Przyjaźń po rozstaniu
Image by LifetimeStock.com

Zostańmy przyjaciółmi... czy to możliwe po zerwaniu?

Przyjaźń po rozstaniu
Image by LifetimeStock.com

Podczas rozstania bardzo często pada propozycja – zostańmy przyjaciółmi. Zwykle w ten sposób daje się do zrozumienia tylko chęć zakopania topora wojennego albo też druga osoba zwyczajnie nie wie co powinna powiedzieć i myśli, że w ten sposób załagodzi ból po zerwaniu.

 

Zdarza się jednak i tak, że propozycja przyjaźni jest jak najbardziej szczera i proponujący wierzy w to, że przyjaźń po rozstaniu jest możliwa. Czy jest tak rzeczywiście?

Czy warto w ogóle próbować?

Przyjaźń po rozstaniu, jak zresztą sama nazwa wskazuje, zakłada że najpierw musi nastąpić dość traumatyczne zerwanie. Jeśli chcesz spróbować przyjaźnić się ze swoim byłym, musisz zacząć od tego, żeby uporać się z żalem związanym z rozstaniem. Daj sobie czas na przetrawienie, wypłakanie i pogodzenie się z sytuacją. Nawet jeśli to była wasza wspólna decyzja, to zawsze oznacza ona zakończenie pewnego etapu w życiu, czemu towarzyszy naturalne poczucie żalu. Dopiero gdy będziesz to miała za sobą, możecie zacząć rozważać możliwość przyjaźni po rozstaniu. Ale zanim jeszcze wypróbujecie czy to działa, zastanów się:

  • czy jesteś gotowa słuchać o jego życiu uczuciowym? O tym, jak umawia się z nową dziewczyną?
  • czy będziesz w stanie otworzyć się przed nim jak przed przyjacielem i dzielić się swoimi troskami? Także związanymi z nowym związkiem?
  • czy nie będziesz mu wypominała tego, co zrobił źle, gdy jeszcze byliście parą?
  • czy nie będziesz traktowała tej przyjaźni jako furtki do ewentualnego powrotu? Albo czy on tego nie zrobi?
  • czy wyobrażasz sobie, że twój nowy facet utrzymuje przyjacielskie stosunki z byłą? Jeśli nie – dlaczego?

 

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w próbie przyjaźni po rozstaniu jest ustalenie nowego poziomu intymności i postawienie jasnych granic. Fakt, iż byliście razem naprawdę blisko nie znaczy, że po rozstaniu nadal tak będzie. Pewne gesty i zachowania były dla was przez długi czas naturalne, ale teraz musicie jasno postawić sprawę i wystrzegać się tych, które mają np. zabarwienie erotyczne, co może was (albo tylko ciebie, albo tylko jego) zdezorientować i wprawić w zakłopotanie.

 

Kolejna rzecz – jeśli decydujesz się na pozostanie przyjaciółmi po zerwaniu, w rzeczywistości zatrzymujesz się w miejscu. Tak naprawdę utknęłaś z byłym, który nie odszedł całkowicie i nie robi miejsca dla nowych ludzi, z którymi mogłabyś się związać.

 

A co wy sądzicie o przyjaźni po rozstaniu? Może jest jak yeti – wszyscy o niej słyszeli, ale nikt nie widział?


Więcej na temat miłość porady psychologiczne
Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47