Związek z przyjacielem
Image by LifetimeStock.com

Wyjście z friend zone – związek z przyjacielem

Związek z przyjacielem
Image by LifetimeStock.com

Wiele par zaczyna swoją relację właśnie od przyjaźni – dzięki temu już na starcie związku znają się naprawdę dobrze, wiedzą, jak ze sobą rozmawiać i mają do siebie duże zaufanie. Jednak związek z przyjacielem budzi też sporo obaw z powodu lęku przed bezpowrotną utratą przyjaźni.

Dlaczego warto zaangażować się w związek z przyjacielem?

Każdy marzy o tym, by partner był jednocześnie najlepszym przyjacielem, z którym będzie się na dobre i na złe i który zawsze wesprze, gdy zajdzie taka potrzeba. Dzięki wcześniejszej przyjaźni ominiecie pewien etap związku – początki randkowania, wzajemna fascynacja, otoczka tajemnicy. To magiczny moment – etap wzajemnego zauroczenia sobą i stopniowego poznawania siebie. Jednak to zauroczenie zawsze bazuje na ograniczonych informacjach i bywa, że zakochujemy się nie w realnej osobie, ale w naszym wyobrażeniu na jej temat. Rozpoczynając od przyjacielskiej relacji, już na starcie wiecie jakie są wasze wartości, cele, pragnienia. Znacie swoją przeszłość, doświadczenia – także te związane z poprzednimi związkami. Krótko mówiąc – wiecie, na co się piszecie. Nie grożą wam rozczarowania i zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością. Od początku czujecie się w swoim towarzystwie swobodnie, na co trzeba zwykle wielu miesięcy.

 

Poza tym najlepiej wiecie, jak się wspierać w trudnych chwilach i być może niejednokrotnie pocieszaliście się nawzajem po rozstaniu.

Kiedy związek z przyjacielem nie ma sensu?

Związek z przyjacielem nie powinien być nigdy traktowany jako nagroda pocieszenia. Jeśli szukasz nowego partnera, ale z jakichś powodów już od jakiegoś czasu ci się to nie udaje, nie traktuj swojego przyjaciela jak deskę ratunkową na zasadzie „z braku laku”. Nie jest to w porządku ani wobec niego, ani wobec ciebie.

Co zrobić, gdy związek z przyjacielem nie wypali?

Zawsze trzeba się z tym liczyć i to w każdym związku. Niewątpliwie jednak próbując przeobrazić przyjaźń w romantyczną relację ryzykujecie więcej. Nie będzie to już tylko i wyłącznie strata czasu, szansy na związek, ale i utrata wartościowej przyjaźni. Czy warto podjąć to ryzyko?


Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48