Gala Met 2018
East News
1/12
Gala Met 2018
East News

 

Choć w tym roku świętowała swoje 70. urodziny, gala Met jest wciąż nie tylko nieodłącznym elementem kalendarium imprez w branży mody i showbiznesu, ale i największą imprezą charytatywną w świecie sztuki. 

 

Więcej: Tak jest, Sarah Jessica Parker na gali Met miała na głowie szopkę betlejemską! Wpadka?

 

Pisaliśmy już dla was o najciekawszych kreacjach wczorajszej gali – w tym o takich, które nas zachwyciły i takich, które wzbudziły kontrowersje. Teraz przyszedł czas na najciekawsze fakty dotyczące tego legendarnego wieczoru. 

 

Więcej: Papieżyca Rihanna w sukni inspirowanej liturgicznymi szatami

 

Od historii imprezy, jej gospodarzy i dokładnego planu wieczoru aż po niezapowiedziany występ legendy muzyki, historię papieskich szat czy ceny biletów – zajrzyjcie do naszej galerii żeby dowiedzieć się wszystkiego co musicie wiedzieć o gali Met.

 

Więcej: Czerwona wdowa, kobieta pąk, żołnierz... Na czyim punkcie fotoreporterzy oszaleli na MET Gali?

 

2/12
Gala Met 2018
East News

 

Gala Costume Institute w nowojorskim Metropolitan Museum of Art to największe wydarzenie w kalendarium branży mody. Ten charytatywny benefis po raz pierwszy zorganizowała publicystka Eleanor Lambert w 1948 roku, celem zachęcenia nowojorskiej śmietanki towarzyskiej do dotacji na rzecz muzeum.

 

3/12
Gala Met 2018
East News

 

We współczesnym wcieleniu gali, największe gwiazdy mody, filmu, muzyki i sztuki gromadzą się aby zbierać środki na instytut kostiumu muzeum Met oraz świętować otwarcie jego nowej, poświęconej modzie wystawy.

 

4/12
Gala Met 2018
East News

 

Każda z dorocznych gal jest opatrzona motywem przewodnim. W poprzenich latach były to między innymi poświęcony cyborgizacji „Manus x Machina", celebrujący alternatywną subkulturę „Punk: Chaos to Couture" czy orientalistyczny „China: Through the Looking Glass". Tegorocznej wystawie w muzeum przyświeca hasło „Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination", czyli „Ciała Boskie: Moda i Wyobraźnia Katolicka".

 

5/12
Gala Met 2018
East News

 

Od 1995 roku, gospodynią gali jest redaktor naczelna amerykańskiej edycji magazynu Vogue, Anna Wintour. To właśnie ona mianuje gwiazdy, które wraz z nią prowadzą galę. W przeszłości byli to między innymi Beyoncé, Taylor Swift, Katy Perry czy Marc Jacobs. 

 

6/12
Gala Met 2018
Mat. prasowe

 

Tegoroczna gala Met to także 70. rocznica imprezy. Wraz z Winour prowadzili ją Amal Clooney, Rihanna i Donatella Versace.

 

7/12
Gala Met 2018
East News

 

Mówi się, że bilety na galę można kupić za 25000 dolarów, czyli 89700 zł, natomiast stoły – zazwyczaj zarezerwowane dla projektantów i marek – podobno kosztują 275000 dolarów, czyli 986900 zł. Jednak pieniądze nie zagwaratują wam wejścia na galę – Anna Wintour ma decydujący głos w sprawie każdego z gości.

 

8/12
Gala Met 2018
East News

 

Gala – która zawsze odbywa się w Metropolitan Museum of Arts w Nowym Jorku – zaczęła się od godziny przeznaczonej na drinki, pozowania fotoreporterom i zwiedzania nowej wystawy. Kolejną częścią była zasiadana kolacja, po której goście wysłuchali niezapowiedzianego występu Madonny. Wokalistka zaczęła od swojego hitu „Like A Prayer", a zakończyła własną wersją „Halleluja" Leonarda Cohena.

 

9/12
Gala Met 2018
East News

 

W ramach wystawy „Ciała Boskie: Moda i Wyobraźnia Katolicka" w Met można podziwiać ponad 40 szat liturgicznych z Watykanu oraz dodatki z okresów 15 papiestw. Kurator wystawy Andrew Bolton odwiedził Watykan aż 10-krotnie, aby zdobyć eksponaty, które nigdy przedtem nie opuściły miasta-państwa.

 

10/12
Gala Met 2018
East News

 

Wśród eksponatów znalazła się na przykład biała, jedwabna peleryna Benedykta XV czy mitra Leona XIII, ale także projekty Coco Chanel (wychowaną przez zakonnice), Johna Galliano, Cristóbala Balenciagi czy Donatelli Versace, która jest jedym ze sponsorów wystawy.

 

11/12
Gala Met 2018
East News

 

Ponieważ w wystawie święte relikwie przeplatają się ze współczesnymi dziełami projektantów mody, tegoroczną wystawę uważa się za najbardziej kontrowersyjną w historii muzeum. Bolton bronił swojej decyzji podczas konferencji prasowej w Rzymie: „Być może niektórzy uważają, że moda jest nieodpowiednim środkiem do dyskusji na temat świętości i kultu. Jednak w rzeczywistości strój jest nieodłącznym elementem dialogu na temat religii", powiedział.

 

12/12
Gala Met 2018
East News

 

„Kiedy oglądam nasze wystawy", powiedziała Anna Wintour, „widzę ludzi z całego świata i ze wszystkich ścieżek życia, dokładnie studiujących eksponaty. Rozumieją, że moda nie funkcjonuje w próżni".

 

Więcej na temat MET Gala