwalnych dotykiem i widocznych, czasem białych grudek. Domowe sposoby leczenia trądziku zaskórnikowego to właściwa pielęgnacja cery i dieta. Czasem potrzebna jest też pomoc kosmetyczki lub terapia farmakologiczna.

Zbyt duża produkcja łoju i nieprawidłowe rogowacenie naskórka powodują trądzik zaskórnikowy. Może mieć postać czarnych kropek lub wyczuwalnych dotykiem i widocznych, czasem białych grudek. Domowe sposoby leczenia trądziku zaskórnikowego to właściwa pielęgnacja cery i dieta. Czasem potrzebna jest też pomoc kosmetyczki lub terapia farmakologiczna. Przyczyny trądziku zaskórnikowego Gdy gruczoły łojowe znajdujące się w skórze produkują nadmierną ilość sebum, negatywnie wpływa to na kondycję cery. Zbyt duża ilość łoju w połączeniu ze zrogowaciałym naskórkiem powoduje zatykanie ujścia porów skóry. Na skutek tego w zamkniętych porach może wytwarzać się stan zapalny. Zanim jednak łoju i złuszczonego naskórka będzie tyle, by spowodować zapalenie, widoczne staną się wągry lub białe grudki . Organizm może zacząć produkować za dużo sebum, gdy zachodzą zmiany hormonalne, np. podczas dojrzewania. Czasem zaskórniki to wynik nieprawidłowej pielęgnacji skóry, niedostosowanej do jej rodzaju. Czarne kropki i białe grudki – dwie postacie trądziku zaksórnikowego Trądzik zaskórnikowy objawia się powstawaniem na twarzy czarnych punktów lub białych grudek, a często jednych i drugich jednocześnie. Są to odpowiednio otwarte lub zamknięte zaskórniki. Zamknięte zaskórniki, a więc te pod postacią białych grudek, łatwo zmieniają się w stany zapalne. Zwykle trądzik zaskórnikowy jest widoczny w przetłuszczających się partiach twarzy – na czole, nosie i brodzie , ale czasem pojawia się też na plecach czy na dekolcie. Leczenie trądziku zaskórnikowego: złuszczanie, zmiana diety, farmakologia Prawidłowa pielęgnacja cery. Bardzo istotne jest regularne złuszczanie naskórka i stosowanie kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej i...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik