Wybierając rodzaj tabletek antykoncepcyjnych, kobiety sugerują się głównie wygodą stosowania i przeciwwskazaniami. To błąd – trzeba wziąć pod uwagę też swój wiek.

Reklama

Dla nastolatek i młodych kobiet najlepsze są tabletki dwuskładnikowe. W okresie wzmożonej płodności szczególnie wskazane jest sięganie po antykoncepcję o najwyższej skuteczności. Najlepiej stosować tabletki, które hamują owulację, zwłaszcza, że mogą one przynieść ulgę w bolesnym miesiączkowaniu – bardzo często występuje ono na tym etapie rozwoju.

Im bliżej menopauzy, tym mniejsze ryzyko ciąży, ale brak miesiączkowania i inne charakterystyczne objawy, takie jak uderzenia gorąca, nie muszą być jednoznaczne. Dlatego nie warto rezygnować z antykoncepcji również po czterdziestce. Wtedy jednak stosowanie dwuskładnikowych środków może okazać się niebezpieczne. Panie w tym wieku, sięgając po tabletkę, są szczególnie narażone na zakrzepicę i raka sutka. Warto zainteresować się zatem preparatami do hormonalnej terapii zastępczej lub pigułkami jednoskładnikowymi, które zawierają bardzo małą ilość hormonów. Za hormonalną terapią zastępczą przemawia fakt, że łagodzi ona większość dolegliwości związanych z menopauzą. Poza tym wieloletnie stosowanie takiej kuracji zabezpiecza przed osteoporozą i hamuje jej postęp, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału i udaru mózgu. Przeciwwskazaniami są choroby układu krążenia, tarczycy i schorzenia wątroby.

Zobacz także

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama