Chłopiec i żarówka
© alphaspirit/Fotolia.com

Muzyka, plastyka i matematyka – w tych dziedzinach osoby z zespołem sawanta są wybitnie zdolne

Chłopiec i żarówka
© alphaspirit/Fotolia.com

Chociaż osoby z zespołem sawanta mają niższy iloraz inteligencji od przeciętnego, (ich IQ to maksymalnie 70), to są szczególnie uzdolnione w dziedzinach takich, jak matematyka, muzyka czy plastyka i mają doskonałą pamięć.

Zespół sawanta dotyczy osób z uszkodzoną lewą półkulą mózgu i chorych na autyzm

Przez to, że lewa półkula mózgu działa nieprawidłowo, część prawej półkuli otrzymuje więcej krwi. Dzięki temu taka osoba ma ponadprzeciętne zdolności m.in. do zapamiętywania, muzyczne, plastyczne lub matematyczne. Zespół sawanta występuje bardzo często razem z autyzmem. Szacuje się, że ½ wszystkich dotkniętych zespołem sawanta to osoby autystyczne. Dużo rzadziej ponadprzeciętne zdolności mają ludzie z niedorozwojem umysłowym i tacy, u których doszło do uszkodzenia centralnego układu nerwowego na skutek np. krwotoku podpajęczynówkowego bądź w wyniku fizycznego urazu.

Imponujące umiejętności osób z zespołem sawanta

Chorzy na zespół sawanta charakteryzują się doskonałą pamięcią. Z tą zdolnością przeważnie łączy się jedna z czterech dziedzin: matematyka, plastyka, muzyka, zdolność do nauki języków obcych. Niektórzy sawanci są w stanie odtworzyć raz usłyszany utwór muzyczny czy zobaczone dzieło sztuki – malarskie lub rzeźbiarskie. Zdarza się, że sawant ma ponadprzeciętne zdolności do nauki języków obcych, a to także dzięki znakomitej pamięci i możliwości odtwarzania tego, co raz zostanie poznane. Komputer w głowie – tak dwoma słowami można określić matematyczne umiejętności sawantów. Takie osoby są w stanie bardzo szybko dokonać obliczenia np. tego, jaki dzień tygodnia wypadał kilkaset czy nawet kilka tysięcy lat wstecz. Wszystkie te zdolności opierają się jednak zaledwie na odtwarzaniu, bez zrozumienia. Sawant zapamięta całą książkę, ale nie będzie rozumiał, o czym ona jest. W zależności od stopnia autyzmu czy upośledzenia umysłowego kontakt z sawantami jest mniej lub bardziej utrudniony, dlatego nie zawsze da się stwierdzić, jak szerokie jest spektrum zdolności.

 

Przeładuj

Trendy na wiosnę 2020 w pigułce. Oto 5 największych hitów, które będziemy nosić tej wiosny

zobacz 01:14