Kobieta zakrywa blizny
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle

Pielęgnacja blizn pooperacyjnych – plastry, maści, masaże

Pierwszy miesiąc po operacji jest kluczowy dla gojenia się blizn pooperacyjnych. To wtedy produkowane jest najwięcej kolagenu, który ułatwia zabliźnienie się rany. Bliznę należy pielęgnować zarówno tuż po operacji, jak i kiedy proces leczenia zostanie zakończony. Wczesna pielęgnacja blizny pooperacyjnej znacznie poprawia wygląd uszkodzonej tkanki skórnej.

Pierwszy miesiąc po operacji jest kluczowy dla gojenia się blizn pooperacyjnych. To wtedy produkowane jest najwięcej kolagenu, który ułatwia zabliźnienie się rany. Bliznę należy pielęgnować zarówno tuż po operacji, jak i kiedy proces leczenia zostanie zakończony. Wczesna pielęgnacja blizny pooperacyjnej znacznie poprawia wygląd uszkodzonej tkanki skórnej.

"Hotel Paradise": Jak Pan Lektor, stał się Panem Lektorem? "Ja żyję z tymi tekstami"

1. Silikonowe płaty na blizny pooperacyjne

Silikonowe płaty na blizny nie są jeszcze w Polsce bardzo rozpowszechnione, ale wzrasta zainteresowanie tym produktem ze względu na wysoką skuteczność. Płaty mają formę samoprzylepnych plastrów, które przykleja się na bliznę – należy je stosować od razu po zabiegu. Płaty silikonowe powinno się wymieniać co 24 godziny. Plastry redukują parowanie wody z naskórka, dzięki czemu skóra nie jest pozbawiona tlenu. Blizny pooperacyjne należy w ten sposób leczyć przez około 4-6 miesięcy. Efekty widać po około 2 miesiącach – blizna jest rozjaśniona i wygładzona. Dodatkowo plastry silikonowe zapobiegają powstaniu keloidu (bliznowca) – przerośniętej i zgrubiałej blizny. Świetnie sprawdzają się np. na rany po cesarskim cięciu.

2. Balsamy, kremy i maści na blizny pooperacyjne

Preparaty na blizny pooperacyjne mają w swoim składzie następujące substancje: witaminę C i E, wyciąg z cebuli, retinoidy (pochodne witaminy A) i kwas glikolowy (środek leczniczy, który naturalnie występuje w trzcinie cukrowej). Bardzo cienką warstwę balsamu/kremu/maści nakłada się na powierzchnię blizny. Należy odczekać około 5 minut, stosować 2-3 razy na dobę przez minimum kilka miesięcy. Ważne – preparatów do smarowania nie można stosować, jeśli pojawi się stan zapalny.


Kosmetyki na blizny
©Robert Przybysz/Fotolia
Fleszstyle
Maść na blizny. Jaką maść wybrać, aby była skuteczna?
Im świeższa blizna, tym maść na blizny będzie bardziej skuteczna. Rodzaj preparatu dobierze lekarz, uwzględniając wiek, rodzaj blizny i miejsce, w którym jest zlokalizowana.

Im świeższa blizna, tym maść na blizny będzie bardziej skuteczna. Rodzaj preparatu dobierze lekarz, uwzględniając wiek, rodzaj blizny i miejsce, w którym jest zlokalizowana.   Maść na blizny jest pomocna w leczeniu różnego rodzaju zmian skórnych : pourazowych, pooperacyjnych, poparzeniowych oraz potrądzikowych. Skład maści na blizny W składzie maści na blizny znajdują się substancje czynne: wyciąg z cebuli, heparyna (hamuje proces krzepnięcia krwi), alantoina (pochodna kwasu moczowego), często także witaminy A, E i D . Z reguły maści na blizny mogą stosować zarówno dorośli, jak i dzieci. Działanie maści na blizny Działanie preparatu polega na ograniczeniu rozrastania się tkanki łącznej i syntezy kolagenu (włókna białkowego). Maści na blizny zmniejszają napięcie uszkodzonych miejsc, łagodzą uczucie świądu. Bardzo ważne jest regularne stosowanie maści na blizny, zgodnie z zaleceniem lekarza. Aby efekt był odczuwalny, konieczne jest stosowanie preparatu przynajmniej przez kilka miesięcy. Po tym czasie blizna staje się jaśniejsza, dzięki czemu jest mniej widoczna. Aplikacja maści polega na wklepywaniu jej w skórę. Ważne jest, aby podczas kuracji nie wystawiać zmienionego miejsca na bardzo wysokie i niskie temperatury. Masz przebarwienia? Oto  prosty przepis na tonik z pietruszki na przebarwienia . Jak poradzić sobie z przebarwieniami? Oto  d omowa maść na przebarwienia z cebuli i żyworódki . Jesteś po operacji? Dowiedz się,  jak pielęgnować skórę po operacji i blizny pooperacyjne .

Kobieta smaruje dłoń leczniczą maścią.
©OBprod/Fotolia.com
Fleszstyle
Sposoby na pozbycie się blizn po oparzeniu: maści i kremy, naturalne wyciągi roślinne i zabiegi kosmetyczne
Oparzenia są bolesnymi ranami, po których zazwyczaj pozostają blizny. Ich gojenie jest procesem długotrwałym i wymagającym odpowiedniej pielęgnacji. Okres pozbywania się blizny po oparzeniu uzależniony jest przede wszystkim od stopnia oparzenia, a także od zastosowanych środków do jej pielęgnacji.

Oparzenia są bolesnymi ranami, po których zazwyczaj pozostają blizny. Ich gojenie jest procesem długotrwałym i wymagającym odpowiedniej pielęgnacji. Okres pozbywania się blizny po oparzeniu uzależniony jest przede wszystkim od stopnia oparzenia, a także od zastosowanych środków do jej pielęgnacji.   Wszystkie blizny są bezpośrednim następstwem uszkodzenia skóry właściwej . Ich kształt uzależniony jest od wielu czynników, w tym w głównej mierze od przyczyny urazu, miejsca jego powstania, a także czasu gojenia się rany. Do redukcji blizn najlepiej użyć specjalistycznych kremów i maści, a także naturalnych wyciągów roślinnych. Można również skorzystać z pomocy profesjonalnej kosmetyczki.   Pielęgnacja blizny po oparzeniu – jakich preparatów używać?   Pielęgnację blizny po oparzeniu należy rozpocząć zaraz po jej powstaniu. Zwiększa to szanse na jej szybsze pozbycie się lub, jeśli jest to niemożliwe, na ograniczenie jej widoczności. W tym celu zaleca się stosować maści i kremy, które w swoim składzie mają: aloes, wykazujący działanie łagodzące i kojące, witaminę E , która spełnia bardzo ważną funkcję w procesie gojenia się ran – łagodzi oparzenia i przyśpiesza regeneracje zniszczonej skóry, miód, który przyśpiesza proces gojenia się ran i zapobiega powstawaniu blizn, kolagen , wykazujący właściwości rozświetlające i wygładzające.   Domowe sposoby na pozbycie się blizny po oparzeniu   Skutecznym sposobem na pozbycie się blizn po oparzeniu są również wyciągi roślinne. Najlepiej do tego celu sprawdzi się przemywanie blizny naparem z nagietka lekarskiego , który podobnie, jak kolagen wykazuje działanie rozświetlające i zmiękczające. Ponadto na blizny po oparzeniu...

specjalista usuwa blizny laserem
©nikolasvn/Fotolia
Fleszstyle
Usuwanie blizny za pomocą lasera
Laserowe usuwanie blizn jest najskuteczniejszą metodą pozbycia się blizn potrądzikowych, pourazowych i pooperacyjnych. Zabieg jest bezbolesny, a efekty po nim są trwałe i zadowalające.

Laserowe usuwanie blizn jest najskuteczniejszą metodą pozbycia się blizn potrądzikowych, pourazowych i pooperacyjnych. Zabieg jest bezbolesny, a efekty po nim są trwałe i zadowalające. Blizna – czym jest? Blizna jest śladem, który wystąpił po naturalnym procesie gojenia się rany. Blizna nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też jest przyczyną dyskomfortu psychicznego osób ją posiadających . Niektóre z blizn, przeważnie te twarde, są bolesne. Zabiegi usuwające blizny – laserowe usuwanie blizn Przed operacją laserowego usuwania blizn nie należy opalać skóry i stosować peelingów chemicznych, czy maseczek na twarz. Za pomocą lasera można usunąć blizny potrądzikowe, pourazowe i pooperacyjne . Przed laserowym usunięciem blizny na miejsce, w którym będzie przeprowadzany zabieg nakładany jest krem znieczulający. Sam zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a czas trwania operacji zależy od powierzchni blizny. Usuwanie blizn metodą laserową stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastycznych. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i opuchnięta , a objawy znikną po około 2 dniach. Po tym czasie skóra zacznie brązowieć i pokrywać się strupkiem. Jej odnowa i regeneracja trwa przez około 4-6 tygodni . Po tym czasie można ponowić zabieg. Laserowe usuwanie blizn kosztuje od 900-2000 zł. NFZ niestety nie refunduje zabiegów laserowych. Laserowe usuwanie blizn – zalecenia Po operacji laserowego usuwania blizn skórę należy nawilżać specjalnymi maściami przepisanymi przez lekarza i chronić przed promieniami słonecznymi. Zaleca się też unikania gorących kąpieli. Osoba poddająca się zabiegowi może powrócić do pracy po 3-4 dniach od operacji .  Laserowe usuwanie blizn – przeciwwskazania Laserowemu usuwaniu blizn nie powinny się poddawać osoby zażywające sterydy, leki przeciwdepresyjne, antybiotyki i zioła światłoczułe, takie...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner