twarz kobiety w makijażu
Flickr/tommerton2010/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Fleszstyle

Mikrodermabrazja, czyli oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – czym jest i na co pomaga

Mikrodermabrazja to zabieg kosmetyczny, polegający na inwazyjnym ścieraniu zewnętrznych warstw naskórka. Pomaga zredukować takie niedoskonałości skóry jak: zaskórniki, prosaki, blizny po trądziku, rozszerzone pory, przebarwienia i zmarszczki.

Mikrodermabrazja to zabieg kosmetyczny, polegający na oczyszczaniu skóry przez ścieranie zewnętrznych warstw naskórka. Pomaga zredukować takie niedoskonałości skóry jak: zaskórniki, prosaki, blizny po trądziku, rozszerzone pory, przebarwienia i zmarszczki. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje o mikrodermabrazji.

 

"Ślub od pierwszego wejrzenia": Agnieszka poradziła sobie z rozstaniem? "Było ciężko"

Na czym polega zabieg mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja korundowa (kryształkami korundu, czyli tlenku glinu), kryształkami chlorku sodu, czy tlenku magnezu to ścieranie naskórka strumieniem mikrokryształków.

Przy mikrodermabrazji diamentowej używa się diamentowych tarcz, które obracając się, usuwają zrogowaciałe warstwy naskórka.

Mikrodermabrazję możesz wykonać sama w domu, pamiętaj tylko, aby najpierw zapoznać się ze sposobem jej wykonywania. Poniżej znajdziesz urządzenia do mikrodermabrazji.

Oxybrazja - podobnie jak mikrodermabrazja kryształkami - ściera naskórek strumieniem drobnych elementów. Są to jednak nie kryształy, a mikrokropelki soli fizjologicznej lub koktajli witaminowych. Prędkość strumienia kropli preparatu zbliżona jest do prędkości dźwięku!

Przygotowanie do zabiegu mikrodermabrazji

  1. Kosmetyczka dokonuje oceny stanu skóry i wybiera najlepszy rodzaj zabiegu.
  2. Na pięć dni przed zabiegiem nie należy podrażniać skóry: stosować kremów do depilacji, peelingów mechanicznych ani enzymatycznych, depilacji woskiem.
  3. Na zabieg mikrodermabrazji należy przyjść, gdy na skórze nie występują uszkodzenia, otwarte ranki, wykwity ropne, łuszczyca, zakażenia wirusowe (np. takie jak opryszczka).
  4. Skóra przed mikrodermabrazją nie powinna być też podrażniona w inny sposób - na przykład przez poparzenie słoneczne.

Wykonanie zabiegu mikrodermabrazji

Przygotowanie twarzy do mikrodermabrazji

Przed zabiegiem twarz musi być oczyszczona z makijażu, kremów i zanieczyszczeń (kurz, nadmiar sebum). Kosmetyczka zazwyczaj przeciera twarz klientki roztworem kwasu bornego lub spirytusu, by odtłuścić zewnętrzną warstwę skóry. Pacjentka powinna mieć nałożone okulary ochronę, by kryształki nie dostały się do oczu.

Jak działa aparat do mikrodermabrazji?

Głowica aparatu do mikrodermabrazji posiada końcówkę próżniową, która zasysa ścierany naskórek oraz wykorzystane kryształki. Głowica lekko podnosi też oczyszczany fragment skóry, tak by ścieranie było dokładniejsze. Kosmetyczka może sterować głębokością oczyszczenia, przy skórze wrażliwej można zmniejszyć moc strumienia kryształków.

Kryształki korundu wykorzystywane w zabiegu mogą mieć różne rozmiary: 100, 130 lub 180 mikrometrów (jedna milionowa metra, czyli jedna tysięczna milimetra). Większe kryształki mają większą siłę ścierającą, mniejsze są delikatniejsze. Korund jest obojętny alergicznie, działa antybakteryjnie.

Końcówka aparatu do mikrodermabrazji  diamentowej także ma system podciśnieniowy (vacuum), który zasysa starte fragmenty naskórka.

W przypadku oxybrazji mikrokrople chłodzą dodatkowo powierzchnię twarzy, dzięki czemu zmniejsza się podrażnienia. Oxybrazja z wykorzystaniem koktajli witaminowych dodatkowo odżywia skórę.

Ile trwa zabieg mikrodermabrazji, gdzie go można wykonać?

Zazwyczaj cały zabieg oczyszczania - każdą z powyższych metod - trwa około pół godziny. W tym czasie głowica przesuwa się nad każdym punktem na twarzy od jednego do trzech razy.

Mikrodermabrazja była początkowo zabiegiem wykonywanym wyłącznie przez dermatologów, od kilku lat jest dostępna także w gabinetach kosmetycznych. Jest zabiegiem mechanicznego złuszczania kolejnych warstw naskórka za pomocą mikropeelingu. Prościej rzecz ujmując – jest to proces ścierania warstwy rogowej za pomocą specjalnego narzędzia, co sprawia, że jest poważnym działaniem na skórę twarzy i wykonywać go powinny tylko osoby dobrze wykwalifikowane. Dzięki najnowszym urządzeniom do mikrodermabrazji, zabieg ten stał się jednak prostszy i bezpieczniejszy, stąd też wykonywać go zaczęły także kosmetyczki.

Jak działa mikrodermabrazja? 

Zabieg polecany jest osobom, które na co dzień zmagają się ze specyficznymi problemami skórnymi, jak przebarwienia, blizny czy znamiona potrądzikowe oraz zmarszczki.

Podstawowym działaniem mikrodermabrazji jest jej działanie na kolejne warstwy naskórka, a szczególnie na te głębiej położone. Dzięki temu ta metoda oczyszczania wpływa pozytywnie na funkcjonowanie skóry oraz na jej proces regeneracyjny. Po starciu powierzchni naskórka skóra otrzymuje sygnał, że powinna się odbudować. Oczyszczona z warstwy zrogowaciałej twarz lepiej przyjmuje też preparaty odżywcze. Poza tym powierzchniowe zanieczyszczenia i nieładne zrogowaciałe elementy są po prostu eliminowane.

Cera po mikrodermabrazji staje się gładka, rozjaśniona, a przede wszystkim zdrowsza, ponieważ pobudzona zostaje synteza kolagenu i elastyny. Dzięki zwiększeniu produkcji tych dwóch składników skóra nabiera elastyczności.

 

Warto jednak pamiętać, że efekt mikrodermabrazji nie zawsze jest natychmiastowy. Bezpośrednio po wizycie u kosmetyczki mogą pojawić się zaczerwienienia, utrzymujące się do trzech dni. Jeśli zależy nam na dobrym wyglądzie konkretnego dnia, zabieg lepiej przeprowadzić wcześniej.

 

Obniż cenę składki ubezpieczenia, wybierając ofertę promocyjną ze strony Link4 kody promocyjne.

 

Najpopularniejsze rodzaje mikrodermabrazji

Złuszczanie naskórka u kosmetyczki może zostać wykonane na kilka sposobów. Najbardziej popularna jest metoda mikrodermabrazji korundowej. Mikrokryształki tlenku glinu pod ciśnieniem usuwają obumarłe komórki. To zabieg dla osób z rozszerzonymi porami, silnie złuszczający.

Delikatniejszą odmianą tej techniki jest mikrodermabrazja diamentowa, przeznaczona dla osób posiadających cerę wrażliwą i alergiczną.

Kolejnym sposobem oczyszczania jest oxybrazja, czyli mikrodermabrazja tlenowa, wykorzystująca szczególne działanie zdrowotne tlenu i soli fizjologicznej. Kropelki soli fizjologicznej pod ciśnieniem złuszczają naskórek delikatniej niż kryształki glinu i diamenty. Tlen dodatkowo obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza opuchliznę i hamuje rozwój bakterii beztlenowych. Tę ostatnią metodę można stosować także przy czynnym trądziku, stanach zapalnych skóry oraz przy cerze naczynkowej.

 

Postępowanie po zabiegu oczyszczania

Mikrodermabrazja złuszcza zrogowaciały naskórek, przez co po jej przeprowadzeniu skóra lepiej przyjmuje substancje odżywcze. Dlatego zazwyczaj elementem następującym po złuszczaniu jest nałożenie maski odżywczej.

Przy skórze wyjątkowo grubej kosmetyczki niekiedy proponują łączenie mikrodermabrazji z zabiegiem kwasami - głównie z kwasem migdałowym lub glikolowym. Należy jednak szczególnie uważać z takim połączeniem, bo oba te zabiegi są inwazyjne i mogą łącznie dać efekt nadmiernego złuszczenia naskórka, podrażnienia twarzy.

