Uśmiechnięta para w łóżku
©George Dolgikh/fotolia

Czy jesteś uzależniony emocjonalnie od partnera?

Uśmiechnięta para w łóżku
©George Dolgikh/fotolia

Uzależnienie od partnera to utrata samodzielności i własnych poglądów na rzecz drugiej osoby. Choroba ta utrudnia życie nie tylko uzależnionemu, ale także osobie od niej uzależnionej.

Czym jest uzależnienie od partnera?

Uzależnienie od partnera polega na tym, że odczuwamy utratę własnej samodzielności i własnych poglądów na rzecz poglądów i zdania innej osoby. Czujemy się zagrożeni nawet wtedy gdy tylko wyobrazimy sobie chwilę spędzoną bez ukochanego. Jedynym celem naszego funkcjonowania jest zadowolenie tej drugiej osoby. W takim wypadku rezygnujemy z własnych planów, zmieniamy poglądy, wartości, przekonania przejmując je od partnera.

Jakie są przyczyny uzależnienia emocjonalnego od partnera?

Uzależnienie emocjonalne od partnera zaczyna się wtedy, kiedy będąc w związku jedna ze stron za bardzo się stara, spełnia wszystkie zachcianki i oczekiwania partnera. Zakochany robi wszystko aby nie stracić drugiej osoby. Z obawy przed utratą ukochanego rezygnuje z własnych planów i poświęca się coraz bardziej na rzecz partnera. Z czasem jest tak, że osoba uzależniona emocjonalnie od drugiej osoby nie ma już czasu dla siebie, własnej rodziny i przyjaciół. Obawa przed utratą ukochanej osoby wywołuje lęk, smutek, panikę, a niekiedy nawet agresję.

 

Uzależnieni od partnera nie są w stanie wyobrazić sobie, że zostaną sami. Osoba uzależniona dosyć często przytłacza partnera i staje się zaborcza. Uzależnienie emocjonalne dotyka przede wszystkim kobiet. Może to wynikać z problemów w dzieciństwie takich jak: brak akceptacji, zainteresowania i co najważniejsze brak miłości. Kolejnej przyczyny można doszukiwać się w sferze seksualnej. Kobieta podczas zbliżeń z partnerem produkuje oksytocynę, czyli hormon przywiązania. Hormon może wpływać na kształtowanie się uzależnienia od ukochanego. Osoba uzależniona zaniedbuje swoje obowiązki i życie zawodowe poświęcając całą siebie drugiej osobie. Ponadto uzależniony nie kieruje swoim życiem i nie ma żadnych priorytetów, gdyż boi się, że podjęte samodzielnie decyzje nie znajdą aprobaty u partnera. Uzależniony emocjonalnie od partnera nie wierzy w siebie i ma niską samoocenę.

Jak leczyć uzależnienie emocjonalne od partnera?

Pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia emocjonalnego od partnera jest uświadomienie sobie, że jest się chorym i tworzy się z partnerem toksyczny związek. Drugi krok to zastanowienie się nad tym co jest dla nas wartościowe w życiu i co chcemy w nim osiągnąć. Ponadto należy pomyśleć nad samym źródłem uzależnienia emocjonalnego. Trzecim krokiem jest szczera i długa rozmowa z partnerem o uczuciach. Bywa tak, że konieczna okazuje się terapia dla obojga partnerów, a w niektórych przypadkach zakończenie relacji, jaka łączyła te osoby.


Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58