Kobiety z pięknym uśmiechem
Image by Lifetimestock.com
Fleszstyle

Nić dentystyczna: czy wiesz jak ją stosować?

Nić dentystyczna jest dopełnieniem codziennej ochrony i pielęgnacji zębów. Sprawia, że pozostałości po jedzeniu, które znajdują się pomiędzy zębami, zostają usunięte. Aby poprawnie korzystać z nici dentystycznej należy powoli wsuwać ją pomiędzy zęby w prawo i w lewo.

Nić dentystyczna jest dopełnieniem codziennej ochrony i pielęgnacji zębów. Sprawia, że pozostałości po jedzeniu, które znajdują się pomiędzy zębami, zostają usunięte. Aby poprawnie korzystać z nici dentystycznej należy powoli wsuwać ją pomiędzy zęby w prawo i w lewo.

 

Nić dentystyczna polecana jest przez stomatologów, ponieważ dociera do miejsc w szczelinach zębowych, do których nie potrafi dotrzeć szczoteczka. Najlepiej korzystać z niej wieczorem po kolacji. Jak z niej poprawnie korzystać:

1. Przygotuj sobie ok. 0,5 m świeżej nici, owiń jeden jej koniec dość grubo na palcu wskazującym, a drugi koniec tylko raz owiń wokół palca wskazującego drugiej ręki (tutaj postaraj się wspomóc kciukiem).

2. Staraj się ruchem w prawo i lewo wsuwać nić pomiędzy zęby.

3. Nie rób tego w pośpiechu, ponieważ nić dentystyczna może przeciąć delikatne dziąsła pomiędzy zębami.

4. Przy każdej szczelinie pomiędzy zębami korzystaj ze świeżego kawałka nici.

5. Możesz również utworzyć nicią dentystyczną literę C, wtedy owiniesz nią cały ząb i postaraj się przetrzeć go nicią od dołu do góry.

6. Najważniejsze jest oczyszczenie szczeliny pomiędzy zębami, jednak ważne jest również przetarcie powierzchni zębowej z zewnętrznej i wewnętrznej strony.

 

Korzystając z nici dentystycznej należy zachować ostrożność, ponieważ podrażnienie a nawet przecięcie dziąsła może spowodować krwawienie. Jeżeli przerwiesz nić w trakcie nitkowania zębów, to musisz wziąć nowy tak samo długi kawałek – próba dokończenia czyszczenia z naderwanym i o wiele krótszym kawałkiem może spowodować zranienie dziąseł.

Uśmiechnięta blondynka
© elnariz/Fotolia.com
Styl życia
Prostowanie zębów nie zawsze wymaga noszenia aparatu stałego
Krzywe zęby nie są wyłącznie problemem estetycznym. Nieprawidłowo ustawione zęby są bardziej podatne na choroby, łatwiej ściera się z nich szkliwo, a w niektórych przypadkach mogą one uciskać na nerwy i powodować bóle głowy. Choć aparaty na zęby nie są już powodem do wstydu, stanowią spory wydatek, dlatego warto spróbować domowych sposobów na to, jak wyprostować zęby bez aparatu. W przypadku mniej zaawansowanych wad zgryzu stan zębów może poprawić systematyczne wykonywanie prostych zabiegów.

Krzywe zęby nie są wyłącznie problemem estetycznym. Nieprawidłowo ustawione zęby są bardziej podatne na choroby, łatwiej ściera się z nich szkliwo, a w niektórych przypadkach mogą one uciskać na nerwy i powodować bóle głowy. Choć aparaty na zęby nie są już powodem do wstydu, stanowią spory wydatek, dlatego warto spróbować domowych sposobów na to, jak wyprostować zęby bez aparatu. W przypadku mniej zaawansowanych wad zgryzu stan zębów może poprawić systematyczne wykonywanie prostych zabiegów. Skąd biorą się wady zgryzu? Nieprawidłowe ustawienie zębów może być dziedziczne. Genetyczne przyczyny krzywego zgryzu zdarzają się jednak dużo rzadziej niż te spowodowane przez zewnętrzne czynniki, oddziałujące na szczękę w trakcie rozwoju. Krzywy zgryz występuje często u dzieci, które zbyt długo (już po okresie niemowlęcym) ssą smoczek lub palec, piją z butelki ze smoczkiem.   Przyczyną wad zgryzu mogą być też nieleczone choroby układu oddechowego , które skłaniają dziecko do oddychania przez usta. Nieprawidłowy rozwój szczęki wynika także często z niewłaściwej pozycji podczas snu, np. zbyt wysokiego ułożenia głowy na poduszce, które prowadzi do wysunięcia się żuchwy do przodu , albo całkiem płaskiego ułożenia głowy, co z kolei bywa przyczyną przesunięcia żuchwy do tyłu.   Przednie zęby mogą się również przesuwać już w wieku dorosłym, np. wtedy, kiedy z tyłu wyrastają ósemki, czyli tzw. zęby mądrości, a także po usunięciu innych zębów. Choć prostowanie zębów przebiega najłatwiej u dzieci i młodych osób, regularnie wykonywane zabiegi przynoszą rezultaty także u dorosłych. Zmniejszanie przerwy między zębami za pomocą nici dentystycznej Jednym ze sposobów na zbliżenie do siebie szeroko rozstawionych zębów jest zmniejszanie przerwy za pomocą nici dentystycznej . Przeciągnij nić dentystyczną za zęby,...

Mama i córka szczotkują sobie nawzajem zęby
©Konstantin Yuganov/Fotolia
Fleszstyle
Jak prawidłowo myć zęby – 6 technik szczotkowania szczoteczką manualną
Źle dobrana technika szczotkowania zębów może prowadzić do chorób dziąseł, w tym odsłonięcia szyjek zębowych. Jak prawidłowo myć zęby, żeby zapobiec chorobom i krwawieniu dziąseł? Używając jednej z 6 metod szczotkowania: metody roll, wibrującej, okrężnej, metody Charters czy metody poziomej lub pionowej.

Źle dobrana technika szczotkowania zębów może prowadzić do chorób dziąseł, w tym odsłonięcia szyjek zębowych. Jak prawidłowo myć zęby, żeby zapobiec chorobom i krwawieniu dziąseł? Używając jednej z 6 metod szczotkowania: metody roll, wibrującej, okrężnej, metody Charters czy metody poziomej lub pionowej. Metoda okrężna mycia zębów Metody okrężnej uczy się dzieci , bo jest najprostsza. Polega na tym, że włosie szczoteczki przykłada się pod kątem prostym do zębów i wykonuje nią ruchy okrężne. Dzięki temu płytka nazębna i resztki pokarmu są usuwane z powierzchni gładkich. Wadą tej techniki jest to, że nie oczyszcza ona zębów na częściach stycznych. Metody pozioma i pionowa – dwa rodzaje ruchu w czyszczeniu zębów Metoda pozioma, jak sama nazwa wskazuje, wymaga poziomego poruszania szczoteczką . Włosie powinno poruszać się po powierzchni żującej zębów, czyli poziomo do języka i zębów. Ta technika przydaje się zwłaszcza osobom z mocno wysklepionymi zębami, w których zbierają się resztki pokarmów. A jak prawidłowo myć zęby metodą pionową? Poruszając włosiem szczoteczki pionowo do powierzchni zębów od strony języka. Dzięki temu usuwa się resztki z przednich zębów po ich „wewnętrznej” stronie, czyli od jamy ustnej. Metoda Chartersa, czyli obrotowa technika mycia zębów Tej techniki szczotkowania zębów powinny używać osoby borykające się z chorobami przyzębia, np. cofającymi się dziąsłami. Podczas mycia nie tylko usuwa się resztki jedzenia, ale też masuje się dziąsła. Włosie szczoteczki powinno znaleźć się na zębach i części dziąseł pod kątem 45° i być skierowane ku żyjącej powierzchni zębów (czyli w dół na górnych i do góry na dolnych). Lekko dociskając szczoteczkę, wykonuje się ruchy...

dziewczyna myje zęby
©Kalim/Fotolia
Fleszstyle
Profilaktyka próchnicy zębów
Próchnica zębów niszczy strukturę zęba, a niekiedy może oddziaływać na szkliwo i zębinę. Do próchnicy zębów dochodzi przeważnie wtedy, kiedy jesz produkty zawierające cukier (przeważnie glukozę, sacharozę i fruktozę).

Próchnica zębów niszczy strukturę zęba, a niekiedy może oddziaływać na szkliwo i zębinę. Do próchnicy zębów dochodzi przeważnie wtedy, kiedy jesz produkty zawierające cukier (przeważnie glukozę, sacharozę i fruktozę).   Najbardziej szkodliwe dla zębów są landrynki, lizaki i słodkie napoje – wszystkie produkty, które oblepiają jamę ustną, przez co bakterie mają czas się rozwinąć.. Próchnica zębów – czym jest? Próchnica zębów jest demineralizacją zęba, która prowadzi do jego rozkładu. Choroba zębów pojawia się, kiedy kwasy wytworzone przez bakterie naruszają powłokę zęba. W trakcie jej trwania bakterie, znajdujące się w jamie ustnej stopniowo odwapniają i powodują rozpad tkanek zęba. Próchnica zębów – przyczyny powstawania Próchnica zębów najczęściej powstaje na wskutek niewłaściwej higieny jamy ustnej, czynników genetycznych, złej diety: za dużo cukrów, unikanie twardych pokarmów, które oczyszczają ślinę i zęby. Próchnica zębów – jak jej zapobiegać? By zapobiec próchnicy zębów powinno się zmienić nawyki żywieniowe, właściwie szczotkować zęby i co najmniej raz na pół roku konsultować się ze stomatologiem. Regularne mycie zębów By zapobiec próchnicy, myj zęby 2-3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku i co najmniej przez 2-3 minuty. Używaj pasty zawierającej fluor, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Oczyść również język, ponieważ na nim też znajdują się bakterie. Nie zapominaj, by co 3-4 miesiące zmieniać szczoteczkę na nową. Stosowanie nici dentystycznej Po każdym, dokładnym umyciu zębów używaj nici dentystycznych , które oczyszczą powierzchnię między nimi. Nitkę dentystyczną powinno się umiejscowić w szczelinie pomiędzy zębami i za jej pomocą oczyścić przestrzeń międzyzębową. Płukanie jamy ustnej Po zastosowaniu nici...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner