mężczyzna i kobieta siedzą przygnębieni na łóżku
©nd3000/Fotolia.com

Niepłodność u mężczyzn – przyczyny i leczenie

mężczyzna i kobieta siedzą przygnębieni na łóżku
©nd3000/Fotolia.com

Niepłodność od bezpłodności różni się tym, że można ją wyleczyć lub można zastosować zabieg in vitro. Do chorób, które powodują męską niepłodność zaliczamy choroby układu krążenia, cukrzycę, niedoczynność przysadki mózgowej czy zapalenie nerek. Leczenie niepłodności polega na stosowaniu farmakoterapii. Opiera się ona głównie na antybiotykach i specjalnych lekach. Często ważną rolę odgrywa również psychoterapia.

 

Męska niepłodność z roku na rok jest coraz częstszym zjawiskiem. Zaburzenia płodności są związane z przebytymi chorobami i złym trybem życia.

Różnice pomiędzy niepłodnością a bezpłodnością

Niepłodność i bezpłodność są to zupełnie dwa różne pojęcia z zakresu medycyny. Bezpłodność oznacza, że nie osoba ma możliwości spłodzenia potomstwa. Jest to stan nieodwracalny. Jedynymi opcjami na posiadanie dzieci jest rozważenie adopcji lub skorzystanie z komórek rozrodczych od anonimowych dawców. Niepłodność natomiast jest stanem czasowym, w którym pomimo starań, nie dochodzi do ciąży. W niektórych przypadkach jest to stan wyleczalny. Można także doprowadzić do ciąży za pomocą zastosowania zabiegu in vitro

Czym jest powodowana męska niepłodność?

Problem niepłodności dotyczy około 15-20% par w Polsce. Wciąż utrzymuje się przekonanie, że jest to problem jedynie kobiet. Mężczyźni też mogą być dotknięci tą chorobą, ale niestety to głównie kobiety leczą się na tę przypadłość. Definicja Światowej Organizacji Zdrowia określa niepłodność jako niemożność doprowadzenia do ciąży przez parę po roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji, z przeciętną częstotliwością wynosząco trzech-czterech stosunków tygodniowo. Męska niepłodność wiąże się z nieprawidłową ruchliwością lub budową plemników. Głównym powodem jest choroba jąder, zaburzenia w rozwoju plemników oraz czynniki środowiskowe. Często jest to też wynikiem chorób ogólnoustrojowych, tj. choroby układu krążenia, cukrzycy, hiperprolaktynemii, niedoczynności przysadki mózgowej, przewlekłego zapalenia nerek lub choroby tarczycy i wątroby. Choroby jąder mogą być spowodowane zaburzeniami genetycznymi, urazami, nowotworami lub powstawać na skutek chorób wirusowych. Rozpoznanie przyczyny niepłodności jest niezbędne do prawidłowego leczenia tego stanu.

Męska niepłodność - leczenie

Przed leczeniem niepłodność należy poddać się specjalistycznym badaniom, aby mieć pewność, że problem niepłodności pary dotyczy konkretnej osoby w związku. W przypadku mężczyzny należy przebadać nasienie badaniem CASA. Zaleca się również przebadanie DNA plemnika w celu zdiagnozowania ewentualnego podłoża genetycznego. Zależnie od przyczyn niepłodności leczy się ją za pomocą zabiegów chirurgicznych oraz farmakologii. Głównymi lekami używanymi w leczeniu niepłodności są szeroko pojęte antybiotyki, leki sympatykomimiczne – w przypadku ejakulacji wstecznej – lub podawanie hormonów sterydowych. Dokładne leczenie ustala lekarz specjalista. W celu leczenia niepłodności należy udać się do wyspecjalizowanych klinik. Warto skorzystać z takiego rozwiązania w przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie problemów z zajściem w ciążę. W trakcie leczenia warto również skorzystać ze wsparcia psychologicznego, ponieważ może być to okres bardzo trudny dla pary, zarówno dla kobiety jak i dla mężczyzny. Niekiedy przyczyna niepłodności może mieć podłoże psychologiczne. Taka terapia może być zatem skuteczną formą pomocy w sytuacji, gdy leki nie pomagają.

Przeładuj

"Love Island": Jak rodzice Julii zareagowali na Dominika? "Tak, już szepnęli mi, że to bardzo..."

zobacz 02:48