Terapia małżeńska
© sakkmesterke/Fotolia.com

Terapia małżeńska, czyli skuteczna pomoc w kryzysie. Kiedy będzie skuteczna, a kiedy należy z niej zrezygnować?

Terapia małżeńska
© sakkmesterke/Fotolia.com

Terapia małżeńska pomaga małżonkom rozpoznać źródło konfliktu oraz wskazać drogę do jego rozwiązania. Polega najczęściej na cotygodniowych spotkaniach ze specjalistą. W większości przypadków znalezienie porozumienia między partnerami i odbudowanie wzajemnej relacji trwa od 6 do 12 miesięcy. 

 

Terapia małżeńska stanowi nierzadko ostatnią szansę na odbudowanie relacji między małżonkami. Jej celem jest przede wszystkim zażegnanie konfliktów i usprawnienie komunikacji. Pozwala na uratowanie związku, w którym pojawił się kryzys. 

Kiedy warto pójść na terapię małżeńską?

Terapia małżeńska jest wskazana parom, które nie potrafią samodzielnie poradzić sobie z kryzysem jaki pojawił się w ich związku. Pomocy w profesjonalnym gabinecie terapeutycznym poszukują małżonkowie, którzy są zmęczeni nieustającymi kłótniami, pretensjami, mający problem ze wzajemną komunikacją. Terapia małżeńska jest pomocą z zewnątrz i ma zapobiegać pogłębianiu się kryzysu, który może doprowadzić do rozstania. Polega na spotkaniach ze specjalistą, które najczęściej odbywają się raz w tygodniu. Zadaniem terapuety jest rozmawianie z małżonkami i usprawnienie komunikacji. Spotkania te służą lepszemu zrozumieniu siebie nawzajem oraz znalezieniu kompromisów stanowiących podstawę mocnego i trwałego związku.

 

Głównymi celami terapii małżeńskiej są:

  • pomoc małżeństwu w rozpoznaniu przyczyn konfliktu oraz w jego rozwiązaniu,
  • poprawę wzajemnej komunikacji, aby zapobiec kolejnym nieporozumieniom,
  • pomoc małżonkom w uświadomieniu sobie wzajemnych oczekiwań, potrzeb oraz określeniu pewnych zasad funkcjonowania związku. 

 

Terapia małżeńska jest również pomocną metodą w podjęciu decyzji o kontynuowaniu związku lub o rozstaniu, gdy małżonkowie stwierdzą, że jest to jedyne wyjście z kryzysowej sytuacji. 

Kiedy terapia małżeńska pomoże?

Terapia małżeńska jest skutecznym sposobem na odbudowanie relacji między małżonkami i uniknięcie rozwodu. Warunkiem, aby terapia się powiodła jest obustronna chęć wyjścia z kryzysu i uratowania związku. W przypadku, gdy oboje małżonkowie dążą ku temu samemu celowi terapia małżeńska zwykle kończy się powodzeniem. Trudności pojawiają się, gdy jeden z małżonków chce poprawić komunikację i zapobiec rozstaniu, podczas gdy drugi uważa, że dalsze bycie razem nie ma sensu i zastanawia się nad rozwodem. Należy pamiętać, że terapia małżeńska nie przynosi natychmiastowych efektów. Zażegnanie kryzysu i odbudowywanie relacji między małżonkami jest procesem długotrwałym. Skuteczna terapia najczęściej trwa 6-12 miesięcy.

Kiedy terapia małżeńska nie ma sensu?

Terapia małżeńska w niektórych sytuacjach nie jest zalecana, nawet gdy z pozoru oboje małżonkowie sprawiają wrażenie, że chcą uzyskać pozytywną zmianę w relacji. Tego rodzaju pomocy nie zaleca się w przypadku, gdy pomiędzy partnerami dochodzi do przemocy lub małżonkowie (bądź jeden z nich) pozostaje w podwójnym związku, nie chcąc z żadnego rezygnować. Terapia małżeńska nie jest również podejmowana w sytuacji, kiedy jeden z partnerów cierpi na chorobę psychiczną bądź zmaga się z problemem uzależnienia. Terapii nie proponuje się również małżeństwu, gdy jeden z partnerów lub oboje podjęli już decyzję o rozwodzie. 

Przeładuj

W niedzielę wybierzemy też pierwszą damę! Kim są i czym zajmują się żony kandydatów na prezydenta?

zobacz 03:19