Kobieta z kucykiem
Flickr/CMY Kane/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Fleszstyle

Laserowe usuwanie zmarszczek i blizn – dermabrazja

Dermabrazja laserowa jest zabiegiem skutecznym i bezpiecznym, ale tylko jeśli przeprowadza go specjalista. Kluczową kwestią jest równomierne usunięcie naskórka – wszelkie nierówności mogą doprowadzić do pozostania blizn. Mimo bardzo dobrych opinii, jakimi cieszy się dermabrazja laserowa, nie należy nastawiać się na usunięcie głębokich zmarszczek i blizn po jednorazowym zabiegu. Widoczny efekt pojawia się po serii naświetleń.

Dermabrazja laserowa jest zabiegiem skutecznym i bezpiecznym, ale tylko jeśli przeprowadza go specjalista. Kluczową kwestią jest równomierne usunięcie naskórka – wszelkie nierówności mogą doprowadzić do pozostania blizn. Mimo bardzo dobrych opinii, jakimi cieszy się dermabrazja laserowa, nie należy nastawiać się na usunięcie głębokich zmarszczek i blizn po jednorazowym zabiegu. Widoczny efekt pojawia się po serii naświetleń.

"Rolnik szuka żony": Elżbieta o "botoksie" Marka. W finale powiedziała o tym tylko z jednego powodu!

Na czym polega dermabrazja laserowa?

Dermabrazja laserowa jest metodą na pozbycie się nierówności skóry dzięki całkowitemu usunięciu naskórka i pobudzeniu skóry do wytworzenia nowego. Wiązki światła skierowane na obszary pokryte niedoskonałościami i zgrubieniami podgrzewają tkanki i przyczyniają się do ich odparowania. Dermabrazja sprawia, że skóra staje się gładka, jędrna i wygląda o wiele młodziej. Zabieg ten sprawdza się zwłaszcza w likwidowaniu zmarszczek i blizn potrądzikowych. Orientacyjny koszt jednorazowej dermabrazji laserowej całej twarzy wynosi 6 tys. zł. W przypadku blizn liczy się powierzchnia – naświetlanie 10 cm bliznowego naskórka kosztuje ok. 1000 zł.

Przebieg dermabrazji laserowej

Dermabrazja laserowa wykonywana jest ze znieczuleniem miejscowym lub pod lekką narkozą. W przeciwieństwie do mechanicznej, nie stwarza ryzyka naruszenia naczyń krwionośnych. Chirurg plastyczny kieruje światło laserowe na nierówności skóry i naświetla je przez ok. 45 min (naświetlanie na całej twarzy trwa 1,5–2 h). Głębokość ścierania skóry regulowana jest komputerowo. Po zabiegu na twarz nakłada się substancję antybakteryjną i przykrywa się ją opatrunkiem lub maseczką (syntetyczną warstwą skóry) dla ochrony przed bakteriami. Skórę trzeba w ten sposób chronić przez 7–14 dni, do momentu, aż pojawi się nowy naskórek.

Rekonwalescencja po zabiegu dermabrazji laserowej

Okres rekonwalescencji po zabiegu dermabrazji laserowej może trwać do 3 tygodni. Najcięższe są pierwsze dni – kiedy przestaje działać znieczulenie, z bólem trzeba sobie radzić tabletkami. Oprócz tego na twarzy pojawiają się zaczerwienienia i opuchlizna, które mogą się utrzymywać przez kilka dni. W czasie gojenia trzeba skupić się na ochronie nowego, bardzo cienkiego jeszcze naskórka. Zalecany jest dwutygodniowy odpoczynek (przez ten czas na twarzy pozostaje jeszcze opatrunek, który trzeba regularnie zmieniać). Długofalowymi działaniami, które trzeba wdrożyć po dermabrazji są stosowanie kremów z filtrami UV (zamiast tych z kwasami AHA i witaminą A), a także powstrzymanie się przez pół roku od opalania i wykonywania peelingów.

Przeciwwskazania i powikłania po dermabrazji laserowej

Z usuwaniem zmarszczek i blizn inaczej niż metodą dermabrazji powinny sobie radzić osoby, których skóra jest szczególnie podatna na bliznowacenie. O ile zabieg przeprowadzony jest w sposób profesjonalny (najważniejsze jest równomierne usunięcie naskórka), powikłania należą do rzadkości. Ślady mogą jednak pozostać widoczne, jeśli dojdzie do reakcji alergicznej, infekcji lub pojawienia się pęcherzy. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są ropne stany zapalne skóry, opryszczka, brodawki i trądzik. Nie wolno też wykonywać dermabrazji laserowej przy zaawansowanej cukrzycy i problemach z pigmentacją skóry.


