Strefa luksusu

René Furterer. Modny eko marketing czy wizjonerski plan sprzed półwiecza?

René Furterer. Modny eko marketing czy wizjonerski plan sprzed półwiecza?

Eko kosmetyki, troska o środowisko naturalne czy bioróżnorodność – wydaje się, że hasła te powstały i stały się popularne dopiero niedawno. We Francji już w latach 50. tych ubiegłego wieku żył ktoś, kto walczył o same rośliny i ich środowisko, aby korzystać z terapeutycznych mocy rośliny bez wyrzutów sumienia.

W 1957r. francuski farmaceuta-wizjoner René Furterer, kierując się filozofią, że „Zdrowe włosy rosną na zdrowej skórze głowy”, stworzył produkty, które opierają się w 100% na naturalnych olejkach eterycznych i ekstraktach roślinnych. Jego marka została okrzyknięta numerem 1 wśród marek premium do pielęgnacji włosów i skóry głowy we Francji, pokochały ją też rzesze klientek na całym świecie. René Furterer chciał od zawsze uczciwie, solidarnie i odpowiedzialnie podchodzić do pozyskiwania roślin. René Furterer i jego botanicy sprawili, że poszukiwanie cennych zasobów stało się bardziej humanitarne. Postawili na wymianę wiedzy i szacunek dla tradycyjnych metod uprawy, troskę o przyrodę i przede wszystkim dla pracowników zgodnie z zasadą etycznego pozyskiwania surowców.

Tak wygląda basen i sauna, z których korzystają Lewandowscy w apartamencie w Warszawie. Luksusy?

Etycznie uzyskany surowiec

Gdy René Furterer sięgnął po egzotyczne, cenne rośliny zrobił to we współpracy z lokalnymi spółdzielniami kobiecymi w wielu krajach trzeciego świata.  Stworzył łańcuchy dostaw, dzięki któremu pochodzące z Burkina Faso masło shea  czy marokański olej arganowy otrzymywane są zgodnie z zasadą etycznego pozyskiwania surowców. Zakup surowca po cenie wyższej niż rynkowa przyczynia się do poprawy jakości życia nie tylko kobiet zatrudnionych w tych spółdzielniach, ale również tysięcy innych osób zajmujących się produkcją i zbiorem roślin. Przez lata poprzez kształtowanie postaw proekologicznych zmieniła się również mentalność kobiet, które zajmują się uprawą i zbiorem. Rozwinęła się świadomość znaczenia jakości i poszanowanie dla bioróżnorodności.  Dzięki etycznej współpracy, kobiety z biednych rejonów świata zdobyły wiedzę i zapewniły sobie rzeczywistą niezależność finansową.

Organiczne uprawy bez zbędnej chemii

W 1965 roku René Furterer postanowił połączyć swoje zacięcie naukowe z pasją do botaniki, aby stworzyć botaniczną markę Klorane. 98% produktów  tej marki jest cały czas produkowane we Francji, w większości w rejonie Tarn, gdzie uprawia się 22 gatunki roślin bez użycia zbędnej chemii i zachowaniem cyklu życia rośliny.

Wizjonerska fundacja chroniąca przyrodę powstała już ćwierć wieku temu

W 1994 roku pan Pierre Fabre założył fundację na rzecz ochrony i waloryzacji światowego dziedzictwa roślinnego. Od 25 lat fundacja prowadzi pro-ekologiczne działania na całym świecie. Klorane Botanical Foundation chroni zagrożone rośliny, bada cenne roślinny i przekazuje botaniczną pasję ponad 600 tysiącom dzieci. Fundacja prowadzi 30 programów w 25 krajach. Zajmuje się kwestią wylesiania, posadziła 70 000 drzew w Afryce, aby chronić zasoby wody. 

Projekty, które dziwiły świat

Wiele osób nawet obecnie nie widzi potrzeby wspierania natury, dlatego to, co zrobiono był ogromnie nowatorskie:

  • Fundacja Klorane posadziła 70 000 drzew do budowy Great Green Wall, ogromny pas zieleni, ze wschodu na zachód, z Dakaru do Dżibuti, o szerokości 15 km. Świeża woda „BLUE Gold” to tylko 3% zasobów naszej Planety. Fundacja pomaga w ponownym zalesianiu, w celu zapobiegania wysuszania lądów.
  • Finansowanie nauki i letni uniwersytet medyczny w Senegalu, kraju zaangażowanym do tego programu i pionier w zakładaniu plantacji – powrót do 2008 roku w obszarze zalesień. 
  • Wsparcie dla siewu 3000 roślin cupuaçu wraz z innymi gatunkami roślin. Oprócz zalesiania ziemie zdegradowane przez wylesianie, zwierzęta gospodarskie i monokulturę, wykorzystujące agroleśnictwo praktyki w rolnictwie umożliwiają różne drzewa i rośliny, które się uzupełniają do siebie, aby rosnąć razem.
  • Fundacja Klorane sfinansowała na całym świecie wiele programów zmierzających do ochrony roślin, a wśród nich było wyhodowanie zagrożonego gatunku Normania triphylla w Portugalii przy współpracy ogrodu botanicznego miasta Funchal i Narodowego Instytutu Botanicznego miasta Brest.

Myślenie o ekologii i troska o Przyrodę to mamy nadzieję nie chwilowa moda, a stały trend. Zaskakuje jednak, że już pół wieku temu znaleźli się tak myślący ludzie, jak ten wizjoner.

Anna Lewandowska Kinga Rusin
Newsy
Mistrzowska riposta! Kinga Rusin skomentowała linię kosmetyków Anny Lewandowskiej
Mistrzowska riposta! Kinga Rusin skomentowała linię kosmetyków Anny Lewandowskiej

Anna Lewandowska niedawno zadebiutowała na rynku z własną marką kosmetyków Phlov, która została bardzo entuzjastycznie przyjęta. Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością, dlatego zapytaliśmy Kingę Rusin czy nie boi się konkurencji ze strony Anny Lewandowskiej. Obejrzyjcie wideo i zobaczcie, co nam odpowiedziała! Ma jakieś rady dla debiutującej w branży kosmetycznej trenerki?  Marka kosmetyków naturalnych Kingi Rusin jest już obecna na polskim rynku od 11 lat i jest zdecydowanym numerem jeden wśród produktów tego typu klasy premium. Czy Anna Lewandowska będzie walczyła o rekordy sprzedaży?      

©Ingo Bartussek/Fotolia
Styl życia
Hortiterapia pomaga obniżyć napięcie psychiczne i poprawić koordynację ruchową
Hortiterapia, czyli terapia w ogrodzie, wykorzystuje zbawienny wpływ roślin na ludzką psychikę. Przebywanie wśród kwiatów i drzew odstresowuje i budzi pozytywne emocje. Praca z roślinami pomaga także w rehabilitacji osób z problemami ruchowymi.

Hortiterapia, czyli terapia w ogrodzie, wykorzystuje zbawienny wpływ roślin na ludzką psychikę. Przebywanie wśród kwiatów i drzew odstresowuje i budzi pozytywne emocje. Praca z roślinami pomaga także w rehabilitacji osób z problemami ruchowymi.   Podobna w swoich założeniach do hortiterapii jest sylwoterapia. Jej istotą jest czerpanie korzyści zdrowotnych z przebywania wśród drzew. Ogólne założenia hortiterapii Hortiterapia (łac. hortus – ogród) jest rodzajem terapii zajęciowej, która odbywa się w ogrodzie . Osoby uczestniczące w terapii wykonują czynności związane z uprawą i pielęgnacją roślin. Kontakt z roślinami, praca z nimi (hortiterapia aktywna) oraz możliwość ich podziwiania (hortiterapia bierna), np. podczas spacerów, wzbudza w uczestnikach terapii pozytywne emocje, zmniejsza stres i napięcie psychiczne . Różnorodność bodźców sensorycznych (wzrokowych, zapachowych, słuchowych, węchowych, smakowych), których dostarczają rośliny, pozwala rozwinąć zdolność dostrzegania, różnicowania, syntetyzowania i kategoryzowania tego typu doznań (może to mieć szczególne znaczenie dla osób z autyzmem). Zaangażowanie w pracę w ogrodzie terapeutycznym daje natomiast osobom biorącym udział w hortiterapii poczucie sensu własnej pracy , uczy ich współpracy, a także pomaga odnaleźć swoje miejsce w grupie. Kto może uczestniczyć w hortiterapii Hortiterapia jest metodą pomocniczą w terapii osób niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie . Duże korzyści może przynieść osobom z zaburzeniami neurologicznymi, np. dzieciom z dziecięcym porażeniem mózgowym. Podczas pracy w ogrodzie mają one okazję ćwiczyć koordynację i precyzję ruchów. Hortiterapia prowadzona jest też w niektórych domach pomocy społecznej dla osób starszych....

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner