chłopiec trzymający kota na rękach
©nuzza11/Fotolia.com

Zooterapia, czyli terapia z udziałem zwierząt. Jaki ma wpływ na zdrowie człowieka? Rodzaje zooterapii

chłopiec trzymający kota na rękach
©nuzza11/Fotolia.com

Zooterapia jest skuteczną formą terapii wykorzystywaną w różnych zaburzeniach somatycznych i psychicznych. Znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu niepełnosprawności, autyzmu, depresji i nerwic. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami przyspiesza rekonwalescencję, czyli powrót do zdrowia, a także zmniejsza stres.

Zooterapia jest naturalną metodą leczenia, która opiera się na kontakcie człowieka ze zwierzętami. Taki rodzaj terapii redukuje stres, odpręża i przynosi lepsze samopoczucie. Zooterapia jest również pomocna przy rehabilitacji oraz w zwalczaniu i zapobieganiu różnym chorobom, np. sercowo-naczyniowym.

Czym jest zooterapia?

Zooterapia, nazywana inaczej animaloterapią, jest terapią z udziałem zwierząt. Należy do naturalnych metod leczenia, a jej celem jest poprawa stanu fizycznego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego człowieka. Zooterapia polega na bezpośrednim kontakcie człowieka z określonym zwierzęciem, np. psem, kotem, koniem. Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat i zgodnie z wynikami licznych badań mają korzystny wpływ na samopoczucie ludzi. Zooterapia zwykle kojarzona jest z pracą z dziećmi, jednak ta metoda leczenia jest również stosowana w terapii osób dorosłych. Jest szczególnie przeznaczona dla osób z:

  • różnymi niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi,
  • autyzmem,
  • zespołem Aspergera,
  • zaburzeniami zachowania,
  • chorobami psychicznymi,
  • stwardnieniem rozsianym,
  • depresją, nerwicami, stanami lękowymi.

Zooterapia jest również wskazana osobom niesłyszącym oraz niewidomym. Może być również wykorzystywana w stosunku do ludzi nie cierpiących na żadne schorzenia somatyczne czy psychiczne, ale którzy są osamotnieni lub doświadczają silnego stresu. Animaloterapia stosowana jest także w pracy z osobami w podeszłym wieku.

Zooterapia - jakie przynosi korzyści?

Zooterapia odgrywa ważną rolę w leczeniu różnych zaburzeń, gdyż dla każdego człowieka kontakt ze zwierzęciem jest bardzo ważny. W procesie leczenia i terapii duże znaczenie ma dotyk. Zwierzę jest istotą żywą, którą można brać na ręce, głaskać, przytulać, opiekować się nią. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem przyczynia się do uwalniania endorfin, potocznie nazywanych “hormonami szczęścia”, które wykazują właściwości przeciwbólowe. Skutkuje także pobudzeniem układu odpornościowego organizmu oraz obniżeniem poziomu hormonów stresu, czyli kortyzolu i noradrenaliny. Zooterapia działa odprężająco, rozluźniająco i uspokajająco oraz redukuje stres. Zwierzęta bezkrytycznie przyjmują ludzi takimi jakimi oni są bez względu na niepełnosprawność czy chorobę. Dzięki temu osoby z określonymi zaburzeniami zaczynają akceptować siebie. Zooterapia pozwala również czerpać radość z kontaktu ze zwierzętami i stanowi źródło zabawy, dobrego humoru i śmiechu. Animaloterapia przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, zapobiega powstawaniu chorób sercowo-naczyniowych oraz przyspiesza powrót do zdrowia. U dzieci mających kontakt ze zwierzęciem od najwcześniejszych lat życia (zwłaszcza w pierwszym roku życia) rzadziej diagnozuje się alergie oraz astmę. Zooterapia uczy odpowiedzialności, okazywania czułości, kontroli własnych emocji, a także zwiększa samoocenę.

Rodzaje zooterapii i ich wpływ na zdrowie

Zooterapia staje się coraz bardziej popularną metodą leczenia różnych zaburzeń i niepełnosprawności. Najbardziej rozpowszechniona jest dogoterapia, inaczej kynoterapia, czyli terapia z udziałem psa. Najczęściej wykorzystuje się ją u osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Downa, nadpobudliwością psychoruchową, autyzmem oraz u osób niesłyszących i z uszkodzeniami wzroku. Dogoterapia znajduje zastosowanie jako metoda wspomagająca rehabilitację oraz edukację dzieci i dorosłych. Przynosi również pozytywne efekty w terapii osób samotnych i starszych. Kontakt człowieka z psem pozwala na nawiązanie silnej więzi psychicznej, która przyspiesza proces leczenia oraz ułatwia przejście choroby. Terapia z psem ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka, gdyż za jej pośrednictwem dziecko uczy się wyrażać emocje, poznaje otaczający świat i rozwija aktywność ruchową. Dogoterapia przyczynia się do usprawnienia funkcji motorycznych, koncentracji, komunikacji, a także doskonali poczucie równowagi. Ułatwia również opanowanie umiejętności poruszania się na wózku. Innymi popularnymi rodzajami zooterapii są: terapia z kotem oraz z koniem. Zastosowaniem ma również terapia z udziałem delfinów.

  • Felinoterapia, czyli rodzaj zooterapii oparty na kontakcie z kotem. Jest ona skuteczna w stosunku do wielu chorób i zaburzeń. Znajduje zastosowanie w terapii osób z artretyzmem, depresją, chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, cukrzycą, uszkodzeniami słuchu lub wzroku, stwardnieniem rozsianym, chorobami psychicznymi i krążeniowymi, autyzmem i nadpobudliwością ruchową. Felinoterapia działa uspokajająco i przeciwbólowo. Obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko chorób układu krwionośnego. Koty są zwierzętami o dużej wrażliwości, zwykle wyczuwają stan człowieka i kładą się w tych miejscach ciała, w których odczuwa się ból, co przynosi ukojenie.
  • Hipoterapia, czyli terapia z udziałem koni. Jest szeroko wykorzystywana w terapii osób z chorobami narządu ruchu, autyzmem, schizofrenią, mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Downa. Hipoterapia ma pozytywny wpływ na kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Przyczynia się do rozluźnienia mięśni i zapobiega przykurczom oraz ograniczeniu ruchomości w stawach. Kontakt z koniem rozwija również koncentrację i samodzielność.
  • Delfinoterapia, czyli terapia oparta na kontakcie z delfinem. Jest szczególnie wskazana w leczeniu zaburzeń autystycznych. Delfinoterapia polega na zabawie w wodzie i wykonywaniu różnych ćwiczeń ruchowych kontrolowanych przez fizjoterapeutów. Delfiny są wyjątkowymi zwierzętami, które wysyłają ultradźwięki mające dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka.

Przeładuj

"Hotel Paradise": Kto odpadł za szybko? Klaudia El Dursi zdradza, kogo jest jej najbardziej szkoda

zobacz 01:10