  • Zmarszczki palacza nie występują jedynie u osób palących papierosy. Walka ze zmarszczkami wokół ust obejmuje m.in. regularnie wykonywaną jogę twarzy.
  • Dieta przeciwzmarszczkowa oraz aktywność fizyczna poprawiają kondycję skóry. Domowe sposoby na zmarszczki to olejowanie oraz masaż twarzy.
Kobieta z długimi włosami
Flickr/Helmuts Guigo/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Fleszstyle
Peeling twarzy u chirurga plastycznego – dermabrazja mechaniczna
Dermabrazja, czyli głęboki peeling (mechaniczny, chemiczny lub laserowy) pomaga usuwać blizny i przebarwienia – nie tylko z twarzy, ale z powierzchni niemal całego ciała. Jest to bardzo inwazyjny zabieg, który powinien być przeprowadzony przez chirurga plastycznego lub dermatologa. Cieszy się opinią bardzo skutecznego, ale trzeba się liczyć z długim okresem rekonwalescencji i możliwymi powikłaniami.

Dermabrazja, czyli głęboki peeling (mechaniczny, chemiczny lub laserowy) pomaga usuwać blizny i przebarwienia – nie tylko z twarzy, ale z powierzchni niemal całego ciała. Jest to bardzo inwazyjny zabieg, który powinien być przeprowadzony przez chirurga plastycznego lub dermatologa. Cieszy się opinią bardzo skutecznego, ale trzeba się liczyć z długim okresem rekonwalescencji i możliwymi powikłaniami. Wskazania do dermabrazji mechanicznej Dermabrazja mechaniczna przynosi widoczne efekty w wygładzaniu nierówności powierzchniowych skóry głównie blizn potrądzikowych i przebarwień. Nie usuwa jednak blizn po oparzeniach , pieprzyków ani wrodzonych deformacji skóry. Poprawia napięcie i elastyczność skóry, dzięki czemu jest skuteczna w usuwaniu trądziku i rozstępów . Oprócz tego sprawdza się w: likwidowaniu blizn pooperacyjnych, usuwaniu plam wątrobowych, usuwaniu tatuaży, spłycaniu zmarszczek. Plusy dermabrazji mechanicznej Dermabrazja mechaniczna jest jednym z najbardziej efektywnych zbiegów kosmetycznych . Złuszcza skórę bardzo głęboko, dzięki czemu pobudza ją do produkcji kolagenu. Naskórek, na którym widoczne są niedoskonałości zostaje nie tylko oczyszczony – jak podczas zabiegu łagodniejszej mikrodermabrazji – ale całkowicie usunięty. Na jego miejscu po okresie rekonwalescencji pojawia się nowy – zdrowy. Nie znaczy to, oczywiście, że po jednorazowym zabiegu każda nierówność zniknie z powierzchni skóry. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zmian skórnych. Seria złożona z 3 dermabrazji całkowicie likwiduje drobne niedoskonałości, czyni prawie niewidocznymi średnie, natomiast duże znacznie spłyca i wygładza. Minusy dermabrazji mechanicznej Dermabrazja mechaniczna to zabieg silnie inwazyjny , kwalifikowany do...

Zabieg laserowy na twarz
©jolopes/Fotolia
Fleszstyle
Jak się przygotować do dermabrazji? Przebieg dermabrazji mechanicznej
Przygotowania do dermabrazji mechanicznej trzeba rozpocząć na 2 tygodnie przed zabiegiem. Przede wszystkim trzeba zrobić szczepienia, badania krwi i odstawić leki przeciwzakrzepowe. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, ale przez kilka dni po nim konieczne może się okazać zażywanie środków przeciwbólowych. Bardzo ważna jest dbałość o higienę i regularne zmiany opatrunków, bo skóra po usunięciu warstwy ochronnej jest bardzo podatna na zakażenia.

