Żetony i karty do gry
Image by LifetimeStock.com

Internetowy hazard uzależnia

Żetony i karty do gry
Image by LifetimeStock.com

Uzależnienie od hazardu w internecie jest jedną z form uzależnienia od internetu. Hazard patologiczny polega na częstym graniu o pieniądze ze szkodą dla życia osobistego, rodzinnego, zawodowego, a nawet dla zdrowia fizycznego.

 

Uzależnienie od hazardu może sprawić, że osoba uzależniona popada w długi, których nie jest w stanie spłacić.

Mechanizm uzależnienia od hazardu w internecie

Pierwszym krokiem do uzależnienia jest odkrycie możliwości uczestnictwa w grach hazardowych w internecie, poznanie ich reguł. Kolejną fazą jest faza zwycięstw, kiedy gracz zaczyna fantazjować o dużej wygranej, gra coraz częściej, zaczyna odczuwać pobudzenie związane z możliwością wygranej, a rzeczywiste wygrane dostarczają mu silnych pozytywnych doznań. Gracz dąży do powtarzania zwycięstw, ryzykuje coraz więcej, obstawia coraz wyższe stawki. Trzecią fazą jest etap strat. Hazard przynosi grającemu coraz większe straty finansowe i społeczne (żeby grać, rezygnuje on z życia rodzinnego i towarzyskiego, zarywa noce, przez co staje się mniej wydajny w pracy). Gracz może zadłużać się, zaczyna okłamywać innych, wciąż gra z nadzieją na wygraną, za wszelką cenę chce się odegrać, co prowadzi do coraz większych strat. Faza strat prowadzi do desperacji – utrata bliskich i pracy wpędza gracza w depresję. Konieczność spłacenia długów może skłaniać go do popełniania przestępstw. Po tej fazie następuje często etap utraty nadziei. Ten etap to tzw. „sięgnięcie dna”. Gracz uświadamia sobie wtedy, jak nisko upadł, jego życie jest w rozsypce, a żądania wierzycieli mogą sprawić, że podejmie próbę samobójczą lub zacznie uciekać od problemu w alkohol lub narkotyki. Innym, bardziej konstruktywnym, wyjściem z tej sytuacji jest zwrócenie się po profesjonalną pomoc do psychoterapeuty zajmującego się leczeniem uzależnień.

Jak leczy się uzależnienie od hazardu w internecie?

Podstawową metodą leczenia uzależnienia od hazardu w internecie jest psychoterapia, indywidualna lub grupowa. Najczęściej prowadzona jest ona w nurcie poznawczo-behawioralnym. Czasem konieczne jest włączenie środków farmakologicznych, np. w sytuacji, kiedy osoba uzależniona ma depresję i przez to nie może aktywnie uczestniczyć w działaniach psychoterapeutycznych.

 

 

Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49