Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Buty w pudełku
Image by Lifetimestock.com
Fleszstyle

U szewca, sprejem lub młotkiem, czyli jak rozciągnąć buty ze skóry, które gniotą i cisną

Buty skórzane po pewnym czasie powinny dopasować się do stopy w trakcie chodzenia w nich. Jednak gdy skóra jest wyjątkowo twarda, np. lakierowana, żeby uniknąć otarć pęcherzy i innych nieprzyjemnych dolegliwości – trzeba obuwie rozciągnąć. Jak rozciągnąć buty ze skóry? Najprościej jest zabrać je do szewca, ale można wypróbować też domowe sposoby, np. nasączyć skórę buta denaturatem.

Buty skórzane po pewnym czasie powinny dopasować się do stopy w trakcie chodzenia w nich. Jednak gdy skóra jest wyjątkowo twarda, np. lakierowana, żeby uniknąć otarć pęcherzy i innych nieprzyjemnych dolegliwości – trzeba obuwie rozciągnąć. Jak rozciągnąć buty ze skóry? Najprościej jest zabrać je do szewca, ale można wypróbować też domowe sposoby, np. nasączyć skórę buta denaturatem.

"Deska", "szczeżuja", "za chuda". Joanna Koroniewska bezbłędnie odpowiada na wszystkie hejterskie komentarze

Przed wizytą u szewca – najprostsze domowe metody rozciągania butów ze skóry

Jeśli buty cisną, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest wyjęcie wkładki – jeśli jest to możliwe. Zdarza się, że fabrycznie umieszczone w obuwiu wkładka jest gruba i może przyczyniać się do tego, że buty cisną. Jeśli to nie pomoże albo gdy wkładka jest przytwierdzona bardzo mocno i pojawia się obawa przed uszkodzeniem buta, trzeba sięgnąć po inne metody. Bolesną, ale i skuteczną techniką jest po prostu rozchodzenie butów. Skóra naturalna delikatnie się rozciąga i dopasowuje do stopy. Jednak jak rozciągnąć buty ze skóry, które cisną tak bardzo, że grożą otarciami, odciskami i bólem?

 

Domowym sposobem jest założenie wilgotnych skarpetek i noszenie problematycznych butów. Wilgoć sprawi, że skóra stanie się bardziej elastyczna i lepiej dopasuje się do stopy. Jednak jest to metoda na dłuższą metę uciążliwa. Dlatego zaleca się też zwilżenie obuwia letnią wodą, chodzenie w nim, a następnie, gdy jest jeszcze lekko wilgotne, wypchanie go prawidłami albo papierem. Wypełnienia powinno być tyle, by faktycznie rozciągnęło but. W niektórych przypadkach może pomóc mechaniczne rozbicie skóry od wewnątrz buta, dzięki czemu stanie się ona bardziej elastyczna. Taki zabieg przeprowadzają specjaliści, w domowych warunkach trzeba uważać, żeby nie uszkodzić struktury buta ostrym kantem młotka.

Pianki, spreje i alkohol sposobami na to, jak rozciągnąć buty ze skóry

Jeśli rozciąganie wodą się nie powiodło, można użyć specjalnych preparatów przeznaczonych do rozciągania obuwia. Najczęściej to pianka lub sprej, które aplikuje się w miejscach, gdzie but ciśnie. Po użyciu produktu w butach trzeba pochodzić aż do całkowitego wyschnięcia. Niezbyt bezpieczny jest natomiast alkohol (warto sprawdzić, czy zakupiony preparat go zawiera, czy nie). O ile w niektórych przypadkach nasączenie cisnących butów denaturatem czy alkoholem i wypchanie ich papierem czy prawidłami może pomóc, o tyle metoda ta jest niebezpieczna – istnieje ryzyko zniszczenia obuwia. Alkohol zmienia strukturę skóry i ją utwardza, ponieważ rozpuszcza naturalne włókna. Może też powodować odbarwienia skóry. Skutecznym sposobem na to, jak rozciągnąć buty ze skóry, jest zabranie ich do szewca.

