Przygotowania do ślubu
Image by LifetimeStock.com

Co należy zrobić przed ślubem – przygotowania krok po kroku

Przygotowania do ślubu
Image by LifetimeStock.com

Przygotowania do ślubu najlepiej rozpocząć rok przed uroczystością. W pierwszej kolejności należy zarezerwować termin w lokalu, u księdza, zamówić zespół, fotografa, kamerzystę, florystkę. Oczekiwanie na ślub będzie z pewnością mniej stresujące, jeśli sporządzimy listę niezbędnych do załatwienia spraw.

Przygotowania do ślubu – niezbędne formalności w 10 krokach

  • Spotkanie rodziców - dobrze jest, aby w miłej atmosferze w trakcie zaręczyn lub po tej uroczystości rodzice zakochanych uzgodnili wizję ślubu. Ważne jest ustalenie budżetu ślubnego oraz sporządzenie listy gości.
  • Rezerwacja terminów – należy wybrać miejsce, w którym odbędzie się wesele (porozmawiać na temat menu), zarezerwować datę u zespołu oraz porozmawiać z księdzem, czy interesujący parę młodą termin jest wolny. Ważny jest także wystrój kościoła, sali i samochodu, a także bukiety dla pani młodej i starszej druhny, należy więc spotkać się także z florystką. Koniecznie należy wybrać kamerzystę i fotografa, a także miejsce noclegu dla gości. Jeśli zależy nam na renomowanej fryzjerce i kosmetyczce, to datę należy zarezerwować nawet rok wcześniej.
  • Kolejnym krokiem jest odbycie kursu przedmałżeńskiego oraz odwiedzenie Urzędu Stanu Cywilnego. W przypadku, gdy dla pary jest to pierwszy ślub w życiu, wystarczą dowody osobiste i skrócone akty urodzenia. Jeśli to powtórny ślub konieczny będzie także dokument potwierdzający rozwód (lub akt zgonu, w przypadku wdowców). Cudzoziemcy muszą mieć przy sobie także odpowiednie zaświadczenie ze swojego kraju, paszport i przetłumaczony akt urodzenia.
  • Przyszli małżonkowie powinni wybrać stroje dla siebie wraz z dodatkami oraz zaplanować podróż poślubną (około pół roku przed ślubem).
  • Wybór obrączek ślubnych, zaproszeń i świadków to kolejny krok w przygotowaniach ślubnych.
  • Trzy miesiące przed ślubem należy wybrać pierwszy taniec i – jeśli czujemy taką potrzebę – zapisać się na kilka indywidualnych lekcji tańca. Wtedy też należy poprosić o wolne w pracy i kupić alkohol.
  • 2-3 miesiące przed ślubem to dobry czas na zaproszenie gości.
  • Dobrze jest ustalić miejsca, przy których będą usadzeni goście oraz wykonać próbny makijaż i fryzurę ślubną.
  • Dwa tygodnie przed ślubem przyszli małżonkowie powinni przymierzyć stroje ślubne. Jest to czas na ostatnie poprawki.
  • Tydzień przed ślubem warto upewnić się, czy właściciele lokalu, w którym będzie wesele organizują wszystko zgodnie z planem.

Więcej na temat ślub stylizacje modowe know-how
Przeładuj

Sylwia Madeńska i Mikołaj Jędruszczak rozstali się, a jak wspominają początek znajomości? „Ty mi mówiłaś fejkowe informacje…”

zobacz 01:33