Dłonie piszące na klawiaturze laptopa
Image by LifetimeStock.com

Zakupy online mogą uzależniać!

Dłonie piszące na klawiaturze laptopa
Image by LifetimeStock.com

Uzależnienie od internetu to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się nadużywaniem lub kompulsywnym używaniem internetu.

 

Tak, jak hazardzista idzie do kasyna, żeby się odegrać, osoba uzależniona od internetu włącza komputer, żeby nawiązać nowe znajomości, zdobyć nowe informacje, których tak naprawdę nie potrzebuje, grać w gry online czy wreszcie robić zakupy w sklepach internetowych.

Mechanizm uzależnienia od zakupów online

W internecie dostępnych jest wiele różnorodnych towarów. Żeby dodać je do wirtualnego koszyka wystarczy jedno kliknięcie. Nikt, żaden sprzedawca ani inny klient, nie ocenia, co i w jakich ilościach się kupuje. Dodatkowo można sprawdzić opinie innych użytkowników na temat danego towaru. Obecnie bez ponoszenia większych kosztów można kupować przedmioty nawet z zagranicznych sklepów i aukcji internetowych. Sam proces kupowania przez internet jest prosty, przyjemny i szybki, o ile nie robi się tego pod wpływem wewnętrznego przymusu.

 

Osoba, która jest uzależniona od zakupów przez internet, czuje przymus wyszukiwania nowych przedmiotów i kupowania ich. Często są to rzeczy, które nie są jej do niczego potrzebne. Może ich nawet nie rozpakowywać. Uzależniony często planuje swoje zakupy i myśli o nich, nawet wtedy, kiedy nie jest przy komputerze.

 

Zakupy online mogą stanowić formę odreagowania negatywnych emocji i być sposobem na doraźną poprawę samopoczucia. Niestety, jak każdy inny patologiczny nawyk, w konsekwencji powodują poczucie winy, które szybko zajmuje miejsce chwilowej przyjemności. Żeby zagłuszyć poczucie winy, uzależniony często ponownie rozpoczyna swoje zakupy. Tworzy się w ten sposób błędne koło: konsekwencje patologicznego zachowania sprawiają, że osoba uzależniona powtarza to zachowanie.

Społeczne konsekwencje uzależnienia od internetu

Uzależnienie od internetu, jak i inne formy zakupoholizmu, są odczuwalne przede wszystkim dla portfela i budżetu rodzinnego. Bliscy osoby uzależnionej mogą się niepokoić, a nawet denerwować tym, co robi ona z pieniędzmi i swoim czasem. Rosnąca sterta zakupów i nierozpakowanych pudełek także może być źródłem konfliktów. Osoba uzależniona przestaje mieć czas na dotychczasowe zainteresowania, coraz bardziej izoluje się od znajomych.

 

Uzależnienie od zakupów online można wyleczyć. Najpierw jednak uzależniony musi uświadomić sobie problem i zgłosić się z nim do terapeuty. Najlepsze efekty przynosi w tym przypadku terapia poznawczo-behawioralna.

 

 

Przeładuj

"Love Island": Caroline i Mateusz mają nietypowy plan na wydanie nagrody głównej! Na to pójdzie 100 tysięcy?!

zobacz 02:11