Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych


kobieta na pościeli o poranku
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Czy pierwszy raz musi boleć? Przerwanie błony dziewiczej

kobieta na pościeli o poranku
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Przerwanie błony dziewiczej kojarzy się z bólem i krwawieniem, i myśl o tym potrafi zepsuć romantyczny nastrój pierwszego razu.

Po co nam błona dziewicza?

Błona dziewicza to niewielki fałd śluzówki, który oddziela wnętrze pochwy od jej przedsionka. Tak naprawę nie ma zgody wśród naukowców co do zadania błony – jedni mówią, że chroni przez infekcjami pochwy, inni natomiast, iż to pozostałość po rozwoju płodowym, równie nieprzydatna jak pępek. Istnieją również hipotezy mówiące o roli zatrzymywania spermy po stosunku albo o celowym zaprogramowaniu przerwania błony jako bolesnego doświadczenia, by skłonić kobietę do rozważnego doboru partnera. Niezależnie od tego, jaki natura miała pomysł na tę fałdkę, każda kobieta ją ma – powstaje w piątym miesiącu życia płodowego i tak naprawdę całkowicie usunięta zostaje dopiero podczas porodu, wcześniej jest tylko uszkodzona.

Czy pierwszy raz zawsze boli?

Z pewnością znasz opowieści o tym, że przerwaniu błony dziewiczej towarzyszy ból i krwawienie. Nie jest to jednak reguła, co więcej – zdarza się dość rzadko. Wszystko zależy od samej budowy błony dziewiczej, która może przybierać różne kształty. Większość dziewczyn ma błonę półksiężycowatą, która zwykle pęka bez trudu i jest mało ukrwiona. W związku z tym dziewica z taką błoną prawie nie odczuje bólu i nie będzie krwawić.

 

Zdarza się również, że błona jest dość gruba i mocna lub rozciągliwa. W takiej sytuacji możliwe jest, że nawet mimo wielokrotnego współżycia błona nie zostanie przerwana. Podobnie może się zdarzyć, gdy partner nie wprowadza penisa do pochwy głęboko na przykład ze względu na niezbyt okazałe rozmiary.

Jak uśmierzyć ból?

Czy wiesz, że ból może wynikać nie tylko z przerwania błony? Stres towarzyszący oczekiwaniu na pierwszy raz sprawia, że ciało w trakcie jest napięte, co dodatkowo utrudnia penetrację. Aby zminimalizować ten dyskomfort oboje zadbajcie o to, żeby wasza pierwsza tak intymna chwila odbyła się w skupieniu i w dobrym nastroju. Wybierzcie wygodną pozycję – szczególnie poleca się ułożenie poduszki pod biodra, ponieważ sprzyja to rozluźnieniom mięśni i jest komfortowe dla obydwojga partnerów.

Utrata dziewictwa przed pierwszym razem

Pierwszy raz może być bezbolesny na przykład z powodu utraty błony dziewiczej jeszcze przed nim. Nie jest to nic niezwykłego. Defloracja mogła zostać dokonana palcem podczas pettingu czy masturbacji lub w wyniku stosowania tamponów. Również ćwiczenia stretchingowe i uprawianie wyczynowo sportu może nieść taki efekt.

 

Jeśli pierwszemu razowi towarzyszy duży ból i bardzo obfite krwawienie, tym bardziej jeśli utrzymuje się po stosunku, należy niezwłocznie udać się do lekarza!

Rekonstrukcja błony dziewiczej – hymenoplastyka

Dzięki rozwojowi chirurgii kobiety, które chciałyby ukryć przed partnerem swoje doświadczenie seksualne, mają możliwość odtworzenia błony dziewiczej. Zabieg ten to hymynoplastyka, polega na sfałdowaniu śluzówki i jej zszyciu.

Czy można zajść w ciążę podczas pierwszego razu?

Niektóre kobiety myślą, że nie można zajść w ciążę będąc dziewicą. Uwaga! Błona dziewicza nie jest aż tak szczelna! Ma otworki, którymi na przykład wydostaje się na zewnątrz krew miesiączkowa. Ta sama droga stoi otworem przed plemnikami, nawet gdy stosunek jest płytki. Dlatego nawet podczas pierwszego razu należy stosować antykoncepcję.


Więcej na temat pozycje seksualne ginekologia
Przeładuj

Grzegorz Hyży zniknął z sieci! Co się z nim dzieje? Tłumaczy Agnieszka Hyży!

zobacz 02:15