Środki ostrożności i przeciwwskazania przy mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja jest poważnym zabiegiem kosmetycznym, dlatego też należy ostrożnie i odpowiedzialnie podjąć decyzję o jej wykonaniu. Eksperci polecają, aby unikać głębokiej ingerencji w skórę twarzy podczas upalnych miesięcy oraz mroźnej zimy – zaraz po zabiegu nasza skóra jest osłabiona i mało odporna na szczególnie niekomfortowe warunki atmosferyczne.

Przy mikrodermabrazji korundowej i diamentowej do przeciwwskazań należą:

  • zakażenia bakteryjne skóry,
  • zapalenia wirusowe wirusowe,
  • grzybica skóry,
  • trądzik,
  • znamiona skórne,
  • nowotwory skóry.

Po zabiegu przez kilka dni należy unikać solarium, słońca i silniejszych kosmetyków – na przykład domowego peelingu. 

Przez 48 godzin po zabiegu nie należy też chodzić na basen ze względu na ryzyko zakażenia oraz przesuszenia skóry chlorowaną wodą. Przez pięć dni po zabiegu należy nakładać na skórę krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym.

Kremy do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym, niezbędne po zabiegu mikrodermabrazji i oczyszczaniu kwasami:

Zobacz także
Kobieta poddawana zabiegom kosmetycznym

Kosmetyczne usuwanie blizn i przebarwień - mikrodermabrazja, laser i złuszczanie chemiczne

kobieta w trakcie zabiegu mikrodermabrazji diamentowej

Mikrodermabrazja diamentowa a peeling kawitacyjny – jakie są różnice?

kobieta na zabiegu kosmetycznym

Skóra zniszczona po lecie? Jak działa mikrodermabrazja? Jakie kwasy najlepiej stosować?

 

Młoda kobieta nakłada na twarz krem nawilżający.
©luckybusiness/Fotolia.com
Fleszstyle
Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonać wiosną: mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, kwasy, mezoterapia
Skóra po zimie jest często zszarzała i matowa. Blask przywrócą jej zabiegi pielęgnacyjne w gabinecie kosmetycznym. Wiosną warto wykonać między innymi mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny, oczyszczanie kwasami i mezoterapię.

Skóra po zimie jest często zszarzała i matowa. Blask przywrócą jej zabiegi pielęgnacyjne w gabinecie kosmetycznym. Wiosną warto wykonać między innymi mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny, oczyszczanie kwasami i mezoterapię.   Skóra twarzy zmęczona po zimie potrzebuje przede wszystkim silnego złuszczania. Usunięcie zrogowaciałych komórek nada skórze świeży wygląd i pomoże pozbyć się zaskórników. Mikrodermabrazja diamentowa, korundowa i tlenowa Mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczaniu martwego naskórka za pomocą specjalnej głowicy z podciśnieniem. Urządzenie jest często porównywane żartobliwie do odkurzacza. Głowica odsysa zanieczyszczenia z powierzchni skóry, dzięki czemu skóra staje się widocznie gładsza. Wyróżnia się 3 rodzaje mikrodermabrazji: Mikrodermabrazję diamentową : to najpopularniejszy i najbardziej delikatny typ mikrodermabrazji. Jest polecany szczególnie do cery wrażliwej. Wykonuje się go głowicą z końcówką diamentową. Mikrodermabrazję korundową : zabieg silniejszy od mikrodermabrazji diamentowej. Do jego przeprowadzenia używa się głowicy z kryształkami glinu. Zaleca się go osobom z rozszerzonymi porami i widocznymi przebarwieniami na skórze. Mikrodermabrazję tlenową : mikrodermabrazja z użyciem tlenu pod wysokim ciśnieniem jest polecana szczególnie kobietom po 40. roku życia. Zabieg pomaga wygładzić zmarszczki, dotlenia i odżywia skórę. Peeling kawitacyjny z sonoforezą Peeling kawitacyjny to oczyszczanie skóry za pomocą fal dźwiękowych . Najczęściej łączy się go z sonoforezą (masażem ultradźwiękami), która ułatwia wnikanie substancji odżywczych w głąb skóry. Peeling kawitacyjny z sonoforezą złuszcza stary naskórek , uszczelnia naczynia krwionośne ,...

kobieta w trakcie zabiegu mikrodermabrazji diamentowej
©janeholloway/Fotolia
Fleszstyle
Mikrodermabrazja diamentowa a peeling kawitacyjny – jakie są różnice?
Mikrodermabrazja diamentowa i peeling kawitacyjny to zabiegi oczyszczania twarzy wykonywane w gabinecie kosmetycznym. Do ich przeprowadzenia niezbędne są specjalne urządzenia.

