Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych


tabletki natykoncepcyjne
Pixabay/Anqa/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a planowanie ciąży

tabletki natykoncepcyjne
Pixabay/Anqa/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Przez kilka lat brałaś tabletki antykoncepcyjne. Teraz zaczynasz myśleć o założeniu rodziny. Kiedy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych możesz zajść w ciążę?

Skład i działanie tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najlepszych środków zapobiegających ciąży. W składzie większości tabletek znajdziemy estrogeny i progestageny, które hamują owulację (komórki jajowe nie rozwijają się lub nie zostają uwalniane).

Kiedy odstawić pigułki antykoncepcyjne przed planowanym zajściem w ciążę?

Choć tabletki możesz przestać brać w każdym momencie, to lekarze zalecają, aby poczekać, aż skończy się zażywać całe opakowanie. Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że łykanie tabletek antykoncepcyjnych zachwiało naturalną równowagę organizmu. Rozsądnie jest zatem odczekać trzy miesiące, zanim zaczniecie z partnerem starać się o dziecko. W tym czasie dobrze jest wybrać inne metody antykoncepcyjne, np. prezerwatywy oraz zadbać o swoje zdrowie: wartościowo się odżywiać, rzucić palenie, łykać kwas foliowy.

Objawy odstawienia pigułek antykoncepcyjnych

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych bardzo często pojawia się krwawienie, którego nie należy mylić z okresem. Przeciętnie owulacja zaczyna się po miesiącu od odstawienia tabletek. Jeśli miesiączka nie pojawi się przez 3 miesiące, koniecznie skonsultuj to z ginekologiem. Może okazać się, że jeden z partnerów ma problemy z płodnością, co tabletki antykoncepcyjne jedynie maskowały.

Szanse na zajście w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Wiele kobiet zastanawia się, czy zażywanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejszy ich szanse na zajście w ciążę. Są to obawy zrozumiałe, choć niepotrzebne. Dobrze dobrane tabletki nie wpływają bowiem niekorzystnie na płodność kobiety po ich odstawieniu. Zdarzają się przypadki zajścia w ciążę już po kilku dniach od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, niezależnie od czasu ich zażywania.  

Więcej na temat ciąża antykoncepcja miesiączka
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49