Para się kłóci
©olly/Fotolia

Czy będąc w związku potrzebujemy odrobiny zazdrości?

Para się kłóci
©olly/Fotolia

W małych dawkach zazdrość może pokazać siłę więzi między partnerami, rozbudzić pożądanie czy uświadomić, że musimy cały czas starać się o siebie nawzajem. Ciągła zazdrość w związku może spowodować poczucie osaczenia, izolowania od potencjalnie zagrażającego relacji towarzystwa, co skutkuje uczuciem zmniejszenia się życiowej przestrzeni i pragnieniem ucieczki.

Zazdrość w związku

Zazdrość w relacji partnerskiej warunkują przyczyny:

  • zewnętrzne - niewłaściwe zachowanie ukochanego, np. chłód, obojętność, brak czasu;
  • wewnętrzne - tkwiące w psychice, np. zaniżona samoocena, negatywne wzorce jako następstwo nieudanych związków, spowodowane negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa przekonanie, że na miłość trzeba zasłużyć, zależność pomiędzy samooceną a opinią partnera, zespół Otella (u alkoholików - wymuszanie przyznania się do zdrady przemocą).

Kobiety radzą sobie z zazdrością zwiększając własną atrakcyjność fizyczną, natomiast płeć brzydka stosuje taktykę demonstrowania swoich zasobów - kupowanie prezentów, zapraszanie do restauracji. Zdrowa zazdrość występuje w sytuacji realnego zagrożenia zdradą, niezdrowa to tylko irracjonalne o niej przekonanie, niepoparte dowodami.

Czy zazdrość w związku jest potrzebna

Odrobina zazdrości może być dla związku jak powiew świeżego powietrza - pokazuje siłę więzi, uświadomi, że musimy się starać, rozbudzi namiętność. Zazwyczaj jednak ofiara ciągłych oskarżeń, która ma czyste sumienie, odbiera je jako kurczenie się przestrzeni życiowej, wymuszanie izolacji społecznej. Osaczanie wywołuje poczucie duszenia się i chęć ucieczki. A skoro w oczach partnera i tak jesteśmy winni i na pewno mamy coś na sumieniu, możemy nie do końca świadomie chcieć dać mu nauczkę i naprawdę go zdradzimy. Musimy kłamać, gdzie i z kim się wybieramy i systematycznie oddalamy się od zazdrosnego partnera, a siła relacji słabnie. Zazdrośnik odczuwa silny lęk przed porzuceniem, ale zachowania swojego nie jest w stanie zmienić, niszcząc wszystko, co zostało zbudowane. Aby więc zredukować ciągłe objawy zazdrości i natrętne myśli na ten temat, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • co naprawdę powoduje takie myśli? czy miały miejsce jakieś konkretne zachowania partnera czy zupełnie nie dał nam powodu? w jakich sytuacjach się to nasila?
  • jakie są uczucia i potrzeby obu stron?
  • jaka jest twoja samoocena i czy jest związana ze zdaniem na ten temat ukochanego?
  • czy zamiast skupiać się na kontrolowaniu każdego kroku partnera nie lepiej byłoby realizować własne pasje i miło spędzać czas?

Zastanówmy się, jak zazdrość wpływa na związek i jak na obie strony wpływają takie ograniczenia. Warto porozmawiać o tym we dwójkę na neutralnym gruncie, zapoznać się z punktem widzenia ukochanego. Spojrzenie z odmiennej perspektywy uczy dystansu do swych uczuć. Można też zamienić się rolami i odegrać scenę zazdrości, notując i analizując swe odczucia. Pomocny bywa również psycholog bądź psychoterapeuta oraz sesja terapii par.

Przeładuj

Lewandowska, Sienkiewicz, Boruc... Te gwiazdy pokazały swoje brzuchy szybko po porodzie!

zobacz 02:18