Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych


©pololia/Fotolia

Podwiązanie nasieniowodów – zabieg wazektomii jako skuteczna metoda męskiej antykoncepcji. Na czym polega?

©pololia/Fotolia

Podwiązanie nasieniowodów, czyli wazektomia, jest skuteczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn. Zabieg wazektomii uniemożliwia przepływ plemników przez nasieniowody, co zapewnia współżycie bez ryzyka niechcianej ciąży. Minusem jest jednak ryzyko nieodwracalności.

 

Podwiązanie nasieniowodów jest jedną z form antykoncepcji stosowanej u mężczyzn. Metoda ta w żaden sposób nie wpływa na jakość potencji. Zabieg wazektomii jest bezbolesny - wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Jest jednak ryzyko nieodwracalności skutków takiego zabiegu, dlatego powinni go rozważać mężczyźni zdecydowani, że nie chcą mieć więcej potomstwa.

Na czym polega podwiązanie nasieniowodów?

Wazektomia jest chirurgicznym zabiegiem urologicznym, który polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów – przewodów, które są drogą przepływu plemników. Przeprowadzony zabieg skutkuje tym, że plemniki nie mogą dostać się do ejakulatu, czyli spermy. Mężczyzna w trakcie stosunku ma wytrysk, jednak jest on pozbawiony plemników. Zabieg podwiązania nasieniowodów ma charakter odwracalny. Oznacza to, że istnieje możliwość zespolenia nasieniowodów. Wówczas jest szansa na to, że plemniki pojawiają się w ejakulacie. Prawdopodobieństwo odwrócenia zabiegu wazektomii jest zależne od czasu, który upłynął od jej przeprowadzenia – szansa maleje wraz z upływem czasu od zabiegu podwiązania nasieniowodów.

Zalety zabiegu podwiązania nasieniowodów

Zabieg podwiązania nasieniowodów uznawany jest za jeden z tańszych i bezpiecznych metod antykoncepcji dla mężczyzn. Wśród zalet wazektomii można wyróżnić:

  • wysoką skuteczność – całkowicie zabezpiecza przed niechcianą ciążą,
  • brak wpływu na czynność hormonalną gruczołów płciowych,
  • brak wpływu na funkcje seksualne mężczyzny,
  • stanowi stałe rozwiązanie problemu antykoncepcji,
  • likwiduje konieczność stosowania przez partnerki antykoncepcji hormonalnej,
  • brak wpływu na ogólny stan zdrowia.

Jedyną wadą wazektomii jest fakt, iż chirurgiczna próba odwrócenia zabiegu nie we wszystkich przypadkach zakończona jest powodzeniem. Ponadto, zabieg przywrócenia drożności nasieniowodów jest bardzo kosztowny.

Przygotowanie do zabiegu

Mężczyzna decydujący się na zabieg podwiązania nasieniowodów powinien przyjść do kliniki wydepilowany w okolicach intymnych. Jeżeli nie korzysta z trwalszych metod depilacji, jak na przykład depilacja laserowa, w dniu operacji powinien ogolić za pomocą zwykłej golarki okolicę spojenia łonowego oraz worka mosznowego.  Przed przybyciem do kliniki, ważne jest staranne umycie operowanego miejsca za pomocą nowego (nieużywanego) mydła oraz czystego ręcznika. Urologiczny zabieg podwiązania nasieniowodów trwa około 25-30 minut.

Po jakim czasie można rozpocząć współżycie?

Po przeprowadzonym zabiegu podwiązania nasieniowodów współżycie można rozpocząć cztery dni po operacji. W tym czasie należy stosować dodatkowo inne metody antykoncepcji, gdyż całkowity brak plemników w nasieniu może wystąpić dopiero trzy miesiące po wazektomii. Zanim zrezygnuje się z innych metod zabezpieczania przed ciążą, mężczyzna powinien wykonać badanie nasienia. W przypadku osób w wieku 34 lat lub poniżej badanie przeprowadza się w dwunastym i czternastym tygodniu od zabiegu, natomiast u mężczyzn 35-letnich lub starszych – w szesnastym i osiemnastym tygodniu. Celem badania jest sprawdzenie czy w nasieniu obecne są jeszcze plemniki.

Możliwe powikłania po wazektomii

Podwiązanie nasieniowodów może wiązać się z pewnymi powikłaniami. Wśród nich wyróżnia się niewielkie krwawienie, ale jest to stan towarzyszący niemal wszystkim operacjom. Zdarzają się przypadki, że badanie nasienia wskaże obecność małej ilości plemników. Wówczas przy współżyciu należy kontynuować dotychczas stosowane metody antykoncepcji, a po ośmiu tygodniach od pierwszego badania – wykonać je ponownie. 


Więcej na temat antykoncepcja
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49