Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych


Para w łóżku
© llhedgehogll/Fotolia.com

Suchość w pochwie: skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Para w łóżku
© llhedgehogll/Fotolia.com

Suchość pochwy to naturalne zjawisko. Jest spowodowane niewystarczającą produkcją śluzu w pochwie. Zwykle problem ten dotyczy kobiet w okresie menopauzy lub będących tuż po porodzie. Suchość bywa też efektem antykoncepcji lub kuracji hormonalnej. Bez względu na przyczynę suchości, dolegliwości tej można przeciwdziałać.

 

Suchość pochwy ma osobisty wymiar i charakter. Jest nie tylko uciążliwy fizycznie – sprawia, że stosunek seksualny jest bolesny i nieprzyjemny – ale dotyka też kobietę emocjonalnie. Powoduje uczucie niepewności i zagubienia

Przyczyny suchości w pochwie – leki, menopauza, stan psychiczny, poród

Przed stosunkiem mózg wysyła do pochwy sygnały informujące o konieczności uwolnienia śluzu. Większość śluzu pochodzi ze ścian pochwy. Taki proces nazywany jest przesączaniem. Za produkcję śluzu odpowiadają estrogeny – grupa hormonów żeńskich.

Zwykle przyczyną suchości w pochwie jest menopauza – problem dotyczy 42% kobiet. Podczas menopauzy następuje zahamowanie produkcji estrogenu przez jajniki, tkanki w pochwie stają się cieńsze i produkują mniej śluzu. U niektórych kobiet suchość w pochwie może być spowodowana zmianami hormonalnymi. Wpływ na ilość produkowanego śluzu mają także: fazy cyklu miesiączkowego, okres ciąży, poród, połóg oraz karmienie piersią. Za suchość pochwy odpowiedzialne są też niektóre medykamenty, np. środki antykoncepcyjne, leki na endometriozę, antybiotyki, leki przeciwalergiczne, przeciwdepresyjne, leki na wrzody i na nadciśnienie tętnicze. Przyczyną mogą być przebyte ginekologiczne zabiegi chirurgiczne, np. zabieg usunięcia macicy oraz inne zabiegi takie jak chemioterapia albo radioterapia. Na suchość pochwy wpływ mogą mieć inne czynniki, np. stosowane w kąpieli mydło, zbyt intensywny trening, zimny prysznic, używanie tamponów lub prezerwatyw. Nie bez znaczenia jest także stan emocjonalny i psychiczny kobiety. Zmęczenie, stres, problemy osobiste mają wpływ na produkcję śluzu w pochwie.

Sposoby na suchość pochwy: lubrykanty, globulki, hormony

Bez względu na to jaka jest przyczyna suchości w pochwie, dolegliwość ta jest zjawiskiem normalnym i można mu zaradzić. Kobietom, które zmagają się z problemem suchej pochwy w trakcie stosunku lekarze zwykle zalecają lubrykanty, które mają zmniejszyć dyskomfort i przynieść ulgę w podrażnieniu. Lubrykanty dzielą się na dwie grupy – produkty na bazie wody i na bazie gliceryny. Lubrykanty wyprodukowane na bazie wody są łagodne i bezpieczne. Nie podrażniają delikatnej skóry pochwy. Lubrykanty z gliceryną należy stosować ostrożnie. Nie powinny być zbyt długo w pochwie, ponieważ mogą przyczyniać się do rozwoju bakterii. Na rynku dostępne są także inne preparaty nawilżające takie jak: globulki dopochwowe, żele czy pianki nawilżające. Wszystkie te preparaty dostępne są bez recepty, a ich cena waha się w okolicach 20-40 zł. Łagodzenie uczucia suchej pochwy może przynieść także indywidualnie dopasowana przez lekarza hormonalna terapia zastępcza (HTZ).


Więcej na temat antykoncepcja orgazm
Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58