Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Bawełna organiczna na jasnym tle.
©Zoja/Fotolia.com
Fleszstyle

Ubrania z bawełny organicznej: nie wywołują podrażnień oraz uczuleń i są trwałe

Bawełna organiczna jest uprawiana bez użycia sztucznych nawozów i oprysków. Jest zbierana ręcznie i obrabiana w naturalny sposób. Dzięki temu ubrania wykonane z tego włókna są trwalsze niż ze zwykłej (konwencjonalnej) bawełny.

Bawełna organiczna jest uprawiana bez użycia sztucznych nawozów i oprysków. Jest zbierana ręcznie i obrabiana w naturalny sposób. Dzięki temu ubrania wykonane z tego włókna są trwalsze niż ze zwykłej (konwencjonalnej) bawełny.

 

Warto wiedzieć, w jaki sposób uprawiane są surowce, z których szyte są ubrania. Dzięki temu można stać się świadomym konsumentem. Oznacza to m.in. wybór elementów garderoby przy których produkcji nie niszczy się środowiska.

 

Koniec ze skarpetami w sandałach! Nowy program telewizji TTV będzie hitem!

Uprawa bawełny organicznej i zwykłej – porównanie

 

Do uprawy bawełny zwykłej (tzw. konwencjonalnej) używane są bardzo duże ilości pestycydów. Stanowią aż 10% globalnego zużycia tych substancji. Są one jedną z przyczyn wywołujących alergie skórne i podrażnienia, w szczególności u dzieci. Pestycydy pozostają częściowo na materiale, z którego wykonywane są ubrania. Uprawa konwencjonalnej bawełny wymaga też zastosowania środków owadobójczych – to aż 25% światowego zużycia. Bawełna organiczna jest natomiast uprawiana bez użycia chemicznych oprysków i sztucznych nawozów. Chwasty są wyrywane ręcznie bądź np. z pomocą motyki. Zbierana jest również ręcznie. Włókna organicznej bawełny są bardziej wytrzymałe niż zwykłej, jest ich jednak mniej. Z tego powodu ubrania kosztują nieco więcej niż z tradycyjnie uprawianej odmiany. Za T-shirt wyprodukowany z trwałej bawełny organicznej trzeba zapłacić około 35-40 zł.

 

Chcesz kupić odzież z bawełny organicznej? Koniecznie wykorzystaj oferowany przez Van Graaf kod rabatowy.

Obróbka bawełny

 

Bawełnę po zebraniu należy poddać obróbce. Konwencjonalna odmiana włókien jest myta, wybielana, farbowana i niekiedy drukowana. Do produkcji jednej koszulki jest zużywane około 20 litrów wody. Przedostaje się ona wraz z barwnikiem wykorzystywanym do drukowania do wód gruntowych. Z kolei bawełna organiczna jest myta przy użyciu naturalnych środków, dzięki czemu jej włókna nie są tak niszczone w trakcie tego procesu. Ubrania wykonane z niej są trwalsze niż ze zwykłej bawełny. Do barwienia koszulek i innych elementów garderoby używane są m.in. glinki. Dzięki eliminacji sztucznych środków, materiał nie powoduje zmian skórnych. Jest też bardzo przewiewny.

 

Zasady fair trade a produkcja organicznej bawełny

 

Warto wiedzieć, że przy uprawie konwencjonalnej bawełny zatrudniane są dzieci od 5. do 10. roku życia. Ich praca trwa nawet 12 godzin dziennie, a wynagrodzenie jest niskie. To jeden z powodów, dla którego niska jest też cena wyrobów wytworzonych z tego materiału. Uprawa i produkcja ubrań z bawełny organicznej nie obejmuje wyzysku. Są tam stosowane zasady fair trade, przestrzegane prawa pracowników, którzy dostają godziwą wypłatę. Nie zatrudnia się też dzieci.

wkladki-bella-organic-cotton
Adobe Stock
Styl życia
Higiena intymna – czy na pewno wiesz, jak dbać o swoje zdrowie (oraz o planetę?)
Higiena intymna – czy na pewno wiesz, jak dbać o swoje zdrowie (oraz o planetę?)

Jak dbać o zdrowie intymne, by niechcący sobie nie zaszkodzić? Co robić, by troszczenie się o siebie i swój komfort nie wiązało się z niszczeniem planety? Odpowiedz na oba pytania brzmi tak samo: postaw na bawełnę organiczną. Sprawdź, dlaczego warto to zrobić. Czy wkładki higieniczne są zdrowe? Nie wyobrażamy sobie dziś życia bez wkładek higienicznych, które pochłaniają nadmiar wydzieliny z pochwy, są dodatkowym zabezpieczeniem podczas miesiączki, pomagają zachować higienę i zdrowie intymne, a także sprawiają, że czujemy się świeżo i komfortowo. Ale czy na pewno takie wkładki dobrze nam służą? I czy stosowanie ich jest fair wobec planety, na której i bez nich jest stanowczo zbyt wiele śmieci oraz chemikaliów używanych przez olbrzymie plantacje i fabryki? Wszystko zależy od tego, z czego twoje wkładki są zrobione. To, że są wyprodukowane z bawełny, nie wystarczy. Powinny być zrobione z bawełny organicznej – i to w 100%! – bo przecież mają stały kontakt z jedną z najdelikatniejszych części twojego ciała! Czym się różni bawełna organiczna od zwyczajnej? Bawełnę można uprawiać i przetwarzać na różne, niekoniecznie przyjazne środowisku sposoby. Ta zwyczajna jest uprawiana na olbrzymich, nastawionych na zysk plantacjach, gdzie korzysta się z najróżniejszych, czasem bardzo niebezpiecznych chemikaliów (przede wszystkim sztucznych nawozów i agresywnych środków ochrony roślin, np. pestycydów i herbicydów). Zbiera się ją maszynowo, a następnie przetwarza przy życiu kolejnych chemikaliów (np. z formaldehydu czy metali ciężkich). Z bawełną organiczną jest inaczej. By zasługiwała na takie miano i mogła uzyskać stosowny certyfikat, uprawia się ją, stosując wyłącznie naturalne, biodegradowalne środki ochrony roślin oraz nawozy. Jest zbierana...

stos ręczników w koszu
©tashka2000/Fotolia.com
Styl życia
Bawełniane, bambusowe i z mikrofibry – jak wybrać i prać ręczniki?
Ręczniki to nieodzowna część domowego wyposażenia. Sprawdzają się nie tylko w kuchni i po kąpieli, ale też w plecaku na siłowni lub basenie i w torbie na plaży. Na sklepowych półkach znajdziemy szeroki wachlarz ręczników, np. bawełniane, bambusowe i szybkoschnące z mikrofibry. Podczas zakupu ręcznika warto zwrócić uwagę na jego gramaturę i rodzaj przędzy.

Ręczniki to nieodzowna część domowego wyposażenia. Sprawdzają się nie tylko w kuchni i po kąpieli, ale też w plecaku na siłowni lub basenie i w torbie na plaży. Na sklepowych półkach znajdziemy szeroki wachlarz ręczników, np. bawełniane, bambusowe i szybkoschnące z mikrofibry. Podczas zakupu ręcznika warto zwrócić uwagę na jego gramaturę i rodzaj przędzy. Ręcznik jest tkaniną frotte. Oznacza to, że oprócz nici idących wszerz i wzdłuż ma też nitki, które tworzą pętelki. Im te pętelki są cieńsze, dłuższe i gęściej utkane, tym ręcznik lepiej chłonie wodę. Chłonność i gęstość ręcznika W sprzedaży dostępne są różne rodzaje ręczników . Ręcznik, który dobrze wytrze ciało i będzie szybko sechł powinien być dobrej jakości i chłonny. Chłonność ręcznika zależy od: rodzaju przędzy, czyli materiału, z którego został utkany, grubości i wysokości pętelek, gęstości materiału. W dobrej jakości ręczniku, po rozchyleniu pętelek i naciągnięciu materiału nie powinno być widać prześwitów. Oznacza to, że podstawa ręcznika jest solidna i będzie dobrze magazynować wodę. Gęstość ręcznika podawana jest w gramach na metr kwadratowy. Taką informację można znaleźć na metce lub na opakowaniu ręcznika. Ręczniki o gramaturze 300-400 g/m² są cienkie i słabo chłoną wodę. Mogą służyć jako ręczniki podręczne lub dla dzieci . Ręczniki o gęstości od 400-700 g/m² są solidne ale długo schną. Sprawdzą się jako domowe ręczniki kąpielowe. Ręczniki powyżej 700 g/m² są wysokiej klasy, grube, puszyste i ciężkie. Bywają używane jako dywaniki łazienkowe. Najpopularniejszy typ ręczników – bawełniane Na rynku i wśród kupujących najpopularniejsze są ręczniki bawełniane . Należy jednak...

Wysoki i dobrze zbudowany mężczyzna stoi w bluzie z kapturem.
©luckybusiness/Fotolia.comdjile
Fleszstyle
Bluzy ekologiczne, sportowe, pikowane jako prezent dla mężczyzny
Bluza zapewnia ciepło, wygodę i styl. Ekologiczna bluza to świetny prezent dla chłopaka dbającego o środowisko. Pikowane bluzy to dobry pomysł na podarunek dla mężczyzny lubiącego ciepło i elegancję. Popularne są też bluzy z dużymi numerami, które przypominają koszulki sportowe.

Bluza zapewnia ciepło, wygodę i styl. Ekologiczna bluza to świetny prezent dla chłopaka dbającego o środowisko. Pikowane bluzy to dobry pomysł na podarunek dla mężczyzny lubiącego ciepło i elegancję. Popularne są też bluzy z dużymi numerami, które przypominają koszulki sportowe.   Bluza jest wygodna i swobodna. Jeśli na co dzień chłopak nie ma okazji aby ją nosić, latem na pewno mu się przyda. Bluza to też ważny element miejskiego stylu , który może być elegancki. Modna bluza to świetny pomysł na prezent dla chłopaka , męża, syna lub ojca.   Moda na sportowca dla aktywnych   Dużą popularność zyskują bluzy z motywem dużych numerów , które można spotkać na koszulkach zawodników sportowych. Proste w kształcie numery przypominają ubrania zawodników z futbolu amerykańskiego lub piłki nożnej. Bluzy w stylu sportowym mają subtelne cyfry, które czasem wkomponują się w inny wzór, a niekiedy są podane w najprostszej formie. To świetny prezent dla mężczyzny, który uprawia sport .   Pikowane bluzy dla osób lubiących ciepło   Pikowanie (z fr. piqué – ukłucie) polega na zszyciu dwóch lub więcej tkanin, między którymi wkłada się wełnę lub inny wypełniacz. Jest to sposób na ocieplenie bluzy lub kurtki, umożliwiający równomierne rozłożenie materiału. Dzięki temu warstwy się nie przesuwają podczas chodzenia. Jest to praktyczny sposób, aby stworzyć ciepłe i stylowe ubranie. Bluzy pikowane świetnie nadają się na sezon przejściowy pomiędzy jesienią a zimą lub wiosną a latem. Ubranie świetnie komponuje się z mokasynami i eleganckimi butami. Jest to dobry prezent dla chłopaków lubiących ciepło i styl.   Ekologiczne bluzy męskie dla miłośników natury  ...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner