śpiąca kobieta
Image by LifetimeStock.com

Jak zostać hipnotyzerem? Czy można nauczyć się hipnozy?

śpiąca kobieta
Image by LifetimeStock.com

Nauka hipnozy odbywa się podczas specjalistycznych kursów prowadzonych przez doświadczonych hipnotyzerów. Choć dostępne są podręczniki i filmy instruktażowe, z których rzekomo można nauczyć się hipnozy, lepiej zachować do nich dystans.

 

Hipnoza jest metodą leczenia, którą powinny stosować wyłącznie osoby wykwalifikowane. Przy hipnozie łatwo popełnić nadużycie lub wyrządzić hipnotyzowanemu krzywdę.

Terapeutyczne zastosowanie hipnozy

Hipnoza rozpowszechniła się w XIX w. jako metoda leczenia zaburzeń nerwicowych określanych mianem histerii. Dzisiaj też jest stosowana przez psychiatrów i psychoterapeutów w terapii zaburzeń psychicznych takich, jak uzależnienia, nerwice czy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Hipnoza bywa też skuteczna w leczeniu bólu i wykorzystywana jest do znieczulania pacjentów podczas zabiegów chirurgicznych.

Lekarze stosujący hipnozę uczą się technik wprowadzania swoich pacjentów w trans na specjalistycznych kursach i studiach podyplomowych. Tylko dyplom ukończenia takiego szkolenia gwarantuje, że hipnoza zostanie przeprowadzona profesjonalnie.

Konsekwencje nieprofesjonalnie przeprowadzonej hipnozy

Samodzielne próby nauczenia się wprowadzania ludzi w trans hipnotyczny w najlepszym wypadku mogą zakończyć się rozczarowaniem i stwierdzeniem, że hipnoza nie działa. Niestety nieprofesjonalnie przeprowadzona hipnoza miewa też dużo poważniejsze skutki.

 

Sugestie hipnotyczne mogą mieć wpływ na sposób myślenia oraz uczucia i zachowania osoby hipnotyzowanej także po zakończeniu sesji hipnozy. Możliwe jest na przykład wmówienie osobie hipnotyzowanej fałszywych wspomnień. Znajduje się ona bowiem w stanie, kiedy niemożliwa jest krytyczna analiza docierających informacji. Osoba w transie hipnotycznym staje się podatna na różnego rodzaju nieetyczne czyny ze strony hipnotyzera, m.in. manipulację.

 

Niepoprawne wyprowadzenie osoby hipnotyzowanej z transu może stanowić dla niej realne fizyczne niebezpieczeństwo. Wystarczy, że osoba, która wciąż częściowo pozostaje pod wpływem hipnozy, siądzie za kierownicą. Podczas prowadzenia samochodu może zignorować istotne bodźce, do których w normalnym stanie świadomości dostosowałaby swoje zachowanie, i doprowadzić do wypadku na drodze.

 

Z uwagi na te zagrożenia należałoby zachować dystans wobec podręczników hipnozy oraz filmów instruktażowych reklamowanych jako sposobów na nauczenie się wprowadzania ludzi w trans hipnotyczny i pozostawić hipnozę specjalistom.

Przeładuj

Czy Marlena i Seweryn z "Rolnik szuka żony" naprawdę się rozstali? Zobacz ich historię miłości

zobacz 02:12