kobieta stoi nad brzegiem morza
Image by LifetimeStock.com

Terapia poprzednich wcieleń – czy regresja hipnotyczna naprawdę działa?

kobieta stoi nad brzegiem morza
Image by LifetimeStock.com

Regresja hipnotyczna jest określana jako metoda terapeutyczna. Nie znajdziesz jej jednak w ofercie profesjonalnych gabinetów psychoterapeutycznych. Hipnoza regresyjna ma na celu dotarcie do podświadomości i wydobycie z niej wiedzy o twoich poprzednich wcieleniach. Ta wiedza ma wyjaśnić trudności, których doświadczasz obecnie i konflikty wewnętrzne, z którymi się zmagasz. Nie ma jednak żadnych dowodów, że ta metoda rzeczywiście działa. Niektórzy twierdzą, że może ona być niebezpieczna.

Na czym polega regresja hipnotyczna?

Regreser wprowadza osobę poddawaną regresji hipnotycznej w stan hipnozy, czyli głębokiego relaksu, podczas którego możliwe jest jednak skupienie się na poleceniach hipnotyzera i wykonywanie ich.

 

Pod wpływem sugestii człowiek poddawany regresji zaczyna wydobywać z pamięci różne wydarzenia, stopniowo cofa się do przeszłości. W ten sposób wraz z regreserem poszukuje wydarzenia, które mogło wycisnąć piętno na jego życiu: prowadzić do przeżywanych aktualnie problemów, sprawiać, że podejmował określone decyzje. Pamięć o tym wydarzeniu często tkwi w podświadomości. Hipnoza ma być tą metodą, która pomoże je stamtąd wydobyć.

 

Sesje regresji hipnotycznej mogą też prowadzić do przypominania sobie wydarzeń z poprzednich wcieleń. W którymś z nich może tkwić przyczyna doświadczanych przez daną osobę problemów. Często więc ludzie poddawani regresji hipnotycznej „przypominają sobie”, że podczas II wojny światowej ukrywali się przed Niemcami albo że byli niewolnikami w starożytnym Egipcie. Trudno jest jednak powiedzieć, czy rzeczywiście zdarzenia opisywane podczas sesji regresji hipnotycznej wydarzyły się naprawdę, czy są tylko wytworem fantazji danej osoby.

 

Regresja hipnotyczna może też być ukierunkowana na wydobycie z człowieka jego ukrytych, tkwiących w podświadomości, zasobów.

Czy sesję regresji hipnotycznej można przeprowadzić samemu?

W sprzedaży dostępne są płyty z nagraniami, które mają wprowadzać w stan hipnozy i poprzez odpowiednie sugestie sprawiać, że osoba, która ich słucha, cofnie się pamięcią do przeszłości, a nawet do poprzednich wcieleń. Samodzielne wprawianie się w stan hipnozy nie jest jednak bezpieczne. Łatwo jest stracić kontrolę nad tym, co dzieje się wtedy ze świadomością. Niecałkowite wyprowadzenie się ze stanu hipnozy także może być niebezpieczne, ponieważ naraża daną osobę na wypadki i urazy spowodowane zaburzeniami koncentracji.

Czy regresja hipnotyczna jest skuteczna?

Nie ma żadnych dowodów na to, że wspomnienia z sesji regresji hipnotycznej są prawdziwe. Jedynym jej aspektem, który rzeczywiście może być korzystny dla psychiki osoby poddawanej regresingowi, jest stan relaksacji, którego doświadcza ona podczas sesji.

Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49