dziecko przy komputerze
Image by LifetimeStock.com

Jak rozpoznać i leczyć uzależnienie od grania w internetowe gry komputerowe

dziecko przy komputerze
Image by LifetimeStock.com

Uzależnienie od internetu można rozpoznać po tym, że aktywności w internecie poświęca się tak dużo czasu, że brakuje go już na życie rodzinne, towarzyskie i zawodowe. Jedną z form tego uzależnienia jest granie w gry komputerowe online.

 

Osoba, która gra w gry internetowe w sposób patologiczny traci często kontakt z rzeczywistością, popada w konflikty z bliskimi, przestaje chodzić do szkoły i pracy, wszystkie jej myśli krążą wokół świata gry.

Po czym poznać uzależnienie od gier komputerowych w internecie?

Podstawowym objawem uzależnienia jest spędzanie dużej ilości czasu na graniu. Osoba uzależniona od gier nawet wtedy, kiedy nie jest przy komputerze, myśli o grze, planuje kolejne działania, które podejmie, kiedy znowu zacznie grać. Jeśli nie może grać, odczuwa niepokój, rozdrażnienie, może nawet zachowywać się agresywnie.

Agresja słowna jest również jej reakcją na próby zwrócenia jej uwagi na to, że za dużo gra. Osoba uzależniona od gier może zacząć odczuwać lęk społeczny i izolować się od ludzi ze świata rzeczywistego. Całym jej światem stają się znajomi, których pozna dzięki grze – inni gracze, postacie wirtualne, z którymi nigdy nie spotka się na żywo. Nadużywanie gier i komputera może prowadzić do tego, że rytm biologiczny uzależnionej osoby zostanie zakłócony: w nocy nie będzie mogła zasnąć, a w dzień skoncentrować się na obowiązkach. Kupowanie przedmiotów w grze może pochłaniać wszystkie oszczędności uzależnionego.

Jak leczy się uzależnienie od gier komputerowych w internecie?

Uzależnienie od gier komputerowych w internecie leczy się tak, jak inne rodzaje uzależnienia od internetu. Najczęściej stosuje się terapię poznawczo-behawioralną, która pozwala opanować szkodliwe nawyki i nauczyć się konstruktywnych form radzenia sobie z impulsami, które skłaniają do włączenia gry. Często stan osoby uzależnionej wymaga też leczenia zaburzeń towarzyszących uzależnieniu: problemów społecznych, problemów z kontrolowaniem agresji, depresji i lęku, np. lęku społecznego.


Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04