Twarz młodej kobiety
Flickr/ribena_wrath/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Fleszstyle

Galwanizacja – wykorzystanie prądu w kosmetyce

Galwanizacja to rodzaj elektrolecznictwa, który służy głównie rehabilitacji osób z zaburzeniami układu nerwowego, stawów, tkanki mięśniowej i układu krwionośnego, ale wpływa też bardzo korzystnie na skórę – uelastycznia ją, regeneruje i odżywia.

Galwanizacja to rodzaj elektrolecznictwa, który służy głównie rehabilitacji osób z zaburzeniami układu nerwowego, stawów, tkanki mięśniowej i układu krwionośnego, ale wpływa też bardzo korzystnie na skórę – uelastycznia ją, regeneruje i odżywia.

Trendy w chirurgii plastycznej piersi

Na czym polega galwanizacja?

Galwanizacja to zabieg elektroleczniczy oparty na działaniu stałego prądu generowanego przez dwie elektrody. Działanie prądem powoduje zwiększenie przepuszczalności błon w tkankach, które dzięki temu są bardziej odżywione. Poprawia się także ich metabolizm. Kluczową rolę w zabiegu galwanizacji odgrywają płyny tkankowe, w których zachodzi ruch jonów ujemnych (kationów) i dodatnich (anionów). Im bardziej uwodniona jest tkanka, tym swobodniejszy przepływ zachodzi w jej obrębie. Przez skórę prąd może swobodnie przepływać dzięki ujściom gruczołów potowych i łojowych.

Na co działa katoda, a na co anoda?

Najprościej galwanizację dzieli się na ogólną (np. kąpiele wodno-elektryczne) i miejscową (działanie prądem na konkretny odcinek ciała). W elektrolecznictwie zastosowanie ma najczęściej galwanizacja miejscowa typu poprzecznego, która polega na przepływie prądu prostopadle do przebiegu naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz mięśni. Galwanizację poprzeczną dzieli się na:

1. Anodową (działanie anodą [+]).

2. Katodową (działanie katodą [-]).

 

Działanie anodą w układzie poprzecznym stosuje się przy:

 • nerwobólach,
 • przewlekłym zapaleniu stawu obwodowego,
 • świeżych odmrożeniach i odmrozinach,
 • I stadium trądziku różowatego,
 • teleangiektazji (tzw. pajączków),
 • nerwicy naczyniowej skóry,
 • rozszerzonych porach,
 • migrenach i naczyniowych bólach głowy,
 • rwie kulszowej i ramiennej.

 

Katoda działa na:

 • porażenia wiotkie,
 • skórę: ziemistą, słabo ukrwioną, niedotlenioną, słabo odżywioną, dojrzałą,
 • przewlekłe odmrożenia i odmroziny,
 • zanik mięśni,
 • utrudniony zrost po złamaniach kości,
 • zaburzenia krążenia obwodowego.

Przebieg zabiegu galwanizacji twarzy

W czasie zabiegu galwanizacji do oczyszczonej i nawilżonej skóry twarzy przykładane są dwie elektrody. Natężenie prądu jest bardzo niskie, ale i tak w ustach daje się odczuć metaliczny posmak, na skórze leciutkie mrowienie, kłucie czy uczucie rozchodzącego się ciepła. Dla zachowania zasad bezpieczeństwa przed zabiegiem trzeba zdjąć wszelkie metalowe ozdoby, w jego trakcie wszystkie niepokojące objawy natychmiast zgłaszać kosmetyczce, a po zakończonej galwanizacji – pozostać przez ok. 30 min w poczekalni. Zabiegu nigdy nie kończy się gwałtownie. Natężenie prądu zmniejszane jest stopniowo, a elektroda odrywana jest od twarzy dopiero wówczas, gdy przepływ prądu całkiem ustaje. Czas galwanizacji zwykle wynosi 15–20 min., a pełny cykl leczenia obejmuje 10–20 zabiegów.

Wpływ galwanizacji na kondycję skóry

Galwanizacja sprawia, że pod wpływem prądu jony wewnątrz ciała zaczynają się przemieszczać. Katoda jest elektrodą pobudzającą, która powoduje:

 • rozszerzenie naczyń krwionośnych (silne przekrwienie tkanek),
 • wzrost pobudliwości nerwowo-mięśniowej.

Anoda to elektroda łagodząca, która działa przeciwbólowo. Wywołuje:

 • słabe przekrwienie,
 • spadek pobudliwości nerwowo-mięśniowej.

Prąd, który przenika do głębszych warstw skóry, pobudza produkcję kolagenu, a więc uelastycznia. Z tego wynika potwierdzona skuteczność galwanizacji w walce ze zmarszczkami, cellulitem i rozstępami. Zabieg ten jest jednak wspomagaczem odchudzania nie tylko dzięki kolagenowi – przyspiesza również przemianę materii i usuwanie jej szkodliwych produktów z organizmu. To z kolei stymuluje mięśnie, dzięki czemu ciało utrzymuje się w dobrej formie, a ryzyko powstawania obwisłych fałd skórnych spada do minimum.

Przeciwwskazania do zabiegu galwanizacji

Galwanizacja czasem może okazać się niebezpieczna. Powinni na nią uważać zwłaszcza ci, którzy mają wszczepione do ciała na stałe jakieś metalowe elementy, np. kolczyki czy rozrusznik. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są m.in.:

 • ciąża,
 • wypryski,
 • ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich,
 • porażenia spastyczne,
 • nowotwory,
 • gruźlica,
 • epilepsja.

Cena jednego zabiegu wynosi ok. 30 zł.

Kobieta poddawana jest zabiegowi borowinowemu
© nenteus/Adobe Stock
Styl życia
Jonoforeza borowinowa – przeciwwskazania, wskazania, na czym polega zabieg?
Jonoforeza borowinowa polega na wprowadzaniu w głąb ciała, za pomocą prądu galwanicznego, jonów kwasów huminowych, które są jednym z najcenniejszych składników borowiny. Wskazaniem do zabiegu są: choroby reumatyczne, stany pourazowe, zwyrodnienia kręgosłupa.

Jonoforeza borowinowa polega na wprowadzaniu w głąb ciała, za pomocą prądu galwanicznego, jonów kwasów huminowych, które są jednym z najcenniejszych składników borowiny. Wskazaniem do zabiegu są: choroby reumatyczne, stany pourazowe, zwyrodnienia kręgosłupa.   Zastosowanie prądu galwanicznego podczas zabiegu powoduje, że cenne dla organizmu składniki borowiny wnikają w ciało głębiej, co dodatkowo wzmacnia ich działanie zdrowotne. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, należy skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego wykonania.   Jonoforeza – co to jest?   Jonoforeza to nieinwazyjny zabieg, który wykorzystuje przepływ prądu galwanicznego. Dzięki wykorzystaniu prądu o stałym natężeniu możliwie jest przeniknięcie określonego leku w głąb organizmu, bez obciążania układu pokarmowego. Metoda leczenia za pomocą jonoforezy jest całkowicie bezbolesna, a podany pacjentowi lek trafia idealnie w miejsce bólu. Jonoforeza to zabieg, który najczęściej wykonywany jest w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz salonach kosmetycznych, ale można ją również wykonać samodzielnie w domu. Istnieje kilka rodzajów jonoforezy, w zależności od leku, jaki się podaje. Rozróżnia się między innymi, jonoforezę wapniową, jodową, cynkową, przeciwbólową, a także borowinową.   Jonoforeza borowinowa – na czym polega zabieg?   Jonoforeza borowinowa, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje oprócz prądu galwanicznego, borowinę, a dokładniej zawarte w niej jony kwasów huminowych. Borowina jest cenna dla organizmu ludzkiego, w szczególności poprzez zawartość organicznych składników, takich jak: pektyny, bituminy, hemiceluloza, celuloza oraz, wspomniane wcześniej, kwasy huminowe. Związki wykazują...

lekarz ogląda zatoki kobiety
Flickr/COM SALUD Agencia de comunicación/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Zabieg jonoforezy pomoże na zatoki
Jonoforeza, czyli bezbolesny sposób na zapalenie zatok. To zabieg elektroleczniczy, stosowany w fizykoterapii. Wykorzystuje działanie prądu do wprowadzenia w tkanki substancji leczniczych.

Jonoforeza, czyli bezbolesny sposób na zapalenie zatok. To zabieg elektroleczniczy, stosowany w fizykoterapii. Wykorzystuje działanie prądu do wprowadzenia w tkanki substancji leczniczych. Czym jest jonoforeza? To zabieg elektroleczniczy, który wykorzystuje działanie prądu stałego . Prąd ten, wprowadza do tkanek jony substancji leczniczych, co wpływa zdrowotnie na organizm. Jony dostające się do organizmu tą drogą, kumulują się na granicy skóry właściwej i naskórka, a przy pomocy obiegu krwi zostają wprowadzone w głąb ustroju. Prąd przyczynia się do powstawania ciepła w tkankach, odżywiając je i poprawiając w ten sposób krążenie . Zabieg ten działa też przeciwzapalnie i resorpcyjnie. Do jonoforezy mogą być użyte wyłącznie takie związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej – rozpadowi cząsteczek na dodatnie i ujemne. Dzięki tej metodzie substancję leczniczą można wprowadzić w konkretny obszar chorobowy. Zapewnia to skrócenie procesu wchłaniania i zwiększenie efektywności działania leku. Przebieg jonoforezy Zabieg rozpoczyna się aplikacją leku na tę partię ciała, która ma być poddana jonoforezie. Fizjoterapeuta przykłada następnie elektrody z podkładem gazowym – w miejscu podania leku elektrodę czynną, po stronie przeciwnej bierną. W momencie uruchomienia urządzenia, prąd przepływa tylko przez miejsca, które są poddawane zabiegowi, przenosząc w ten sposób substancję leczniczą. Prawidłową reakcją u osoby poddającej się zabiegowi jest odczucie mrowienia. Jonoforeza – wskazania i przeciwwskazania Wskazania dla jonoforezy to nerwobóle, zwyrodnienia stawów kręgosłupa, zaburzenia krążenia, utrudniony zrost kostny, zapalenia zatok. W kosmetologii działanie jonoforezy najczęściej stosuje się w leczeniu różnego rodzaju zmian...

ładna dłoń
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Wypalanie kurzajek – elektrokoagulacja
Wypalanie kurzajek, czyli elektrokoagulacja to sposób leczenia brodawek. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się prąd o wysokich częstotliwościach. Zabieg jest dość tani i skuteczny.

Wypalanie kurzajek, czyli elektrokoagulacja to sposób leczenia brodawek. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się prąd o wysokich częstotliwościach. Zabieg jest dość tani i skuteczny. Przebieg zabiegu wypalania kurzajek Przed usunięciem brodawki, rozmiękcza się ją przy pomocy maści salicylowej. Następnie, używając elektrod o różnym kształcie, ścina się białka tkanek, uszkadzając je termicznie. Wykorzystuje się do tego prąd o wysokich częstotliwościach, złuszczający brodawkę. Ponieważ zabieg wypalania kurzajek jest bolesny, stosuje się miejscowe znieczulenie.   Wykorzystywane elektrody mają różny kształt, w zależności od rozmiaru i kształtu kurzajki – mogą mieć formę nożyczek, pętelek, kulek lub igieł.   Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Pacjent może podczas niego czuć nieprzyjemny zapach ścinającego się białka. Koszt jednego zabiegu zaczyna się od około 50 złotych w zależności od gabinetu i liczby kurzajek do usunięcia. Rana po zabiegu goi się około tygodnia, czasami może pozostać po niej blizna. Przy leczeniu pojedynczej zmiany nie trzeba zazwyczaj powtarzać wypalania kurzajki. Powikłania po wypalaniu kurzajek Elektrokoagulacja jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, jednak wymaga dużej precyzji. Jeśli natężenie prądu będzie zbyt wysokie, może powstać blizna . Po zabiegu może też wystąpić: stwardnienie skóry, zsinienie skóry, delikatne krwawienie, niewielki obrzęk i rumień . Te objawy mijają dość szybko, rana goi się około tygodnia do maksymalnie trzech. Rzadko zdarzają się trwałe odbarwienia, przebarwienia, stany zapalne i blizny, ale nie można ich wykluczyć. Powstającego strupa nie należy zdrapywać. Przeciwwskazania do wypalania kurzajek Zabiegowi nie powinny poddawać się kobiety w ciąży, osoby posiadające rozrusznik...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner