Otwarte książki na stole.
©magdal3na/Fotolia.com

Dobre książki psychologiczne pomagające w walce z depresją – jakie wybrać?

Otwarte książki na stole.
©magdal3na/Fotolia.com

Dobre książki psychologiczne pomagają w walce z wieloma zaburzeniami, w tym depresją. Książki psychologiczne, które dobrze przeczytać w czasie depresji to: „Bo jesteś człowiekiem, czyli jak żyć z depresją, ale nie w depresji” oraz „Depresja. Jak skruszyć mury więzienia swojego umysłu”. Warto też zwrócić uwagę na lekturę „Praktyka uważności. Ośmiotygodniowy program ćwiczeń pozwalający uwolnić się od depresji i napięcia emocjonalnego.”

 

Depresja, tak jak cukrzyca i otyłość, jest chorobą cywilizacyjną. Z roku na rok rośnie odsetek chorych (zobacz). Psychologowie wydają coraz lepsze poradniki do walki z chorobami takimi jak depresja poporodowa oraz depresja u dzieci i osób starszych.

„Bo jesteś człowiekiem, czyli jak żyć z depresją, ale nie w depresji” - książka o depresji doświadczonego terapeuty

Ewa Woydyłło, wykształcony psycholog i terapeuta, stworzyła poradnik z poczuciem humoru i bez banalnych schematów przeznaczony dla osób z depresją. Książkę czyta się z przyjemnością. Lektura stopniowo wprowadza w tematykę depresji, zawiera dużo słów wsparcia oraz klarownych myśli. Można w niej też znaleźć porady dla osób, których bliscy cierpią na tę chorobę. Leczenie depresji jest opisane z doświadczenia autorki, której długoletnia praca z pacjentami przyniosła olbrzymią wiedzę. Książka zawiera wskazówki leczenia medycznego, jak też życiowe porady. Autorka podkreśla, jak ważne jest zrozumienie siebie i wykorzystanie swojego potencjału. Wspomina też ważną rolę duchowości w procesie wyjścia z depresji. Poradnik opisuje również metody, które pomogły innym wyjść z choroby.

„Depresja. Jak skruszyć mury więzienia swojego umysłu” – książka psychologiczna dla osób z depresją i ich partnerów

Autorka, Dorothy Rowe, jest psychologiem klinicznym, która od 1986 roku poświęca się badaniu zjawiska depresji. Książka przedstawia chorobę jako stan, który ludzie sami sobie budują, a tym samym mogą go też zburzyć. Leczenie depresji jest więc ukazane w postaci niszczenia muru, którym otaczają się osoby zmagające się z zaburzeniem. Autorka pokazuje przyczyny i proces przebiegu choroby. Osoby dotknięte depresją mają złe zdanie o sobie i uważają, że nie zasługują na szczęście. Dorothy Rowe próbuje ukazać dobre strony ludzi i uświadomić im ich potencjał. W tej książce o depresji, duża część poświęcona jest trudnemu życiu partnerów osób pogrążonych w chorobie. Autorka przedstawia, jak początkowa troska przeradza się we frustrację i dezorientację, ponieważ opieka nad chorym nie przynosi żadnych rezultatów. Książka w dużej mierze przygotowuje psychicznie do życia z osobą w depresji. Jest to nie tylko opis walki z chorobą, ale też studium ludzkiej psychiki narażonej na zagrożenia bycia świadomym.

„Praktyka uważności. Ośmiotygodniowy program ćwiczeń pozwalający uwolnić się od depresji i napięcia emocjonalnego” – leczenie depresji za pomocą uważności

Uważność staje się coraz bardziej uniwersalną metodą leczenia wielu zaburzeń. Terapia oparta na praktyce świadomego życia (Mindfulness-Based Cognitive Therapy) zmniejsza o 50% ryzyko wystąpienia depresji (zobacz). Skutki jej stosowania są podobne do przyjmowania leków antydepresyjnych, jednak terapia nie szkodzi organizmowi, tak jak długotrwałe przyjmowanie tabletek. Książka przedstawia proces uwalniania się od ciągłego rozmyślania i zamartwiania się. Pozwala przejść przez tę terapię samodzielnie, unikając cotygodniowych wizyt u terapeuty. Poradnik uczy, że walka z trudnymi myślami i emocjami powoduje dodatkowe cierpienie, a najlepszą drogą jest zgoda na ich istnienie i życzliwość do samego siebie.


Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36