
Usuwanie znamion laserem to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Ważne jest, aby odpowiednio się do niego przygotować, a po jego przeprowadzeniu stosować się do zaleceń specjalisty. Laserowe usuwanie znamion to metoda skuteczna i szybka.
Zalecenia i przeciwwskazania do laserowego usuwania znamion
Znamiona, które usunąć laserem, to przede wszystkim znamiona barwnikowe, komórkowe i naczyniowe. Wcześniej należy zasięgnąć opinii lekarza, który zleci badania w celu wykluczenia złośliwego charakteru zmiany.
Przed przystąpieniem do zabiegu laserowego usuwania znamion należy wykluczyć wszystkie czynniki mogące spowodować poważne skutki uboczne lub nawet zagrożenie życia i zdrowia, są to:
- ciąża i karmienie piersią,
- opalanie w ciągu ostatnich 4 miesięcy – opalenizna (szczególnie z obszaru który będzie poddawany zabiegowi) powinna całkiem zniknąć;
- skłonność do przerostu blizn tzw. keloidów,
- aktywne infekcje skóry, np. zmiany trądzikowe, alergie, atopowe zapalenie skóry,
- nowotwór,
- przyjmowanie leków i stosowanie maści zawierających retinoidy (pochodne witaminy A) – przez 6 miesięcy przed zabiegiem,
- nieleczone choroby ogólnoustrojowe i autoimmunologiczne, w szczególności: cukrzyca, choroby nerek, choroba niedokrwienna serca,
- uczulenie na składniki środków znieczulających,
- osłabiona odporność i czynne infekcje.
Przygotowanie do zabiegu i przebieg laserowego usuwania znamion
Przed zabiegiem laserowego usuwania znamion należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania i zastosować się do zaleceń lekarza. Są to m.in. wskazania dotyczące opalania oraz zażywania leków. Leczenie z użyciem lasera najlepiej przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym, ponieważ istnieje wtedy mniejsze prawdopodobieństwo kontaktu skóry ze słońcem. Obszar poddawany zabiegowi jest znieczulany miejscowo. Cały proces usuwania znamienia trwa około godziny. Nie pozostawia blizn. Efekt jest trwały i zazwyczaj nie trzeba go powtarzać. Na znamię kierowana jest wiązka lasera, która powoduje podgrzewanie komórek pigmentowych lub łojowych. Komórki znamienia przez podgrzanie ulegają zniszczeniu. Skóra w miejscu, gdzie zastosowano laser jest wygładzona i odświeżona, ponieważ rozpoczyna proces odnowy (rewitalizacji).
Zalecenia po laserowym usuwaniu blizn, trwałość i cena
Sucha rana, lekka opuchlizna i zaczerwienienie w miejscu, gdzie został zastosowany laser to jedyne konsekwencje zabiegu. Przez tydzień należy zabezpieczać to miejsce plastrem lub opatrunkiem, aby uniknąć zakażenia. Oprócz tego wskazane jest delikatne przemywanie i odkażanie ranki (delikatnymi środkami antyseptycznymi, np. wodą utlenioną). Cały proces gojenia trwa około 3-4 tygodni, w tym czasie dochodzi do całkowitej wymiany naskórka w miejscu usunięcia zmiany (dlatego czasem złuszcza się on przez około 7 dni). Należy bezwzględnie unikać ekspozycji na słońce i chronić skórę preparatami o wysokich filtrach (co najmniej 30 dni po zabiegu), ponieważ promieniowanie UV może doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień. Przez 5-7 dni po zabiegu należy unikać korzystania z sauny, basenu oraz picia alkoholu. Cena laserowego usuwania znamion skórnych to minimum 150 zł i jest uzależniona od wielkości zmiany.
- Blizny po trądziku są wyjątkowo trudne do usunięcia. Możesz to zrobić przy pomocy lasera.
- Marzysz o bezbolesnym usunięciu żylaków? Z laserem jest to możliwe.