Terapeutka prowadzi sesję ze swoją pacjentką.
©WavebreakmediaMicro/Fotolia.com

Czym się kierować, wybierając terapeutę – nurt terapeutyczny, wiek, doświadczenie specjalisty

Terapeutka prowadzi sesję ze swoją pacjentką.
©WavebreakmediaMicro/Fotolia.com

Podstawą pracy terapeutycznej jest dobra relacja z terapeutą. Nie każdy specjalista będzie pasował do każdego klienta, więc przed podjęciem współpracy warto poznać go osobiście i zastanowić się, jakie robi wrażenie. Niezwykle ważne jest, aby czuć się bezpiecznie i komfortowo przy terapeucie.

 

Aby terapia była skuteczna, powinna być prowadzona przez specjalistę z doświadczeniem w pracy z ludźmi. Wybierając terapeutę, należy zdecydować się na nurt, który najbardziej odpowiada potrzebom (np. psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny, integratywny, egzystencjalny). Ważną rolę odgrywają też cechy indywidualne terapeuty, które mogą utrudniać relację.

 

Nurt terapeutyczny psychoterapeuty

 

Psychoterapeuci pracują w określonym nurcie terapeutycznym. Każdy z nich pasuje do innego typu ludzi i rodzaju problemów. Tak więc przed wyborem terapeuty warto zastanowić się nad rodzajem swojego problemu i sprawdzić, jaki rodzaj terapii może go rozwiązać:

  • Terapia psychodynamiczna – skupia się na problemach wynikających z dzieciństwa. W tym przypadku terapeuta skupia się na nieuświadomionych konfliktach, które uzewnętrzniają się w pozornie niezwiązanych ze sobą aspektach życia.
  • Terapia poznawczo-behawioralna – skupia się na docieraniu do ukrytych znaczeń, jakie klient nadaje swoim przeżyciom i doświadczeniom. Proces terapeutyczny polega na zmianie schematów myślenia i emocji, które uwidaczniają się w zachowaniu.
  • Terapia egzystencjalna – polega na analizowaniu systemu wartości klienta. Jest to nurt skierowany do osób, które nie widzą sensu życia i nie potrafią „ruszyć z miejsca”.
  • Terapia integratywna – łączy wszystkie główne nurty terapeutyczne i próbuje dojść do sedna problemu, uwzględniając różne podejścia psychologiczno-filozoficzne.

 

Osobowość terapeuty – cechy indywidualne

 

Osobowość terapeuty jest często ignorowana, jednak niekiedy może decydować o skuteczności terapii. Nawet najlepiej przygotowani specjaliści mogą nie sprostać osobie potrzebującej pomocy, do której nie trafia ich styl bycia. Terapia trwa niekiedy nawet kilka lat, a w tym czasie porusza się wiele głębokich spraw życiowych, co jest trudnym doświadczeniem dla klienta. Dodatkowy problem może powodować zbyt duże podobieństwo terapeuty do osoby bliskiej pacjentowi. Gdy styl bycia specjalisty przypomina zachowanie np. ojca, może dużo silniej dojść do przeniesienia emocji z ojca na terapeutę.

 

Wiek psychoterapeuty – elastyczność vs doświadczenie

 

Zdecydowana większość klientów szuka terapeuty starszego od nich, ponieważ kojarzy im się to z większym doświadczeniem i wiedzą. Warto jednak niekiedy zdecydować się na młodszego specjalistę, który częściej poddaje się nadzorowi i refleksji innego terapeuty (superwizji). Dzięki temu może on być bardziej wyczulony na swoje niedoskonałości. Młodsi terapeuci są też bardziej elastyczni i chętni do pracy w niekonwencjonalnych formach, co również w niektórych przypadkach może być dużą zaletą.

 

Wybór terapeuty – doświadczenie, certyfikat

 

Przed udaniem się do terapeuty warto najpierw sprawdzić, jakie ma doświadczenie. Nie musi on mieć za sobą kilkunasto- lub kilkudziesięcioletniej praktyki, lecz powinien ukończyć kilkumiesięczne staże i praktyki z zakresu psychoterapii. Niezwykle ważny jest też certyfikat ukończenia kilkuletniego szkolenia z określonego nurtu psychoterapii. Taki dokument upoważnia go do pracy na głębszym poziomie terapeutycznym. Co więcej, świadczy on o przebyciu przez specjalistę własnej psychoterapii, co znacznie zwiększa jego umiejętności i profesjonalizm.

Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17