Kobieta śpi w łóżku.
©leszekglasner/Fotolia.com

Sennik. 10 najczęściej występujących snów i ich znaczenie według badań psychologicznych

Kobieta śpi w łóżku.
©leszekglasner/Fotolia.com

10 najczęściej występujących snów u ludzi wyłonił  Ian Wallace. Psycholog przeanalizował ponad 180 tysięcy marzeń sennych swoich pacjentów. Wnioski z badań pozwoliły mu utworzyć listę dziesięciu snów, które pojawiały się najczęściej Sny dotyczyły latania, wypadania zębów, ucieczki i spadania.

 

To, czym są marzenia senne wyjaśniają naukowe teorie. Według Zygmunta Freuda sen jest dosłownym przedstawieniem pragnień człowieka, z kolei Jie Zhang twierdzi, że sen to odzwierciedlenie wspomnień „magazynowanych” przez mózg.

1. Sen o wypadających zębach

Zęby według Iana Wallaca (zobacz badania) oznaczają pewność siebie. Gdy wypadają, mogą być oznaką utraty wiary we własne możliwości.

2. Sen o lataniu

Latanie utożsamiane jest z poczuciem wolności. Sen o swobodnym wznoszeniu się, świadczyć może o tym, że na jawie udało się rozwiązać jakiś problem lub pozbyć się czegoś, co do tej pory ograniczało lub stanowiło przeszkodę.

3. Sen o byciu nago w miejscu publicznym

Nagość we śnie może sugerować, że na jawie jest z kimś lub czymś niewygodnie. Psycholog radzi, aby po takim śnie spróbować otworzyć się na sytuacje lub ludzi, z którymi do tej pory czuło się niekomfortowo.

4. Sen o uciecze przed prześladowcą

Bycie ściganym we śnie może oznaczać, że ucieka się od jakiegoś problemu lub konfrontacji. Prześladowca utożsamiany jest z niezrealizowanymi planami, których, być może, osoba śniąca, boi się podjąć.

5. Sen o przyjściu na egzamin nieprzygotowanym

Egzamin interpretowany jest jako zdolność do działania. Sen o tym, że przychodzi się na niego nieprzygotowanym, może sugerować, że śniący podchodzi do siebie zbyt krytycznie. 

6. Sen o spadaniu

Spadanie może świadczyć o tym, że na jawie śniący zbyt kurczowo trzyma się kogoś lub jakiejś sytuacji. Psycholog sugeruje, aby zamiast martwić się o utratę kontroli, spróbować uspokoić się i pozwolić codziennym sprawom toczyć się swoim naturalnym rytmem.

7. Sen o szukaniu toalety

Toaleta we śnie to metafora zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych człowieka. Sen o szukaniu toalety może sugerować problemy z zaspokajaniem ich na jawie.

8. Sen o pustym pokoju

Znalezienie we śnie nieużywanego pokoju może być sugestią, że śniący posiada talenty, istnienia których nie był wcześniej świadomy. Psycholog radzi, aby spróbować poszukać nowego hobby, które może dać dużo radości i satysfakcji w życiu.

9. Sen o prowadzeniu pojazdu bez kontroli nad nim

Samochód we śnie symbolizuje dążenie do konkretnego celu. Jazda bez możliwości kontroli, oznaczać może, że na jawie nie panuje się nad czymś lub komplikuje się drogę do określonych zamiarów.

10. Sen o spóźnieniu

Spóźnienie we śnie świadczyć może o tym, że na jawie traci się możliwość doświadczenia spełnienia. Może to być spowodowane tym, że jest się czymś tak bardzo zajętym, że przestaje się dostrzegać inne możliwości. 


Więcej na temat sen porady psychologiczne
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30