Mikrodermabrazja diamentowa i peeling kawitacyjny to zabiegi oczyszczania twarzy wykonywane w gabinecie kosmetycznym. Do ich przeprowadzenia niezbędne są specjalne urządzenia.   Mikrodermabrazja diamentowa Mikrodermabrazja diamentowa jest bezbolesna i szybka. Polega na delikatnym ścieraniu zewnętrznych warstw naskórka przy użyciu pokrytych naturalnymi diamentami głowic. Skóra po zastosowaniu zabiegu jest jaśniejsza i gładsza, a przy regularnym stosowaniu możemy liczyć na spłycenie blizn i rozstępów .   Peeling kawitacyjny Peeling kawitacyjny polega na oczyszczeniu skóry przy użyciu wibracji ultradźwiękowej. Efektem jest oczywiście usunięcie martwego naskórka, odblokowanie porów i pobudzenie komórek do regeneracji. Dodatkową korzyścią jest redukcja zmarszczek i wygładzenie blizn .   Oba zabiegi mogą być stosowane do wszystkich rodzajów cery, jednak nie każdy może je wykonać. Unikać mikrodermabrazji powinny przede wszystkim osoby, które cierpią na zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze – podobnie sytuacja się ma z peelingiem kawitacyjnym. Absolutnie nie mogą poddawać się zabiegowi również osoby, które w ciągu ostatnich dwóch miesięcy miały jakiekolwiek chirurgiczne zabiegi twarzy lub są chore na nowotwór skóry. Mikrodermabrazja może zaostrzyć objawy i uzyskamy efekt odwrotny do oczekiwanego. Peelingu kawitacyjnego wystrzegać się muszą kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na uporczywe migreny, mające problemy z sercem i gorączkujące.   Cena mikrodermabrazji i peelingu kawitacyjnego Ceny samego peelingu kawitacyjnego zaczynają się od 40 złotych, natomiast mikrodermabrazja diamentowa to koszt od 50 złotych. Wszystko zależy oczywiście od salonu, ale i od tego, czy zdecydujemy się na dodatkowe zabiegi typu maska, serum, czy...

Pielęgnacja skóry
Flickr/www.homejobsbymom.com/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Fleszstyle
Czy można wykonać mikordermabrazję korundową na cerze wrażliwej?
Choć mikrodermabrazja korundowa to niezwykle skuteczny zabieg złuszczający wierzchnie warstwy naskórka, może jednak podrażniać wrażliwą skórę.

Choć mikrodermabrazja korundowa to niezwykle skuteczny zabieg złuszczający wierzchnie warstwy naskórka, może jednak podrażniać wrażliwą skórę. Mikrodermabrazja korundowa świetnie radzi sobie z likwidacją rozszerzonych porów czy z usuwaniem przebarwień, jednak decydując się na nią należy pamiętać, że jest to metoda silnie inwazyjna. Kiedy więc powinniśmy unikać jej stosowania?   Przeciwwskazania do zabiegu mikrodermabrazji Istnieją liczne przeciwwskazania, związane głównie z chorobami skórnymi, takimi jak np. łuszczyca i trądzik różowaty czy z różnego rodzaju zakażeniami. Wykluczone jest także przeprowadzanie zabiegu mikrodermabrazji na skórze zaatakowanej przez nowotwór.   Cera wrażliwa pod ochroną Przeciwwskazania nie są jednak związane tylko ze schorzeniami skóry. Poddając się mikordermabrazji korundowej, musimy pamiętać, że szczególnie narażona na skutki uboczne takiego zabiegu jest cera wrażliwa, a więc po prostu delikatna – alergiczna, atopowa bądź naczynkową. A to dlatego, że kryształki glinu, aby były w stanie usuwać martwe komórki z powierzchni naszej skóry, muszą być aplikowane na twarz pod bardzo wysokim ciśnieniem.   Osoby z cerą wrażliwą i szczególnie podatną na podrażnienia powinny ograniczać się do najdelikatniejszych kosmetyków i jak najmniej agresywnych zabiegów wykonywanych na skórze, w przeciwnym razie muszą liczyć się z równie nieprzewidzianymi, co i nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Na zwykłej skórze po zabiegu również widoczne bywają ślady zaczerwienienia i odczuwalne są często pieczenie i mrowienie, jednak po krótkim czasie samoistnie ustępują. Zupełnie inaczej zachowuje się natomiast kapryśna cera wrażliwa, na której te objawy mogą okazać...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak