dłonie trzymające długopisy
Image by LifetimeStock.com

Poszukuj rozwiązań, a nie problemów – podstawowe założenia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach

dłonie trzymające długopisy
Image by LifetimeStock.com

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach to metoda psychoterapii, która większą uwagę poświęca sposobom optymalnego rozwiązania problemu niż analizie jego przyczyn.

 

Celem terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach jest pomoc osobie w odnalezieniu wewnętrznych zasobów, które sprawią, że z powodzeniem zmierzy się z określoną sytuacją. Często wykorzystywana jest ona przez terapeutów działających w ramach ośrodków interwencji kryzysowej.

Zastanów się, co możesz zrobić, a nie co na pewno ci się nie uda

Jak sama nazwa wskazuje terapia, o której mowa w artykule, skoncentrowana jest na rozwiązaniach, a nie na problemach. Często jest terapią krótkoterminową i prowadzoną doraźnie, kiedy osoba zgłasza się do terapeuty po pomoc w określonej sprawie. Przeszłość osoby jest ważna tylko o tyle, o ile można w niej znaleźć dowody świadczące o wewnętrznych zasobach (kompetencjach społecznych, np. łatwości w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi i osobistych, np. wytrwałość, doświadczenie), które pomogą mu się zmierzyć z aktualnym problemem.

Nic nie trwa wiecznie, problemy też

Osoba, która zgłosiła się na terapię, może postrzegać swój problem w kategoriach sytuacji bez wyjścia. Praca z terapeutą ma ją przekonać, że da się go rozwiązać. Na pewno był w jej życiu okres, kiedy problem jeszcze nie istniał, taki czas być może nadejdzie ponownie. Czasem można to przyspieszyć poprzez odpowiednie działania. Czasem terapeuta zadaje osobie pytanie projekcyjne: „Wyobraź sobie, że wracasz do domu po naszym dzisiejszym spotkaniu. Robisz wszystko to, co na co dzień. Wieczorem kładziesz się spać. Jutro wstajesz i odkrywasz, że twój problem już nie istnieje. Co stało się w nocy i sprawiło, że twój problem został rozwiązany?”. Odpowiedź na to pytanie pomaga zidentyfikować rozwiązanie, które należałoby wprowadzić w życie.

Rób częściej, to co przynosi dobre efekty

Po drodze do odkrycia i wprowadzenia właściwego rozwiązania mogą przydarzać się sukcesy oraz porażki. Należy je traktować jako informację o tym, jakie kroki należy podejmować, a jakich unikać. Powinno się powtarzać to, co doprowadziło do sukcesu. Powinno się też odnotowywać nawet najmniejsze osiągnięcia i cieszyć się nimi. To daje motywację do dalszego działania.

 

Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04