Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych


dziewczyna w swetrze tyłem
Flickr/dextroannie/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Plastry antykoncepcyjne – wady i zalety

dziewczyna w swetrze tyłem
Flickr/dextroannie/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Antykoncepcja długoterminowa to nie tylko tabletki. Jeśli masz problem z regularnością ich przyjmowania, zwróć uwagę na plastry antykoncepcyjne. Choć mają swoje wady, to ich skuteczność jest wyższa, a po jednorazowym naklejeniu działają aż 7 dni.

Plastry a tabletki antykoncepcyjne

Plastry – tak jak pigułki – są długoterminową metodą antykoncepcyjną, o którą nie trzeba się martwić już podczas samego stosunku. Dostarczają do organizmu codzienną dawkę hormonów, które regulują cykl. Niepotrzebne jest tu przewodnictwo układu pokarmowego, więc żadne zatrucia ani infekcje, kończące się biegunką czy wymiotami, nie wpływają na skuteczność tej metody. Poza tym nie obciążają wątroby. W tym właśnie mają przewagę nad tabletkami antykoncepcyjnymi. Należy jednak pamiętać, że dawka dostarczanych hormonów jest tu większa, w związku z czym nie dla każdej z nas jest to metoda odpowiednia. Dlatego właśnie plastrów nie można kupić w sklepie. Dostępne są jedynie w aptece i muszą zostać przepisane przez ginekologa.

Przeciwwskazania do stosowania plastrów

Plastrów powinny unikać kobiety, u których istnieje prawdopodobieństwo ciąży. Nie mogą ich swobodnie stosować także te, które palą papierosy lub niedawno rzuciły palenie. Przeciwwskazaniami są również: otyłość, cukrzyca, choroby serca, migreny, zwiększone ryzyko zakrzepów oraz rak piersi, nawet wyleczony.

Skutki uboczne plastrów antykoncepcyjnych

Długa jest także lista skutków ubocznych. Spodziewać się można: trądziku i łojotoku, nudności, wzdęć, grzybicy pochwy, żylaków, choroby niedokrwiennej serca, wzrostu ilości cholesterolu we krwi, podwyższenia ciśnienia tętniczego czy powikłań zakrzepowo-zatorowych, które mogą zagrażać życiu.

Wady plastrów antykoncepcyjnych

Wiele kobiet rezygnuje z plastrów z obawy przed ich odklejaniem się. Producenci jednak zapewniają, że ryzyko jest minimalne i że są one przystosowane do tego, by wytrzymać nie tylko kąpiele i prysznice, ale również wizyty na basenie czy w saunie. Nawet jeśli dojdzie do odklejenia, to dostarczone hormony działają jeszcze przez 48h. Zniechęca także cena, która waha się od 60 do 70 zł za opakowanie wystarczające na miesiąc. Poza tym nie decydują się na nie te panie, którym przeszkadza fakt, że plastry – choć można je naklejać w różnych miejscach i ukrywać pod ubraniem – są widoczne na skórze, a przy tygodniowym użytkowaniu mogą wyglądać naprawdę nieestetycznie. Naklejane regularnie i po wielokroć w to samo miejsce mogą zaś wywoływać podrażnienia skóry. Dodatkowo na ich niekorzyść działa brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zalety plastrów antykoncepcyjnych

Do zalet plastrów, prócz wysokiej skuteczności i niewielkiej uciążliwości, należą także właściwości regulujące. Dzięki nim krwawienia są łagodniejsze i można się pożegnać z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Natomiast dostarczane hormony zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jajników, a także cyst i włókniaków.


Więcej na temat antykoncepcja owulacja
Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04