Wizyta u szewca – to na pewno pomoże rozciągnąć buty ze skóry

Szewc najpierw zlokalizuje problem, a potem wybierze właściwą metodę jego rozwiązania. Przeważnie do rozciągania zbyt ciasnych butów używa się specjalnej maszyny. Oznacza się problematyczne miejsca i oddziałuje tylko na nie, nie zmieniając struktury buta. Niekiedy wystarczy rozbicie skóry od wewnątrz buta, zwłaszcza gdy otarcia i pęcherze pojawiają się na piętach. Usługa rozciągania obuwia u szewca nie jest droga. Przewagą domowych metod nie jest więc ekonomia, a wygoda – buty rozciągane w domu idealnie dopasowują się do stopy, natomiast po wizycie u specjalisty nadal będą potrzebowały czasu, by w pełni się dopasować.

Nowe, skórzane buty są na wyciągnięcie Twojej ręki! Sprawdź dostępny w Eastend kod rabatowy.

Niebieskie szpilki
Pixabay/Sponchia/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Fleszstyle
5 sposobów na rozciągnięcie za ciasnych butów
Jeśli nowe skórzane buty okazały się za małe lub za wąskie, a już nie możesz zwrócić ich do sklepu, spróbuj je rozciągnąć. Rozciąganie butów pozwala na zwiększenie ich o 1-2 cm, czyli nawet o 2 rozmiary.

Jeśli nowe skórzane buty okazały się za małe lub za wąskie, a już nie możesz zwrócić ich do sklepu, spróbuj je rozciągnąć. Rozciąganie butów pozwala na zwiększenie ich o 1-2 cm, czyli nawet o 2 rozmiary.   Przedstawione poniżej sposoby rozciągania butów są odpowiednie tylko dla skórzanych butów. Obuwie z innych materiałów można w ten sposób zniszczyć. Skarpety i suszarka Przygotuj grube skarpety i suszarkę. Lekko zmocz skarpety i załóż je na stopy. Załóż buty. Włącz suszarkę i skieruj strumień powietrza na czubki butów. „Susz” je przez minutę. Nie zdejmuj butów przez ok. pół godziny, możesz chodzić w nich w domu. Jeśli jeden zabieg nie pomógł, powtórz go po kilku godzinach. Spirytus Wewnętrzną stronę buta posmaruj spirytusem, następnie załóż grube skarpety i buty. Noś buty przez ok. pół godziny. Uwaga! Spirytus może odbarwić skórę, szczególnie jeśli jest ona cienka i delikatna. Woda lub alkohol i gazety Podrzyj gazetę i zrób z niej kulki wielkości piłki do tenisa. Zmocz te kulki wodą albo spirytusem tak, żeby były wilgotne, ale nie mokre. Włóż do buta tyle kulek, ile tylko się w nim zmieści. Kulki powinny być ciasno upakowane w bucie. Trzymaj je w bucie przez 5-6 godzin. Para wodna Potrzymaj buty nad parą przez 3 minuty. Następnie załóż je i noś w domu przed ok. pół godziny. Pianka rozciągająca do butów W sklepach obuwniczych możesz też kupić piankę rozciągającą do butów. Tym preparatem spryskaj wnętrze obuwia, szczególnie w miejscach, które najbardziej cię uciskają. Mokre buty załóż na stopy i noś je w domu przez ok. pół godziny. Cena takich pianek do obuwia wynosi ok. 15-20 zł.

buty snowboardowe
©Dmitry Naumov/Fotolia.com
Styl życia
Zakup butów snowboardowych: jak dopasować rozmiar i na co zwrócić uwagę, mierząc obuwie. Jaką twardość butów wybrać
Buty snowboardowe powinny ściśle przylegać do stopy, szczególnie w okolicach pięty. Nie należy kupować obuwia o rozmiarze większym niż buty do chodzenia, ponieważ obuwie snowboardowe dość szybko się rozchodzi. Początkujący powinni wybrać buty miękkie, z flexem 1-4, a bardziej zaawansowani nawet z flexem 10.

Buty snowboardowe powinny ściśle przylegać do stopy, szczególnie w okolicach pięty. Nie należy kupować obuwia o rozmiarze większym niż  buty do chodzenia, ponieważ obuwie snowboardowe dość szybko się rozchodzi. Początkujący powinni wybrać buty miękkie, z flexem 1-4, a bardziej zaawansowani nawet z flexem 10.   Podczas jazdy na desce balansuje się całym ciałem, a dzięki dopasowanym butom poprawia się panowanie nad sprzętem. Stabilne obuwie ułatwia wykonywanie trików na desce . Zwiększa też komfort jazdy i ogranicza ryzyko kontuzji . Jak dobrać rozmiar butów snowboardowych? Buty snowboardowe już po kilku wizytach na stoku rozluźniają się w okolicach pięty. Z tego powodu zaleca się zakup dopasowanych butów . Przy oglądaniu obuwia warto zwrócić uwagę czy zostało wyposażone w dodatkowe wzmocnienia (np. szwy) szczególnie przy pięcie. Dzięki nim buty zmienią swoją wielkość w mniejszym stopniu. Stabilne trzymanie zapewnią także paski ściągające lub podwójne sznurówki. Natomiast gruba i miękka wkładka przyspiesza rozchodzenie się butów. Jeśli chcemy je kupić, należy sięgnąć po model o pół rozmiaru mniejszy niż kupowane zazwyczaj buty do chodzenia. Jak mierzyć buty snowboardowe? Obuwie snowboardowe należy mierzyć na zwykłą skarpetę. But do jazdy na desce składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej, dlatego cieplejsza niż zwykle skarpeta nie jest potrzebna. Po zawiązaniu butów najlepiej przyjąć pozycję, w jakiej jeździ się na desce, tj. nieco ugiąć nogi w kolanach i pochylić się do przodu. Pięta nie może oderwać się od podeszwy buta - jeśli tak się dzieje oznacza to, że buty są za duże. Ucisk przy palcach stóp to sygnał, że należy kupić obuwie o pół lub nawet cały rozmiar większe. Twardość butów snowboardowych Oto...

Botki za kostkę na obcasie
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Jaki jest najskuteczniejszy sposób na za duże buty?
Domowy sposób na za duże buty to zwilżenie ich wodą oraz suszenie. Można to wykonać zarówno w przypadku butów skórzanych, jak i bawełnianych – najtrudniej sprawa wygląda w przypadku butów z materiałów syntetycznych, których faktura jest sztywna. Ale i na to jest sposób – gąbka do kąpieli.

Domowy sposób na za duże buty to zwilżenie ich wodą oraz suszenie. Można to wykonać zarówno w przypadku butów skórzanych, jak i bawełnianych – najtrudniej sprawa wygląda w przypadku butów z materiałów syntetycznych, których faktura jest sztywna. Ale i na to jest sposób – gąbka do kąpieli.   Za duże buty to problem, który pojawić się może nie tylko po długotrwałym noszeniu ich na stopach, ale również tuż po zakupie. Wystarczy, że mierzone będą na grubszą skarpetę lub opuchniętą stopę. Jak zmniejszyć buty domowym sposobem? Zarówno skórzane, jak i materiałowe buty można zmniejszyć poprzez zmoczenie i suszenie. Wystarczy, że zwilżysz je spryskując wodą i wysuszysz przy użyciu zwykłej suszarki do włosów.   Utrzymuj jednak odpowiednią odległość: w przypadku butów skórzanych odległość pomiędzy suszarką a obuwiem powinna wynosić ok. 10 cm, w przypadku butów materiałowych odległość ta powinna być większa, ponieważ zbyt ciepłe powietrze z suszarki może je zbytnio skurczyć . Wypełnienie do zbyt dużych butów? Nasze babcie do za dużych butów wkładały watę. Niestety po pewnym czasie traci ona swoją miękkość i przypomina bardziej białą, zbitą kulkę, która wbiła się w czubek buta. Zacznie uwierać, a jej usunięcie nie będzie łatwe. Należy zatem sięgnąć po gąbkę do kąpieli – jest lekka, puszysta i co ważne dopasowuje się od razu do kształtu buta. Nie traci na sprężystości jak wata.   Innym sposobem na spadające z nóg buty są silikonowe wkładki , które przykleja się pod pięty. Utrzymują nogę w bucie , a przez ich grubość – ok. 0,5-1 cm – noga stabilnie trzyma się podłoża obuwia. Zamiennikami są wkładki...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner