Kobieta w kabaretkach siedzi na krześle i trzyma w ręce skórzany pejcz
©Andrew/Fotolia

Fetyszyzm – nietypowe upodobania czy groźne zaburzenie?

Kobieta w kabaretkach siedzi na krześle i trzyma w ręce skórzany pejcz
©Andrew/Fotolia

Fetyszyzm to rodzaj parafilii, czyli zaburzeń preferencji seksualnych. Polega na osiąganiu satysfakcji seksualnej tylko wtedy, gdy dochodzi do kontaktu z fetyszem – obiektem, który pierwotnie nie ma podtekstu erotycznego.

 

Pojęcie fetyszyzmu jest tak eksploatowane przez media, że myli się go ze specyficznymi upodobaniami, jednak prawdziwa parafilia (czyli zaburzenie preferencji seksualnych) potrafi całkiem zdezorganizować życie.

Kim jest fetyszysta?

Fetyszysta to osoba, która nie może osiągnąć satysfakcji seksualnej, jeżeli zbliżeniu nie towarzyszy fetysz, a więc pobudzający obiekt. Potocznie fetyszystą nazywa się osobę, która po prostu bardzo lubi np. konkretny rodzaj bielizny lub nietypowe gadżety. Problem pojawia się wtedy, gdy te dodatki nie tyle urozmaicają życie seksualne, co stają się niezbędnym elementem, bez którego satysfakcjonujący seks jest niemożliwy. W takiej sytuacji można mówić o prawdziwym fetyszyzmie ujmowanym jako zaburzenie.

Czym jest fetyszyzm według seksuologii – kryteria ICD-10 i DSM-IV

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 fetyszyzm to uzależnienie od przedmiotów, które wywołują podniecenie i prowadzą do osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Fetyszem może być niemal wszystko, ale najczęściej dotyczy on konkretnych części ciała (np. stóp), konkretnego wyglądu ciała (np. otyłości, konkretnego koloru skóry), ale także tatuaży, kolczyków. Z niektórymi już się oswoiliśmy, inne nadal budzą szok, niedowierzanie, a czasami wręcz obrzydzenie (np. urofilia, w której fetyszem jest mocz).

DSM IV, czyli klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, fetyszyzm opisuje jako trwające przez minimum sześć miesięcy podniecające fantazje i zachowania seksualne, które dotyczą nieożywionych przedmiotów. Jednocześnie negatywnie wpływają na komfort życia.

Rodzaje fetyszyzmu

Jest wiele rodzajów fetyszyzmu i trudno zliczyć, jak wiele przedmiotów i elementów ciała może być fetyszem. Analizując 48 przypadków, brytyjscy psychiatrzy wyszczególnili te najczęstsze:

  • elementy garderoby (58,3%),
  • gumowe i kauczukowe akcesoria (22,9%),
  • buty (14,6%),
  • części ciała (14,6%),
  • skóra (10,4%),
  • miękkie tkaniny (6,3%).

 

Jednak badanie pochodzi z lat osiemdziesiątych, a fetysze się zmieniają. Jest też na nie coraz częstsze przyzwolenie społeczne. Badania z 2006 roku wskazują na o wiele większą różnorodność. Według nich rodzajem fetyszu są też m.in.:

  • nanofilia – pociąg do niskich mężczyzn,
  • trychofilia – fetysz włosów,
  • kratofilia – podniecenie wywołuje obserwowanie osób, które eksponują swoje mięśnie, np. podczas ćwiczeń,
  • alvinofilia – fetysz pępka.

 

Niektóre są zupełnie niegroźne, jak np. fetysz związany z butami na wysokich obcasach. Inne mogą być bardzo niebezpieczne, np. sadomasochizm lub feederism, preferujący otyłe kobiety.

Skąd się bierze fetyszyzm i czy trzeba go leczyć?

Seksuolodzy nie są do końca zgodni, co jest przyczyną zaburzenia. Z jednej strony wskazują na możliwy wpływ doświadczeń z dzieciństwa, z drugiej natomiast na powstanie zaburzenia dopiero w okresie dojrzewania.

 

Jeśli fetyszyzm dezorganizuje życie i prowadzi do zachowań, które działają destrukcyjnie, konieczna jest terapia. Najczęściej stosowana jest terapia awersyjna, która polega na wywołaniu skojarzenia fetyszu z negatywnym uczuciem.

 

Więcej na temat erotyka orgazm
Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39