kobieta w białym kapeluszu
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle

Roślinny hormon, który zapobiega zmarszczkom – odmładzające właściwości genisteiny

Genisteina to fitoestrogen należący do izoflawonów sojowych, substancji pochodzenia roślinnego, których działanie na ludzki organizm przypomina działanie estrogenów. Genisteina spowalnia następujące wraz z wiekiem zanikanie kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry. Dzięki temu opóźnia pojawienie się zmarszczek lub częściowo je wygładza. Genisteina jest też antyoksydantem.

Genisteina to fitoestrogen należący do izoflawonów sojowych, substancji pochodzenia roślinnego, których działanie na ludzki organizm przypomina działanie estrogenów. Genisteina spowalnia następujące wraz z wiekiem zanikanie kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry. Dzięki temu opóźnia pojawienie się zmarszczek lub częściowo je wygładza. Genisteina jest też antyoksydantem.

Genisteina dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym

U kobiet, które przechodzą klimakterium, jajniki przestają produkować estrogeny. Spadek stężenia tych hormonów odpowiada między innymi za widoczne objawy starzenia się, m.in. zwiotczenie skóry spowodowane zanikiem kolagenu i elastyny. Genisteina pozwala częściowo uzupełnić niedobór estrogenu. Dzięki temu zapobiega powstawaniu zmarszczek u kobiet, które przechodzą klimakterium.

Genisteina walczy z wolnymi rodnikami

Za proces starzenia się skóry odpowiadają też wolne rodniki, cząsteczki, które są uwalniane podczas zachodzących w organizmie procesów metabolicznych, np. intensywnego wysiłku fizycznego, oraz w kontakcie z czynnikami działającymi z zewnątrz, np. z zanieczyszczeniami powietrza, dymem z papierosów, promieniowaniem UV, lekami. Wolne rodniki uszkadzają błony komórek skóry oraz włókna kolagenowe, co powoduje pojawienie się zmarszczek.

 

Genisteina, jako silny antyoksydant, zapobiega uszkodzeniom komórek, do których dochodzi wskutek osiedlania się w nich wolnych rodników.

W jakiej postaci można stosować genisteinę?

Genisteina znajduje się w składzie niektórych kremów przeciwzmarszczkowych, płynów micelarnych i maseczek przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej. Kosmetyki te stosuje się tak, jak inne tego typu: kremy wklepuje się w skórę rano i wieczorem, a płynem micelarnym zmywa się makijaż lub przemywa twarz przed nałożeniem go. Maseczkę natomiast nakłada się na skórę i po kilku-kilkunastu minutach zmywa.

 

Genisteinę znajdziemy też w składzie suplementów diety, które łagodzą objawy klimakterium. Opakowanie takich tabletek zawierające 30 tabletek kosztuje ok. 35-40 zł.

 

Genisteinę w postaci rozpuszczalnego proszku można kupić w sklepach z surowcami i półproduktami kosmetycznymi. Proszek dodaje się do kosmetyków własnej produkcji.


Sylwia Przybysz przygotowała Janowi Dąbrowskiemu niespodziankę podczas ślubu. Jak z filmu!

kobieta na siłowni przed lustrem
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wpływ testosteronu na organizm kobiety
Testosteron to główny naturalny androgen – czyli męski hormon płciowy. Jego główne funkcje to utrzymanie organizmu ludzkiego nas w dobrym zdrowiu oraz wysokiej formie fizycznej i seksualnej.

Testosteron to główny naturalny androgen – czyli męski hormon płciowy. Jego główne funkcje to utrzymanie organizmu ludzkiego nas w dobrym zdrowiu oraz wysokiej formie fizycznej i seksualnej. Działanie testosteronu w organizmie kobiety Testosteron wpływa na rozrost masy mięśniowej, budowę kości oraz prawidłowe libido. U kobiet jego nadmiar objawia się w poprzez: nadmierne owłosienie – hirsutyzm, trądzik i zaburzenia miesiączkowania .   O ile u mężczyzn niedobory objawiają się w bardzo gwałtowny sposób powodując liczne, niekiedy groźne dolegliwości, o tyle u kobiet sytuacja ta ma charakter bardziej dyskretny. Braki testosteronu powodują: spadek libido, zniechęcenie, brak motywacji do działania, zaburzenia pamięci i koncentracji. U kobiet testosteron produkowany jest przede wszystkim w nadnerczach oraz jajnikach. Testosteron a sfera psychiczna Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn hormon ten warunkuje takie zachowania, jak m. in.: agresja, impulsywność oraz motywacja do działania. Udowodniono naukowo, że wyższe stężenie testosteronu powoduje u kobiet takie zachowania jak brak chęci do współpracy, egoizm oraz agresja. Testosteron – działanie przeciwdepresyjne Najnowsze badania naukowców z Florida State University w Tallahassee (USA) potwierdziły przypuszczenia na temat antydepresyjnego działania tego hormonu. Przeprowadzone na szczurach eksperymenty dowodzą, iż podawanie testosteronu znacznie wpływa na redukcję zachowań depresyjnych. W przyszłości być może stanie się on podstawą nowych metod leczenia depresji.  Niski poziom estradiolu świadczy nie tylko o menopauzie.  Kiedy warto wykonać badanie estradiolu, czyli żeńskiego hormonu ? Genisteina to roślinny hormon, który swoim działaniem przypomina żeńskie hormony, estrogeny.  Genisteina: przeciwzmarszczkowe i...

Terapia hormonalna
© greenapple78/Fotolia.com
Styl życia
Korzyści i zagrożenia ze stosowania hormonalnej terapii zastępczej
Hormonalna terapia zastępcza łagodzi przykre dolegliwości związane z przekwitaniem, ale zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory i choroby układu sercowo-naczyniowego. Dobrze dobrana znacząco podnosi jakość życia po menopauzie.

Hormonalna terapia zastępcza łagodzi przykre dolegliwości związane z przekwitaniem, ale zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory i choroby układu sercowo-naczyniowego. Dobrze dobrana znacząco podnosi jakość życia po menopauzie. Korzyści ze stosowania hormonalnej terapii zastępczej Celem stosowania hormonalnej terapii zastępczej jest złagodzenie objawów menopauzy. Nasilone dolegliwości związane z przekwitaniem są uciążliwe i znacznie pogarszają jakość życia. Najczęściej występują wówczas: zaburzenia miesiączkowania i zanik miesiączki, uderzenia gorąca, zimne poty , rozdrażnienie i huśtawka nastrojów, problemy z pamięcią i koncentracją, bezsenność lub inne zaburzenia snu, spadek libido, wzrost masy ciała skłonność do depresji . Dzięki stosowaniu hormonów dolegliwości te są łagodniejsze, HTZ znacznie poprawia stan skóry i błon śluzowych, niweluje suchość pochwy. Pozytywnie wpływa też na zmienność nastrojów i objawy depresji, chociaż niekiedy konieczne może być zastosowanie leków przeciwdepresyjnych. Hormonalna terapia zastępcza poprawia gospodarkę lipidową i zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób, w tym osteoporozę, raka jelita grubego czy choroby Alzheimera. Jeśli HTZ zostanie rozpoczęta wcześnie, może zapobiegać też miażdżycy, jednak odwrotny efekt przynosi u kobiet otyłych i w podeszłym wieku – zwiększając ryzyko powstawania zakrzepów i zatorów oraz udaru mózgu. Zaletą hormonalnej terapii zastępczej jest też kilka jej form, co ułatwia wybranie najlepszej metody stosowania – doustnie, dopochwowo, w postaci plastrów oraz domięśniowo jako zastrzyk i podskórnie w formie implantu . Menopauza wiąże się ze wzrostem wagi. Hormonalna terapia zastępcza zapobiega tyciu, co jest jej kolejną zaletą. Aby hormonalna terapia zastępcza byłą skuteczna, leki muszą być stosowane ściśle wedle...

Problemy z cerą
© Photographee.eu/Fotolia.com
Fleszstyle
Kłopoty z cerą po trzydziestce? Sprawdź przyczyny i leczenie trądziku hormonalnego
Trądzik hormonalny daje takie objawy, jak trądzik młodzieńczy. Są to zmiany skórne: grudkowe lub zaskórnikowo-grudkowe, a niekiedy czerwone, ropne i bolesne krosty. Przyczyną jest nadmiar męskich lub żeńskich hormonów płciowych.

Trądzik hormonalny daje takie objawy, jak trądzik młodzieńczy. Są to zmiany skórne: grudkowe lub zaskórnikowo-grudkowe, a niekiedy czerwone, ropne i bolesne krosty. Przyczyną jest nadmiar męskich lub żeńskich hormonów płciowych. Nadmiar hormonów to przyczyna trądziku hormonalnego Wysyp trądziku hormonalnego u osób, których okres dojrzewania już się zakończył to efekt zaburzenia gospodarki hormonalnej . Gdy organizm produkuje zbyt dużo estrogenów albo androgenów, widać to w wielu sferach funkcjonowania organizmu, także na skórze. Trądzik hormonalny wiąże się z nadprodukcją łoju przez gruczoły łojowe w skórze. W wyniku nadmiernej ilości sebum i anormalnego rogowacenia naskórka, ujścia porów się zatykają i tworzą skórne wykwity i niekiedy stany zapalne. Objawy trądziku hormonalnego – charakterystyczne zmiany skórne u dorosłych Jak rozpoznać trądzik hormonalny? Nie tylko po wyglądzie, ale i po wieku osoby chorej. O wiele częściej atakuje kobiety niż mężczyzn, ponieważ kobiecy organizm wielokrotnie przechodzi zmiany hormonalne, związane chociażby z cyklem miesiączkowym . Trądzik hormonalny daje różne objawy, w zależności od tego, którego hormonu jest zbyt wiele.   Jeśli winny jest nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, to na mocno przetłuszczającej się skórze pojawiają się zaskórniki zamknięte i otwarte, czyli czarne kropki oraz białe grudki. Niekiedy tworzy się w nich stan zapalny. Zwykle zmiany te występują na brodzie i czole oraz na obwodowych częściach twarzy, a także na szyi, dekolcie i na plecach. Nadmiar męskich hormonów płciowych u kobiet, oprócz trądziku powoduje również przybieranie cech męskich takich jak nadmierne owłosienie, zwiększenie masy tkanki mięśniowej, zmniejszenie piersi, czy łysienie na kątach skroniowych . Zmiany te określane są nazwą wirylizm .   Jeśli przyczyną jest...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik