ładna dłoń
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle

Wypalanie kurzajek – elektrokoagulacja

Wypalanie kurzajek, czyli elektrokoagulacja to sposób leczenia brodawek. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się prąd o wysokich częstotliwościach. Zabieg jest dość tani i skuteczny.

Wypalanie kurzajek, czyli elektrokoagulacja to sposób leczenia brodawek. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się prąd o wysokich częstotliwościach. Zabieg jest dość tani i skuteczny.

"Hotel Paradise": Marietta jest w ciąży?! Zwyciężczyni 1. edycji odpowiada na aluzje internautów!

Przebieg zabiegu wypalania kurzajek

Przed usunięciem brodawki, rozmiękcza się ją przy pomocy maści salicylowej. Następnie, używając elektrod o różnym kształcie, ścina się białka tkanek, uszkadzając je termicznie. Wykorzystuje się do tego prąd o wysokich częstotliwościach, złuszczający brodawkę. Ponieważ zabieg wypalania kurzajek jest bolesny, stosuje się miejscowe znieczulenie.

 

Wykorzystywane elektrody mają różny kształt, w zależności od rozmiaru i kształtu kurzajki – mogą mieć formę nożyczek, pętelek, kulek lub igieł.

 

Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Pacjent może podczas niego czuć nieprzyjemny zapach ścinającego się białka. Koszt jednego zabiegu zaczyna się od około 50 złotych w zależności od gabinetu i liczby kurzajek do usunięcia. Rana po zabiegu goi się około tygodnia, czasami może pozostać po niej blizna. Przy leczeniu pojedynczej zmiany nie trzeba zazwyczaj powtarzać wypalania kurzajki.

Powikłania po wypalaniu kurzajek

Elektrokoagulacja jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, jednak wymaga dużej precyzji. Jeśli natężenie prądu będzie zbyt wysokie, może powstać blizna. Po zabiegu może też wystąpić:

  • stwardnienie skóry,
  • zsinienie skóry,
  • delikatne krwawienie,
  • niewielki obrzęk i rumień.

Te objawy mijają dość szybko, rana goi się około tygodnia do maksymalnie trzech. Rzadko zdarzają się trwałe odbarwienia, przebarwienia, stany zapalne i blizny, ale nie można ich wykluczyć. Powstającego strupa nie należy zdrapywać.

Przeciwwskazania do wypalania kurzajek

Zabiegowi nie powinny poddawać się kobiety w ciąży, osoby posiadające rozrusznik serca oraz cierpiące na:

  • zaburzenia krzepnięcia,
  • zaburzenia krążenia,
  • cukrzycę,
  • choroby nowotworowe.

Elektrokoagulacja nie jest też wskazana przy usuwaniu płaskich brodawek.

dioda lasera przyłożona do nogi
©anikanes/Fotolia.com
Styl życia
Laser pomaga szybko i skutecznie pozbyć się szpecących kurzajek
Usuwanie brodawek (kurzajek) laserem to, obok krioterapii i smarowania maściami, jeden ze sposobów na pozbycie się tych zmian skórnych. Zabieg laserem szybko usunie kurzajki i skutecznie zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu się na inne partie ciała. Wczesne laserowe usunięcie kurzajek ograniczy też ryzyko zarażenia nimi innych.

Usuwanie brodawek (kurzajek) laserem to, obok krioterapii i smarowania maściami, jeden ze sposobów na pozbycie się tych zmian skórnych. Zabieg laserem szybko usunie kurzajki i skutecznie zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu się na inne partie ciała. Wczesne laserowe usunięcie kurzajek ograniczy też ryzyko zarażenia nimi innych. Dlaczego warto usuwać kurzajki laserem? Pojawiające się na skórze brodawki są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego . Jest on przenoszony przez kontakt z przedmiotami używanymi przez osobę, która ma brodawki i przez dotyk. Wcześnie usunięta kurzajka pozwala ograniczyć ryzyko zakażenia. Często już jeden zabieg wystarczy, żeby skutecznie usunąć tkankę z wirusem.   Brodawki mają tendencję do rozprzestrzeniania się. Osoby, które mają kurzajki np. na dłoniach, mogą niechcący przenieść wirusa na inne partie ciała, np. na stopy. Wczesne pozbycie się kurzajek za pomocą lasera zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wirusa.   Choć brodawki najczęściej same znikają, trzeba na to czekać. Kurzajki mogą powodować dyskomfort osoby, u której występują w widocznym miejscu. Również smarowanie maściami przynosi efekt dopiero po dłuższym okresie regularnego ich stosowania. Zabieg laserowy to sposób na szybkie pozbycie się nieestetycznych zmian. Jak przebiega zabieg laserowego usuwania kurzajek? Na ogół zabieg laserowego usuwania kurzajek wykonuje się bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym. Usunięcie jednej brodawki trwa ok. 10-15 minut . Fala elektromagnetyczna emitowana przez lampę jest absorbowana przez płyn wewnątrz i zewnątrztkankowy. Wytworzone ciepło sprawia, że zakażony fragment tkanki wyparowuje. Okolice tkanki pozostają nienaruszone, ponieważ laserem oddziałuje się na skórę punktowo. Już następnego dnia po zabiegu ranka zabliźnia się, nie wolno jej rozdrapywać ani podrażniać. Trzeba przemywać ją...

białe butelki i słoiki na kremy
©BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Metody leczenia kurzajek na twarzy: żele, płyny, plastry, sztyfty
Kurzajki na twarzy powstają na skutek zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, HPV. Brodawki często znikają z twarzy samoistnie, czasem po kilku dniach, czasem po kilku tygodniach. Nie warto jednak na to czekać, wczesne leczenie kurzajek zapobiegnie zarażeniu nimi innych osób oraz przeniesieniu kurzajki na inne części ciała.

