Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
czerwony bolący staw kolanowy
©Statisque/Fotolia.com
Styl życia

Leczenie zachowawcze zwyrodnienia kolan i odbudowa chrząstki stawowej

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego wymaga leczenia zachowawczego. Nie można jej trwale wyleczyć, ale poprzez zachowawcze leczenie można zmniejszyć ból, który towarzyszy schorzeniu, poszerzyć zakres ruchów w stawach. Ponadto, chrząstkę stawową można odbudować. Nie jest to sposób na trwałe wyleczenie choroby zwyrodnieniowej, ale chroni przed kalectwem.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego wymaga leczenia zachowawczego. Nie można jej trwale wyleczyć, ale poprzez zachowawcze leczenie można zmniejszyć ból, który towarzyszy schorzeniu, poszerzyć zakres ruchów w stawach. Ponadto, chrząstkę stawową można odbudować. Nie jest to sposób na trwałe wyleczenie choroby zwyrodnieniowej, ale chroni przed kalectwem.

Leczenie zachowawcze w przypadku zwyrodnienia kolan

Najważniejszym krokiem, który należy podjąć podczas leczenia choroby zwyrodnieniowej jest zredukowanie wagi. Otyłość jest jednym z głównych czynników, który wpływa obciążająco na stawy kolanowe. Istotną rolę w leczeniu zajmuje także gimnastyka lecznicza, czyli kinezyterapia. Ma ona na celu przede wszystkim wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda.

 

Jeśli chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego towarzyszy zapalenie (którego objawami są: obrzęk, zaczerwienienie), leczenie polega na podaniu sterydów, takich jak: solu medrol, diprophos, kenalog. Czasem konieczne jest także odciąganie płynu zgromadzonego w stawie.

 

Zaawansowane stadium choroby zwyrodnieniowej kolana, charakteryzuje się tym, że ból nie ustępuje nawet po podaniu leków. W takim przypadku, lekarz kieruje do ortopedy, który powinien rozważyć wszelkie wskazania i możliwości do przeprowadzenia operacji. Całkowita wymiana stawu czyli alloplastyka polega na założeniu wewnętrznej protezy (endoprotezy) stawu. W zdecydowanej większości przypadków poprawia poruszanie się i zmniejsza odczuwanie bólu.

Odbudowa chrząstki stawowej

Zwyrodnienie kolana związane jest ze zniszczeniem chrząstki stawowej. Można ją odbudować na kilka sposobów, w zależności od stopnia uszkodzenia.

 

W przypadku uszkodzenia niewielkiej powierzchni chrząstki można przeprowadzić zabieg nawiercania w kości pod chrząstką małych otworów. Wyciekająca z nich krew tworzy bliznę, która zastępuje uszkodzoną część chrząstki. Dzieje się to bezboleśnie i trwa od pół roku do roku.

 

Jeśli uszkodzenie jest rozległe stosuje się przeszczep chondrocytów, czyli pobiera się fragment chrząstki stawowej i w warunkach laboratoryjnych prowadzi do ich namnażania. Wszczepiona ponownie chrząstka ma konsystencję żelu, tak jak u noworodka. Aby całkowicie się ukształtowała potrzeba około roku. Dopiero wtedy można wrócić do pełnej aktywności.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobiece dłonie wokół czerwonego, bolącego kolana
© Stasique/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny zwyrodnienia stawu kolanowego – urazy, przeciążenia, kontuzje
Zwyrodnienie stawu kolanowego to przypadłość, na którą zapada coraz więcej osób. Można powiedzieć, że jest to choroba naszych czasów i cena, jaką płacimy za styl życia. Coraz rzadziej jest powodowana starzeniem się organizmu, a częściej jej przyczyną są przeciążenia stawu kolanowego, kontuzje i urazy.

Zwyrodnienie stawu kolanowego to przypadłość, na którą zapada coraz więcej osób. Można powiedzieć, że jest to choroba naszych czasów i cena, jaką płacimy za styl życia. Coraz rzadziej jest powodowana starzeniem się organizmu, a częściej jej przyczyną są przeciążenia stawu kolanowego, kontuzje i urazy. Zmiany zwyrodnieniowe kolana - gonartroza Zwyrodnienie kolan , czyli gonartroza, coraz częściej dotyka młodych ludzi, aktywnych zawodowo i uprawiających sport . Wiele zmian zwyrodnieniowych zachodzących w stawach przebiega w sposób niezauważalny, przez to bardzo często uszkodzenia są już bardzo mocno zaawansowane, gdy udajemy się z nimi do lekarza.   Staw kolanowy najczęściej ulega kontuzjom, ze względu na to, że to jeden z najbardziej skomplikowanych stawów w ludzkim organizmie. Zmiany zwyrodnieniowe to uszkodzenie chrząstki stawowej , które prowadzą do dysfunkcji całego stawu. Przyczyny zwyrodnienia kolan – starzenie się organizmu i choroby W 40% przypadków przyczyną zwyrodnienia stawu kolanowego jest proces starzenia się organizmu . Z wiekiem staw przestaje prawidłowo pracować, jego powierzchnie ścierają się, co prowadzi do degeneracji i rozwoju choroby zwyrodnieniowej. Może się ona pojawić także jako następstwo chorób. Najczęściej zwyrodnienie kolan pojawia się w konsekwencji schorzeń reumatycznych oraz chorób tarczycy . Przyczyny zwyrodnienia kolan – styl życia, choroby Do zmian zapalnych błony maziowej może dojść także na skutek zakażenia boreliozą lub chlamydiami, bakteriami lub wirusami. Czasem zwyrodnienie powoduje także niedobór selenu. Stan stawów i podatność na zwyrodnienie kolan zależy także od stylu życia. Na tempo „zużywania się” stawów mogą mieć wpływ: praca fizyczna, otyłość, wyczynowe uprawianie sportu. Przyczyny zwyrodnienia kolan – uszkodzenia więzadeł Zniszczenie...

prawa noga z czerwonym, bolącym kolanem
© Stasique/Fotolia.com
Styl życia
Objawy zwyrodnienia stawu kolanowego – ból w trakcie ruchu
Głównym objawem zwyrodnienia stawu kolanowego jest ból, który początkowo towarzyszy nam w czasie ruchu. Z czasem, gdy zmiany zwyrodnieniowe stają się coraz większe, ból jest odczuwany także podczas odpoczynku. Nieleczone zwyrodnienie kolan może z czasem nawet całkowicie uniemożliwić chodzenie.

Głównym objawem zwyrodnienia stawu kolanowego jest ból, który początkowo towarzyszy nam w czasie ruchu. Z czasem, gdy zmiany zwyrodnieniowe stają się coraz większe, ból jest odczuwany także podczas odpoczynku. Nieleczone zwyrodnienie kolan może z czasem nawet całkowicie uniemożliwić chodzenie. Objawy towarzyszące zwyrodnieniu kolan Głównym objawem, który informuje o nieprawidłowościach w stawie kolanowym jest ból , który początkowo jest odczuwany tylko podczas ruchu . Z czasem, gdy zmiany zwyrodnieniowe zaczynają się powiększać, ból może być odczuwany także podczas odpoczynku.   Odczuwanie bólu to nie jedyny objaw zwyrodnienia kolan . Inne objawy, które towarzyszą przedwczesnemu zużywaniu się tkanki tworzącej staw to między innymi: odczuwanie sztywności stawu: objaw ten można dostrzec po dłuższym siedzeniu, staniu lub przebywaniu w jednej pozycji; skrzypienie w kolanie: słyszalne dźwięki skrzypienia podczas wykonywania ruchów mogą świadczyć o nieprawidłowościach w stawie; odczuwanie osłabienia; trudności z chodzeniem, klękaniem, kucaniem i ogólne utrudnienie sprawności fizycznej kończyn dolnych; zaobserwowanie torbieli w dole podkolanowym; zmniejszenie się objętości mięśni po stronie nogi, w której występuje zwyrodnienie stawu kolanowego; uporczywy ból. Czym grozi choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego? Zwyrodnienie kolana jest schorzeniem nieuleczalnym . Nie można odbudować zniszczonego stawu w takim stopniu, aby powrócił on do swojego pierwotnego stanu. Można za to doprowadzić do zahamowania postępu zmian zwyrodnieniowych oraz załagodzić ból, który im towarzyszy.   Jeśli zbagatelizujemy objawy zwyrodnienia stawu kolanowego i zrezygnujemy z leczenia pod okiem specjalisty, objawy wymienione powyżej mogą się nasilić. Z czasem może to prowadzić nawet do całkowitej degeneracji stawu kolanowego i tym...

Lekarz bada kolano
©Monet/Fotolia
Styl życia
Zbyt długie i częste siedzenie ze zgiętymi kolanami grozi kolanem kinomana
Siedzenie na zgiętej nodze może powodować schorzenie o nazwie kolano kinomana. To popularna nazwa zapalenia stawu rzepkowo-udowego, którego można się nabawić poprzez długie i częste siedzenie ze zgiętymi nogami. Kolano kinomana leczy się fizykoterapią lub operacyjnie.

Siedzenie na zgiętej nodze może powodować schorzenie o nazwie kolano kinomana. To popularna nazwa zapalenia stawu rzepkowo-udowego, którego można się nabawić poprzez długie i częste siedzenie ze zgiętymi nogami. Kolano kinomana leczy się fizykoterapią lub operacyjnie. Długotrwałe obciążenie stawu rzepkowo-udowego wywołuje stan zapalny Gdy noga nie jest wyprostowana, a ciągle zgięta w kolanie – staw rzepkowo-udowy jest mocno obciążony i może powstawać w nim stan zapalny. Chociaż staw ten wytrzymuje naprawdę duże obciążenia, to jednak długotrwałe siedzenie na zgiętych nogach wpływa na niego źle. W ten sposób powstaje tzw. kolano kinomana. Nazwa tego schorzenia bierze się z tego, że często w takiej właśnie pozycji – na zgiętej jednej lub obu nogach – ogląda się filmy. Problem ten dotyczy także kobiet poruszających się na co dzień w butach na wysokich obcasach, ponieważ wówczas kolana są przez cały czas nie do końca prostowane. Kolano kinomana może być wynikiem osłabienia przyśrodkowej części mięśnia czworogłowego połączonego z przykurczem więzadeł. W takiej konfiguracji nawet normalny ruch powoduje duże obciążenie dla rzepki, która nie jest równomiernie obciążana, przez co szybciej się zużywa. Schorzenie to nosi nazwę zespołu wzmożonego bocznego przyparcia w stawie rzepkowo-udowym i prowadzi do powstania stanu zapalnego. Kolano kinomana może też być skutkiem nieprawidłowej budowy kolan. Kolano kinomana boli i trzeszczy podczas zginania Objawami zapalenia stawu rzepkowo-udowego jest ból kolana podczas zginania, np. podczas wchodzenia po schodach, robienia przysiadów czy siadania w pozycji ze zgiętymi kolanami. Z wewnątrz stawu podczas tych czynności dochodzi trzeszczenie czy chrobotanie. Ból może być odczuwany z przodu kolana lub z boku rzepki i ustępuje po rozprostowaniu nogi i zrobieniu paru kroków. Kolano kinomana praktycznie...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner