Smutny mężczyzna na terapii
Image by LifetimeStock.com

Myśli, emocje, uczucia, zachowania – psychoterapia poznawczo-behawioralna

Smutny mężczyzna na terapii
Image by LifetimeStock.com

Psychoterapia poznawczo-behawioralna nastawiona jest na osiąganie szybkich i wymiernych rezultatów. Powodzenie psychoterapii poznawczo-behawioralnej zależy przede wszystkim od pracy osoby poddawanej terapii.

 

Terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna szczególnie w oduczaniu fobii, leczeniu nerwic, lęków, zespołu stresu pourazowego oraz zaburzeń odżywiania.

Podstawowe założenia terapii poznawczo-behawioralnej

Psychoterapia poznawczo-behawioralna opiera się na założeniu, że temu, czego doświadczamy w życiu, towarzyszą określone: myśli, emocje, odczucia fizjologiczne, zachowania. Każdy z tych czynników jest powiązany z pozostałymi i ma na nie wpływ. Fobie oraz inne zaburzenia psychologiczne często są nabywane wskutek utrwalenia negatywnych wzorców myśli, emocji, uczuć i zachowań związanych z określonym bodźcem lub sytuacją. Wyobraźmy sobie, że osoba, która obawia się publicznych wystąpień, stanęła właśnie przed koniecznością wygłoszenia krótkiego przemówienia do kilkunastu słuchaczy. W takiej sytuacji w głowie tej osoby mogą pojawić się myśli, że nie poradzi sobie z wystąpieniem, zabraknie jej słów, pomyli się, jest do niczego, wszyscy wezmą ją za niekompetentną.

 

Tego rodzaju myśli mogą sprawić, że ta osoba straci dobry nastrój, stanie się spięta, zacznie się pocić, jej gardło zaciśnie się tak, że nie będzie w stanie mówić pełnym głosem. To sprawi, że poczuje się ona jeszcze gorzej i prawdopodobnie w przyszłości będzie unikać kolejnych wystąpień publicznych, odbierając sobie tym szansę na przełamanie schematu i skorygowanie błędnych wzorców.

Jak działa terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna pomaga osobie, która w niej uczestniczy, rozłożyć problem na czynniki pierwsze. Osoba ta wraz z psychoterapeutą analizuje osobno bodziec, osobno swoją interpretację tego bodźca oraz swoje emocje, uczucia, objawy fizjologiczne i zachowania wiążące się z obecnością bodźca. Następnie przez zmianę myśli i uczuć stara się zapanować nad objawami fizjologicznymi, jest też zachęcana przez terapeutę do konfrontacji z sytuacjami budzącymi lęk i do stosowania nowych wzorców w praktyce. Dopiero wtedy mają one szansę utrwalić się i zastąpić stare, dysfunkcjonalne i powodujące dyskomfort.

Jakie zaburzenia leczy się podczas terapii poznawczo-behawioralnej?

Terapia poznawczo-behawioralna pomaga w leczeniu takich problemów psychicznych, jak:

Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33