Koszmary nocne występują zwykle w fazie snu REM. Występują u dzieci pomiędzy trzecim a piątym rokiem życia oraz u 50% osób dorosłych. Do najczęstszych przyczyn koszmarów nocnych należą traumatyczne przeżycia, nagromadzenie stresujących sytuacji, obiektywne przeszkody i konflikty wewnętrzne.

Reklama

Koszmary nocne

Pojawiają się zwykle w późnych godzinach nocnych w głębokiej fazie snu REM. Mogą być tak intensywne i dotkliwe, że wybudzą śpiącego ze snu. Często towarzyszy im płacz i głośne krzyki. W trakcie koszmarów śnimy o tym, czego się boimy. Zwykle są to sny o treści kryminalnej, uczucie spadania, topienia się, wojna, uczucie braku możliwości ucieczki przed niebezpieczeństwem lub sny o duchach.

Przyczyny koszmarów nocnych

Przyczyną koszmarów może być podjadanie przekąsek nocą lub wieczorem. W ten sposób zwiększamy metabolizm i stymulujemy mózg do aktywności. Męczące sny mogą być efektem przyspieszonej pracy serca i szybszego, spłyconego oddechu. Zwykle wskazują na niepokój lub zaburzenia psychiczne. Mogą pojawiać się w efekcie przeżytych traum i chaosu życiowego, np. śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców. Czasami związane są z nadchodzącym ważnym wydarzeniem takim jak: egzamin lub rozmowa kwalifikacyjna. Ich przyczyną może być nadużywanie leków (np. środków uspakajających lub tabletek na zawroty głowy) oraz substancji odurzających. Zdaniem niektórych psychologów koszmary nocne mogą być spowodowane złą dietą i brakiem aktywności fizycznej. U niektórych osób pojawiają się w efekcie walki z nałogiem, np. podczas rzucania papierosów. Koszmary nocne mogą być spełnieniem pragnienia, które jest realnie nieosiągalne.

Reklama

Sporadyczne koszmary senne nie są powodem do niepokoju, mogą spotkać każdego człowieka w różnym wieku. Pomocy lekarskiej należy szukać w chwili, gdy dokuczliwe sny powtarzają się regularnie, znacznie obniżają komfort snu i mogą być symptomem zaburzeń psychicznych.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama