
Kwas migdałowy ma silne działanie antybakteryjne i regulujące, a przy tym jest łagodny nawet dla cery naczynkowej.
Kwas migdałowy jest dostępny w aptekach bez recepty i zabiegi przy jego użyciu można wykonywać samemu. Wskazana jest jednak konsultacja z doświadczoną kosmetyczką, która będzie potrafiła zmodyfikować je w zależności od potrzeb naszej cery. Wraz ze zmianą stężenia kwasu, jego działanie i intensywność mogą się zmieniać, dlatego podczas domowych eksperymentów bezwzględnie trzeba trzymać się instrukcji. Czysty kwas migdałowy działa drażniąco na skórę i układ oddechowy, jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości co do swoich umiejętności, pozostawmy naszą skórę specjalistom.
Kwas migdałowy dla cery naczynkowej
Szczególnie wdzięczna za kwas migdałowy będzie cera naczynkowa, która zawsze wymaga specjalnych zabiegów. Te z użyciem kwasu migdałowego są bardzo łagodne, nie podrażniają skóry. Peeling wykonany tą metodą jest bezpieczny i nie powoduje pękania mikronaczynek. Można go stosować o każdej porze roku, a zabiegi można powtarzać. Jest wielozadaniowy i całkowicie bezpieczny przy poprawnym stosowaniu.
Peeling kwasem migdałowym u kosmetyczki
Peeling przy użyciu kwasu migdałowego można spokojnie zaserwować cerze z problemami – łagodnie złuszcza skórę, nie powodując podrażnień i zaczerwienień. Kwas migdałowy odkrywa młode komórki, dzięki czemu aplikowane podczas zabiegu kosmetyki są o wiele lepiej wchłaniane i skuteczniejsze. Z tego powodu warto łączyć peeling kwasem migdałowym z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, na przykład z intensywnym nawilżaniem. Sam zabieg wykonany za pomocą kwasu migdałowego rozjaśnia cerę i wygładza powierzchnię skóry. Działa przeciwstarzeniowo i ujędrnia skórę, ponieważ stymuluje produkcję kwasu hialuronowego.
Cerze skłonnej do wyprysków kwas migdałowy pomaga regulować produkcję sebum, a dla cery podrażnionej działa łagodząco. Redukuje zaskórniki i ogniska zapalne. Stosuje się go także przy likwidowaniu płytkich przebarwień, na przykład w wyniku zmian trądzikowych lub opalania. Efekty peelingu są widoczne już po pierwszym zabiegu. Aby utrzymać rezultat, warto zastosować całą serię zabiegów, w zależności od potrzeby skóry – 5-10. Cena jednego zabiegu kwasem migdałowym waha się od 80 do 100 złotych, w przypadku zakupu serii salony zwykle oferują rabaty.
Peeling kwasem migdałowym w domu
Peeling kwasem migdałowym można wykonać również samodzielnie w domu. Aby przygotować peeling o stężeniu 10% należy połączyć 2 ml spirytusu salicylowego, 0,5 ml kwasu migdałowego i 1,5 ml wody do iniekcji. Przygotowany roztwór należy nałożyć na 5-10 minut na twarz, następnie dokładnie zmyć np. wodą z szarym mydłem. Efekt złuszczania zaczyna pojawiać się po 3-4 dniach. Należy pamiętać o nawilżaniu skóry!
Przeciwwskazania do peelingu kwasem migdałowym
Niestety również tak bezpieczny zabieg jak peeling kwasem migdałowym nie może być stosowany przez wszystkich. Osoby cierpiące na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry nie mogą go wykonywać. Jeśli przechodzimy okres jątrzenia się wirusowej opryszczki, również musimy poczekać, aż skóra się wygoi. Różne skaleczenia i uszkodzenia skóry także są przeciwwskazaniem, podobnie jak wykonanie wcześniej dermabrazji, depilacji czy elektrolizy, kiedy skóra już jest podrażniona i bardzo wrażliwa.
- Kwas buraczany jest bogatym źródłem witaminy C. Dzięki niemu wzmocnisz organizm i usprawnisz pracę serca.
- Kwas mlekowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Substancja działa antybakteryjnie i wspiera produkcję kolagenu.
- Kwas mlekowy jest bezpieczny dla ciała. Ma właściwości nawilżające, złuszczające i zapobiegające starzeniu.
- Kwas salicylowy wykorzystuje się w leczeniu trądziku. Ujędrnia skórę i łagodzi stany zapalne.