Uzależnienie od miłości
Image by LifetimeStock.com

Miłość jak narkotyk: naturalny haj i uzależnienie

Uzależnienie od miłości
Image by LifetimeStock.com

Uzależnienie od miłości przebiega podobnie jak i inne uzależnienia – pojawia się przymus ciągłego kontaktu z partnerem i wręcz osaczania go.

 

Miłość to jedno z największych i najpiękniejszych uczuć, jakich można doświadczyć. Nic dziwnego, że wiele ludzi nie wyobraża sobie życia bez drugiej osoby, którą mogłaby nim obdarzyć oraz otrzymać to samo. W pewnym momencie jednak kończy się zwykłe pragnienie bycia kochanym, a zaczyna się uzależnienie od miłości. Czym właściwie jest?

Uzależnienie od miłości

Uzależnienie od miłości przebiega bardzo podobnie do uzależnienia od jakiejkolwiek substancji czy kompulsywnego zachowania. Można powiedzieć, że miłość dosłownie działa jak narkotyk:

 

 • Tolerancja – „zdrowy” partner rozpoznaje i szanuje granice w związku i nigdy nie używa drugiej osoby po to, by zaspokoić swój głód – głód miłości. Osoba uzależniona od miłości potrzebuje coraz więcej dowodów uczuć, coraz więcej ich okazywania, zupełnie jak osoba uzależniona np. od alkoholu, potrzebująca coraz większych dawek, by wprowadzić się w stan upojenia.
 • Odstawienie – jeśli osoba uzależniona od miłości nie otrzymuje jej w odpowiedniej dawce, czyli po prostu ukochanego lub ukochanej nie ma w pobliżu, nie może się skupić na niczym oprócz myślenia i tęsknienia.
 • Izolacja – uzależnienie od miłości powoli sprawia, że osoba staje się coraz bardziej uwikłana i zaabsorbowana uczuciem, że zaczyna zaniedbywać inne dziedziny życia – obowiązki w pracy, rodzinę, przyjaciół, a nawet dbanie o samego siebie. Zdrowy, czyli nieuwikłany i nieuzależniony, partner dąży do realizacji swoich celów niezależnie, kontynuując swój rozwój osobisty na wszystkich polach.
 • Zaprzeczenie – osoba uzależniona od miłości nieustannie pakuje się w szkodliwe i bolesne relacje, nie mogąc sobie poradzić z tą sytuacją. Zdrowy partner, gdy zauważy jak bardzo partnerka jest uwikłana, często wycofuje się ze związku. Jednak dla osoby uzależnionej problem powróci w kolejnej relacji, bo znów w ten sam sposób uzależni się od partnera.

Czy jestem uzależniona od miłości?

Odpowiedz sobie (szczerze!), które z poniższych stwierdzeń do ciebie pasują – nieważne czy masz stałego partnera czy wciąż szukasz, randkując:

 • nie możesz przestać myśleć o swoim byłym;
 • chciałaś zmniejszyć liczbę randek, ale bez powodzenia;
 • przesadnie dbasz o to, by się przypodobać partnerowi;
 • jeśli się z kimś nie spotykasz, czujesz się nieswojo i rozdrażniona;
 • byłaś/jesteś w toksycznym związku, ale nie dążyłaś do jego zakończenia;
 • po rozstaniu wracasz do byłego, bo nie możesz znieść samotności;
 • cały wolny czas spędzasz z partnerem;
 • zaniedbujesz innych bliskich ze względu na partnera;
 • twój humor zawsze zależy od nastroju partnera;
 • gdy nie możesz się spotkać z partnerem, jesteś wściekła na cały świat.

 

Jeśli odpowiedziałaś twierdząco przynajmniej na jeden z punktów, może to oznaczać, że jesteś uzależniona od miłości i bycia z kimś. Ale uwaga: jeśli jesteś we wczesnym etapie związku, tzw. fazie zakochania czy zauroczenia, rozwiąż test ponownie za jakiś czas, ponieważ dla romantycznych początków te objawy są naturalne.

 

Z uzależnieniem od miłości możesz nie poradzić sobie sama, a przyznanie się do tego, że problem istnieje, jest dopiero pierwszym krokiem. Następnym jest szukanie pomocy u specjalisty – najskuteczniejsza będzie terapia grupowa, która pozwoli ci się przyjrzeć jak reagujesz na kontakty z innymi ludźmi, oraz psychoterapia, prowadzona przez doświadczonego psychoterapeutę.


Przeładuj

Mikołaj i Sylwia wystąpią w "Tańcu z Gwiazdami"? Mają jeden warunek!

zobacz 01:36