Kurzajki na twarzy powstają na skutek zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, HPV. Brodawki często znikają z twarzy samoistnie, czasem po kilku dniach, czasem po kilku tygodniach. Nie warto jednak na to czekać, wczesne leczenie kurzajek zapobiegnie zarażeniu nimi innych osób oraz przeniesieniu kurzajki na inne części ciała. Kremy i preparaty na kurzajki W celu zlikwidowania kurzajek można zastosować dostępne w aptekach bez recepty preparaty: żele (w cenie ok. 30-50 zł), płyny (w cenie ok. 10-2 zł), plastry (w cenie ok. 15-30 zł), sztyfty (w cenie ok. 17-25 zł). Ich głównymi składnikami są często: kwas salicylowy, kwas witaminy A, rezorcyna, siarka, wodorotlenek potasu, azotan srebra lub azotan potasu. Leczenie za pomocą tych środków wymaga jednak cierpliwości, efekty widoczne są najczęściej po kilku tygodniach regularnego stosowania.   W sprzedaży jest też aerozol do samodzielnego wymrażania kurzajek (w cenie ok. 30 zł). Dzięki niemu kurzajki można pozbyć się już po pierwszej aplikacji. W leczeniu zakażenia wirusem HPV skuteczne są też kremy zawierające imikwimod, np. Aldara i Zylcara. Są one jednak dostępne na receptę. Usuwanie brodawek u dermatologa Osoby, które chcą szybko pozbyć się kurzajki , ale obawiają się samodzielnego przeprowadzania zabiegu jej wymrażania, mogą udać się dermatologa. Zamrozi on kurzajkę przy pomocy ciekłego azotu , wypali laserem CO2, przeprowadzi zabieg elektrokoagulacji (zlikwiduje brodawkę przy pomocy prądu) lub usunie ją poprzez łyżeczkowanie. Cena każdego z tych zabiegów w gabinetach prywatnych wynosi od 200 do 400 zł. Zabieg może spowodować ból, który będzie utrzymywał się jeszcze przez kilka godzin. Należy wtedy stosować leki przeciwbólowe zalecone przez lekarza przeprowadzającego zabieg.   Skóra dziecka jest delikatniejsza niż osoby dorosłej. Zobacz, o czym...

©jefunne/Fotolia.com
Styl życia
Zamrażanie kurzajek ciekłym azotem, czyli krioterapia
Zamrażanie brodawek to jedna z najczęściej stosowanych metod usuwania tych zmian skórnych. Kurzajki można zamrozić samemu, przy pomocy preparatu dostępnego w aptece bez recepty lub w gabinecie dermatologa.

Zamrażanie brodawek to jedna z najczęściej stosowanych metod usuwania tych zmian skórnych. Kurzajki można zamrozić samemu, przy pomocy preparatu dostępnego w aptece bez recepty lub w gabinecie dermatologa. Wymrażanie kurzajki u dermatologa Krioterapia w gabinecie dermatologicznym polega na wymrażaniu kurzajki za pomocą ciekłego azotu . Nanosi się go na skórę za pomocą aplikatora lub patyczka owiniętego wacikiem. Aplikator przyciska się do kurzajki przez ok. 20-40 sekund. W tym czasie jest ona zamrażana. Możemy wtedy odczuwać dość intensywne szczypanie, przypominające odczucia po oparzeniu. Ból może się utrzymywać przez kilka godzin po zabiegu.   Po wymrażaniu kurzajka zamieni się w bąbel. Bąbel zaschnie i zamieni się w strup, który po tygodniu lub dwóch sam odpadnie. Przez ten czas należy nosić opatrunek i codziennie go zmieniać. Nieprzestrzeganie tego może doprowadzić do powtórnego zakażenia i odnowienia się brodawki .   Koszt zabiegu przeprowadzonego w gabinecie prywatnym wynosi ok. 150-250 zł. Samodzielne wymrażanie kurzajki W aptece można też kupić bez recepty środek do samodzielnego wymrażania kurzajek . W jego składzie znajdują się eter dimetylu i propan. Nakłada się go na kurzajkę za pomocą dołączonego aplikatora i przytrzymuje przez 20-40 sekund. Na ogół, żeby pozbyć się kurzajki, wystarcza już jedna aplikacja preparatu. Lek kosztuje ok. 30 zł.

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner