Para zakochanych leży w łóżku
©Photographee.eu/fotolia

Frustracja seksualna wiąże się z niezaspokojeniem potrzeb seksualnych. Przekłada się na emocje i zachowania, jest przyczyną powstawania napięć i konfliktów z innymi osobami.

 

Przyczynami frustracji seksualnej mogą być m.in. nieproszeni goście, odwiedzający w niewłaściwym momencie, problemy psychiczne lub niedyspozycja fizyczna.

Czym jest frustracja seksualna?

Frustracja seksualna to uczucia pojawiające się jako odpowiedź na brak możliwości zaspokojenia potrzeb seksualnych. Przeszkoda stojąca na drodze do seksualnego spełniania może mieć charakter jednorazowy lub być systematyczna i ciągła. Barierą jednorazową może być np. nieoczekiwany przyjazd domowników, którzy zastają osobę w trakcie masturbacji lub dziecko nieoczekiwanie zjawiające się przy łóżku rodziców uprawiających seks. Przeszkodą o charakterze ciągłym może być np. długotrwała niedyspozycja jednego z partnerów (np. zaburzenia wzwodu) lub stały brak seksu spowodowany np. problemami psychicznymi, nieatrakcyjnością, niedopasowanymi temperamentami lub nieśmiałością. Frustracja seksualna jest przyczyną powstawania napięć w relacjach z innymi. Niezaspokojenie potrzeb seksualnych jest szczególnie charakterystyczne u osób, które nie praktykują zachowań autoerotycznych i źle interpretują napięcie seksualne (nie masturbują się, a napięcie seksualne utożsamiają ze zdenerwowaniem, które przypisują zachowaniu osób z otoczenia).

Jak radzić sobie z frustracją seksualną?

Podstawą jest szczera rozmowa. Zrozumienie motywów zachowania i poprawę relacji z innymi może przynieść psychoterapia. Psycholog pomoże odnaleźć źródło problemu, a rozmowa odbędzie się na neutralnym gruncie. Doświadczeni psychoterapeuci wiedzą jak zadawać pytania, by osoba wyartykułowała swoje potrzeby. Jeżeli przyczyną frustracji jest niedyspozycja fizyczna pierwsze kroki należy skierować do seksuologa. Lekarz wyjaśni przyczyny i udzieli wskazówek dotyczących leczenia schorzenia. Osoby, które zmagają się z frustracją seksualną i nie mogą rozładować napięcia przez brak partnera, powinny uprawiać dużo sportu. Wysiłek fizyczny pozwoli rozładować część napięcia i przyniesie satysfakcję.


Więcej na temat orgazm libido