Przygotowania do dermabrazji mechanicznej trzeba rozpocząć na 2 tygodnie przed zabiegiem. Przede wszystkim trzeba zrobić szczepienia, badania krwi i odstawić leki przeciwzakrzepowe. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, ale przez kilka dni po nim konieczne może się okazać zażywanie środków przeciwbólowych. Bardzo ważna jest dbałość o higienę i regularne zmiany opatrunków, bo skóra po usunięciu warstwy ochronnej jest bardzo podatna na zakażenia. Przygotowanie do zabiegu dermabrazji mechanicznej Najważniejsze jest, aby na dwa tygodnie przed zabiegiem dermabrazji mechanicznej wykonać badania i poinformować lekarza o chorobach towarzyszących. Potrzebne będą wyniki morfologii, OB, INR, APTT i wskaźnik PT. Trzeba też zaszczepić się przeciwko WZW typu B. W przeciągu 14 dni przed zabiegiem trzeba odstawić leki zaburzające krzepnięcie krwi, zwłaszcza te z grupy salicylanów, np. Aspirynę, Acard i Polopirynę (wszelkie zmiany w dawkowaniu leków muszą być skonsultowane z lekarzem).   Naczynia krwionośne można wzmocnić biorąc przez dwa tygodnie witaminę C . W tym czasie nie wolno się opalać, palić papierosów ani spożywać alkoholu (również po zabiegu, przez okres ok. 2 miesięcy i 3 w przypadku opalania). Na 5 dni przed zabiegiem trzeba powstrzymać się od stosowania chemicznych kremów do depilacji , woskowania, mycia ciała szorstkimi gąbkami i szczotkami, a także wykonywania peelingu. Tuż przed dermabrazją trzeba usunąć owłosienie z miejsca, które będzie poddawane zabiegowi. Wybierając się na zabieg dermabrazji twarzy, nie wolno nakładać makijażu ani kremów. Przebieg dermabrazji mechanicznej Dermabrazja mechaniczna może trwać od 30 min do 2 godzin w zależności od powierzchni usuwanego naskórka. Zabieg odbywa się przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia, które przypomina...

Mikrodermabrazja diamentowa
©Wojciech Serwach/Fotolia
Fleszstyle
Złuszczanie i nawilżanie skóry u kosmetyczki – mikrodermabrazja wodna
Hydradermabrazja jest zabiegiem kosmetycznym, który działa dwufazowo: najpierw złuszcza, a następnie nawilża naskórek, aplikując w jego głębsze warstwy substancje aktywne. Mikrodermabrazja wodna nie jest inwazyjna – nie sprawia bólu i nie pozostawia blizn. Seria 6 zabiegów wykonywanych raz w tygodniu odmładza skórę, zmniejsza zmarszczki i opóźnia powstawanie nowych.

Hydradermabrazja jest zabiegiem kosmetycznym, który działa dwufazowo: najpierw złuszcza, a następnie nawilża naskórek, aplikując w jego głębsze warstwy substancje aktywne. Mikrodermabrazja wodna nie jest inwazyjna – nie sprawia bólu i nie pozostawia blizn. Seria 6 zabiegów wykonywanych raz w tygodniu odmładza skórę, zmniejsza zmarszczki i opóźnia powstawanie nowych. Na czym polega hydradermabrazja? Hydrodermabrazję wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia, które wytwarza strumień mikrokropelek soli fizjologicznej. Kropelki te, stłoczone w głowicy pod dużym ciśnieniem, po uwolnieniu stykają się ze skórą przy prędkości ok. 200 m/s, dzięki czemu usuwają martwy naskórek. W drugiej fazie hydradermabrazji tą samą metodą aplikuje się na twarz nawilżające substancje aktywne, zawierające antyoksydanty, proteiny i naturalny kolagen. Skóra tuż po oczyszczeniu znacznie szybciej i skuteczniej wchłania serum. Wskazania do zabiegu mikrodermabrazji wodnej Zabieg hydradermabrazji bardzo dobrze sprawdza się na każdym rodzaju cery . Odświeża i oczyszcza cerę tłustą i nawadnia suchą, a przy tym dotlenia, odżywia i wyrównuje koloryt skóry. Regularne złuszczanie naskórka eliminuje zaskórniki i zapobiega powstawaniu niedoskonałości, natomiast wprowadzanie do tkanek substancji bogatych w kolagen wpływa na elastyczność skóry, dzięki czemu opóźnia pojawianie się zmarszczek i zmniejsza już istniejące. Przeciwwskazania do hydrodermabrazji Hydrodermabrazji nie można wykonywać na cerze zaatakowanej przez bakterie, wirusy, grzyby czy zmiany nowotworowe. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są też wszelkie uszkodzenia naskórka – zarówno mechaniczne, jak i trądzikowe. Oprócz tego do do zabiegu dyskwalifikują znamiona barwnikowe na skórze i...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner