
Krwawnik i czarnuszka to rośliny, które możemy spotkać w ogrodach bądź na łąkach. Mają nie tylko piękny wygląd, ale także zdrowotny wpływ na kondycję naszej skóry. Działają przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie. Ponadto uelastyczniają i ujędrniają skórę.
Domowe maseczki są tańsze niż te gotowe dostępne w sklepach i możemy dowolnie komponować ich składniki. Nie zawierają chemicznych dodatków, a ich przygotowanie zajmuje kilka minut i nie wymaga wychodzenia z domu.
Zdrowotny wpływ czarnuszki i krwawnika na skórę
Czarnuszka siewna jest popularnie wykorzystywana w kuchni - jako dodatek do pieczywa, serów czy sałatek. Niewielkie czarne nasiona czarnuszki mają lekko korzenny zapach, z których pozyskiwany jest olej. Olej z czarnuszki jest jednym z droższych olejów roślinnych. Jest bogaty w kwas gammalinolenowy, który potrafi wbudowywać się w ceramidy cementu międzykomórkowego. Dzięki temu komórki naszej skóry są uszczelnione a jej powierzchnia jest gładka, miękka i ma jednolity koloryt. Czarnuszka zawiera witaminy E, F, K, które wnikają w skórę i odżywiają ją.
Krwawnik działa przeciwzapalnie, przeciwskurczowo i bakteriostatycznie. Działanie lecznicze zawdzięcza olejkowi lotemu oraz substancjom aktywnym, takim jak: sole mineralne, cholina i azulen. Krwawnik wygładza i kondycjonuje pracę gruczołów łojowych. Zwęża pory i oczyszcza skórę. Ma działanie oczyszczające i wspomaga gojenie się ran.
Maseczka z nasion czarnuszki odżywia i poprawia koloryt
Do jej wykonania potrzebujemy - jednej łyżki nasion czarnuszki siewnej i dwóch łyżek oleju (z pestek winogron, słonecznikowego lub oliwy z oliwek). Nasiona wsypujemy do moździerza i lekko rozcieramy. Etap ten możemy wykonać także mieląc nasiona w młynku do kawy. Rozdrobnione nasiona czarnuszki przekładamy do niewielkiej drewnianej miseczki i zalewamy olejem. Całość dokładnie mieszamy i nakładamy na oczyszczoną skórę. Maseczkę pozostawiamy na 30-45 minut i po upływie tego czasu, dokładnie zmywamy letnią wodą. Zabieg pielęgnacyjny możemy powtarzać nie częściej niż raz w miesiącu.
Maseczka z krwawnika oczyszcza i zwęża pory
Składniki potrzebne do przygotowania maseczki: dwie łyżki świeżych kwiatów krwawnika, pięć łyżek wrzątku, łyżeczka mleka, pół łyżeczki miodu, kilka kropel soku z cytryny. Kwiatostan siekamy na mniejsze kawałki i zalewamy wodą. Napar zostawiamy pod przykryciem na około 20 minut. Po upływie tego czasu dodajemy mleko, miód i cytrynę. Całość mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji i nakładamy na skórę. Maseczkę zmywamy po 15-20 minutach. Zabieg powtarzamy nie częściej niż raz w tygodniu.